20 грудня працівники міліції України відзначають не лише своє професійне свято, а й 20-річчя від часу створення міліції України. Напередодні ми зустрілися з начальниками Дрогобицьких міського та районного відділів ГУМВСУ у Львівській області, підполковниками міліції Андрієм Біласом та Зеноном Галюльком, щоб поговорити про будні та проблеми правоохоронців.
Підполковник Андрій Білас
– Андріє Івановичу, Ви обіймаєте посаду керівника дрогобицької міліції вже півроку, але пересічні дрогобичани ще мало з Вами знайомі. Розкажіть, будь ласка, про себе.
– У 1995 році після закінчення школи вступив на навчання до Львівського державного інституту внутрішніх справ. З того часу і розпочалася моя служба в міліції. Після закінчення навчання у 1999 році отримав скерування до Трускавця на посаду працівника служби боротьби з економічною злочинністю. У 2002 році очолив цей підрозділ, а через 3 роки був призначений першим заступником начальника Трускавецького міськвідділу міліції і начальником кримінальної міліції. Там пропрацював до лютого 2011 року. Згодом мене призначили начальником міліції у Дрогобичі.
– Яка чисельність підрозділу міліції у Дрогобичі?
– За штатним розписом – 163 особи, проте на сьогодні у відділі є 30 вакантних посад. Недоукомплектовані переважно патрульно-постова служба та служба дільничних інспекторів. А вони найбільш потрібні для забезпечення спокою і правопорядку в місті, розгляду скарг і звернень громадян.
– Скільки злочинів і правопорушень зафіксовано за 11 місяців цього року?
– За цей період до чергової частини міського відділу міліції надійшло і було розглянуто 3213 заяв і повідомлень про злочини та пригоди. Це на 165 заяв менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Від початку року зареєстровано 593 злочини (на 31 менше, порівнюючи з 2010 роком). Завершене розслідування 448 кримінальних справ. Розкрито 397 злочинів, із них 30 – злочинів минулих років.
Зареєстровано 222 тяжких та особливо тяжких злочинів (торік – 212). Працівниками сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю виявлено 93 злочини.
Особовим складом служби дільничних інспекторів розкрито 102 злочини загально-кримінальної спрямованості, складено 3706 протоколів про адміністративні правопорушення.
Від початку року особовим складом підрозділу охорони громадського порядку та патрульно-постової служби виявлено та розкрито особисто 12 злочинів по лінії карного розшуку, складено 134 адмінпротоколи по лінії дозвільної системи, доставлено в чергову частину 1531 правопорушника.
Працівниками Стебницького відділення міліції виявлено 54 злочини, складено 325 адмінпротоколів.
– Однією з важливих проблем останнім часом є викрадення металевих решіток дощової каналізації та люків. Чи вдавалося правоохоронцям затримати таких зловмисників?
– Працівники міськвідділу затримали кількох мисливців за металом, які викрадали не лише решітки, люки, а й навіть хазяйнували на цвинтарі. Матеріали передані до суду. Порушено 4 кримінальні справи щодо нелегального функціонування пунктів приймання металобрухту. Робота у цьому напрямку ведеться постійно, вона на щоденному контролі.
– Давайте поговоримо про резонансні справи. На якій стадії розслідування вбивства громадянина з вогнепальної зброї в одному з ресторанів Дрогобича?
– Зараз тривають комплексні оперативно-розшукові заходи, які включають у себе дуже багато напрямків відпрацювання. Створено потужну слідчо-оперативну групу із 15 осіб.
Справа перебуває на контролі у Міністерстві внутрішніх справ, уже проводилося заслуховування за проміжними результатами роботи. Є перспективи на розкриття. Але оскільки триває слідство, жодних фактів озвучити не можу.
– Чи вдалося знайти матір новонародженої дитини, тіло якої нещодавно знайшли в районі вулиці Самбірської?
– Цей злочин розкритий. Зараз завершується комплексна судово-медична експертиза для встановлення причини смерті немовляти. Хоча вже зараз відомо, що дитина була народжена живою.
Встановлена особа породіллі, за цим фактом порушена кримінальна справа за ст.117 ККУ (вбивство матір’ю новонародженої дитини). Після завершення експертизи справа буде порушена щодо конкретної особи і скерована до суду.
– Скільки фактів хабарництва викрито цього року?
– Задокументовано 5 фактів хабарництва. У найбільш резонансних фігурують викладач педагогічного університету, заступник міського голови Стебника, селищний голова Підбужа. Матеріали по усіх п’яти справах скеровані до суду. Але робота у цьому плані постійно триває.
Разом із тим, на превеликий жаль, був зафіксований такий ганебний факт і в міліції, коли дільничного затримали при отриманні хабара. Він звільнений із органів внутрішніх справ, матеріали скеровані до суду.
– Скільки патрульних заступає на чергування у вечірній час на вулиці Дрогобича?
– Після 18.00 у місто на чергування виходять два наряди – це 4 міліціонери. Така ситуація, як я вже говорив, пов’язана із неукомплектованістю патрульно-постової служби.
– Зараз особливу увагу влада і правоохоронні структури приділяють ліквідації заборгованості з виплати зарплат на підприємствах міста. Що у цьому плані робить міліція?
– Це питання стоїть на особливому контролі, воно є пріоритетним у діяльності прокуратури. Наш підрозділ боротьби з економічною злочинністю, згідно з повноваженнями, передбаченими Законом України «Про міліцію», також здійснює перевірки діяльності підприємств, змушуючи виплачувати зарплату.
