У приміщенні історичного відділу музею «Дрогобиччина» відкрилася виставка, присвячена 150-літтю української письменниці і поетки, народної вчительки, соратниці Івана Франка, яка понад 40 років своєї самовідданої праці віддала Дрогобиччині, – Уляни Кравченко.
На відкритті експозиції зібралися членкині міськрайонного відділу «Союзу Українок», просвітяни і просто небайдужі мешканці міста. Разом із своєю вчителькою – Надією Яворською – прийшли учні 3 класу ЗОШ №16.
На виставці представлено особисті речі, що були зібрані працівниками музею ще 50 років тому, коли святкували столітній ювілей. Уляна Кравченко вона уміла шити і перешивати найскладніші фасони. Увагу відвідувачів музею привертають оригінального авторського крою біла батистова сорочка із надзвичайно витонченим червоним вишиттям, дитяча лляна сорочечка, пошита і вишита Уляною Кравченко, яка була найдорожчою її реліквією після трагічної загибелі 19-літнього сина. Тій сорочечці уже понад сто років… Потрапила вона до музею із Перемишля у 1967-му – через 20 років після смерті самої Уляни Кравченко. На виставці експонується вишиті руками Уляни Кравченко подушка, рушник школи у Сольці. Тут і дитячі книжечки із пожовтілими від часу сторінками, що містять дуже щирі, лагідні та привітні слова. Тут і давні, дещо пожовклі фотографії – красивої молодої дівчини; турботливої учительки і мами; в оточенні друзів і соратників по перу… Серед учениць жіночої гімназії у Перемишлі… Можна лише уявити, якою дорогою була для Уляни Кравченко та маленька картина під вишитим нею рушничком! – та навіть не картина, а так – невеличкий етюд, де вона сидить у своїй скромній кухні при школі в Сольці… Малював її син Юрко, який у свої 19 вже мав ім’я – молодого художника Єжи Нємєнтовського.
Та головне серед усього – Поезія… Гімн «Союзу Українок», посвяти І.Франкові, Т.Шевченкові, Матері, Крутам… Молитви. Дитячі вірші. На виставці представлено збірки поезій Уляни Кравченко, видані за підтримки підтримки Івана Франка.
Більшість тих експонатів опинилися в музеї завдяки тому, що майже чотири десятиліття працювала у ньому талановита і надзвичайно цікава людина – доброї пам’яті пані Дарія Беч-Огієнко, – учениця Уляни Кравченко і товаришка її дочки – Нусі Нємєнтовської…
Іван Тихий
ТОП коментованих за тиждень