Порушено дві кримінальні справи за фактами, коли кошти скеровувалися не на зарплату працівників, а на інші потреби. Підприємства-боржники перебувають під постійним наглядом.
– Як можете оцінити співпрацю з міською владою?
– У нас налагоджена добра, дієва співпраця. Щоправда, фінансової допомоги від місцевого самоврядування цього року міліція не отримала. Це пов’язано із вимогами Бюджетного кодексу та браком коштів у міському бюджеті.
– А як щодо спонсорської допомоги підприємств, підприємців?
– Раніше вони надавали посильну допомогу, яка обліковувалася і була дуже доречною. Наприклад, завдяки цьому вдалося зробити ремонт у приміщенні. Але прийнятий Закон «Про боротьбу з корупцією» таке поняття як спонсорська допомога правоохоронним структурам просто виключив. Ним не передбачено жодних механізмів надання такої допомоги. Маємо лише державне фінансування і в його межах мусимо давати собі раду.
– Зараз знову говорять про можливе об’єднання міського та районного відділів у Дрогобичі і Стрию. Яка Ваша думка з цього приводу?
– Ми – люди в погонах і будемо виконувати наказ. Але, на мою думку, об’єднання міського і районного відділів не сприятиме покращенню роботи міліції.
Великий за територією Дрогобицький район та стотисячний Дрогобич зі Стебником важко охопити одному підрозділу. Та й специфіка роботи у місті і селах трохи різна.
– Чи готуються дрогобицькі правоохоронці до Євро-2012?
– Наших працівників (до 40 осіб) регулярно залучають до забезпечення правопорядку під час проведення футбольних матчів у Львові. Тож із цією специфікою ми знайомі. А якихось особливостей забезпечення патрулювання міста під час приїзду іноземних уболівальників практично нема. Громадський порядок однозначно буде забезпечений.
– Андрію Івановичу, а чим займаєтеся у вільний час?
– Намагаюся бути з сім’єю, займаюся спортом. Дружина – підприємець. Виховуємо двох синів 11 та 8 років і найближчими днями чекаємо на поповнення.
– Що б Ви побажали своїм колегам напередодні Дня міліції?
– Колективу бажаю здоров’я, міцності і твердості духу. Щоб їхні сім’ї були забезпеченими, щоб працівники щомісяця приносили додому гідну зарплату. А всім мешканцям Дрогобича і Стебника – спокою і затишку в кожній оселі.
Підполковник Зенон Галюлько
– Зеноне Івановичу, як Ви розпочинали свій шлях у міліції?
– У 1986 році, коли працював у таксомоторному парку, за скеруванням трудового колективу пішов працювати у Державтоінспекцію інспектором із розшуку МРЕВ. Згодом на пропозицію керівника служби ДАІ Романа Брика перейшов на посаду його заступника. Коли у Дрогобичі створили взвод ДПС, очолив цю структуру, яка згодом стала називатися відділом дорожньої міліції. Він обслуговував велику територію – Дрогобицький район, частину Стрийського, Миколаївського, Самбірського, Старосамбірського районів. Після реорганізації цього підрозділу на його базі створили роту ДПС, якій підпорядкували Стрийський і Самбірський взводи. У штаті працювали 118 осіб.
Під час чергового реформування служби ДАІ мені запропонували очолити підрозділ громадського порядку Дрогобицького міськрайвідділу міліції. Через півроку перейшов на вакантну посаду заступника начальника з питань громадської безпеки, працював начальником штабу.
А коли постало питання роз’єднання міськрайвідділу міліції на міський і районний, обласне керівництво запропонувало мені очолити Дрогобицький районний відділ внутрішніх справ.
– Останнім часом багато уваги звертають на захист конституційних прав громадян…
– Так. Є зміни у чинному законодавстві, зокрема не може бути безпідставного доставлення людини в міліцію, категорично заборонене утримання громадянина понад 3 години… Словом, міліція має працювати в правовому полі.
Зараз від нас уже не вимагають показників. Стоять чіткі вимоги: реєстрація злочинів і правопорушень у повному обсязі; виїзд на усі виклики; якщо є склад злочину – упродовж трьох діб порушення кримінальної справи. Позиція МВС однозначна: злочин має бути зареєстрований і розкритий. Адже людину не цікавлять цифри і відсотки, вона переймається тим, щоби покарали зловмисника і їй повернули майно.
– Попри те, наведіть деякі статистичні відомості про роботу районної міліції за 11 місяців цього року.
– У відділ надійшли 1653 заяви. Порушено 253 кримінальні справи, у яких встановлено 184 особи зловмисників. У 1129 випадках відмовлено у порушенні кримінальної справи, оскільки ці звернення до міліції стосувалися переважно сімейно-побутових конфліктів (насилля в сім’ї, хуліганство, розподіл меж земельних ділянок тощо). Якщо складу злочину нема, складаємо протоколи про адміністративне правопорушення або ж радимо людям звертатися до суду для встановлення правоти.
– Яка чисельність працівників райвідділу?
– У штатному розписі – 74 особи. На сьогодні маємо 6 вакансій. Але документи кількох претендентів уже перебувають на розгляді обласного керівництва, тож незабаром укомплектуємо штат повністю. Бажаючі працювати в міліції є, просто досить тривалою у часі є процедура оформлення відповідних документів.
– Голова РДА Михайло Сендак на нараді зазначив, що правоохоронці прикривають злочинну діяльність власників санаторію «Карпатські зорі», де звільнено з роботи без виплати зарплати 90 працівників, є великі борги перед податковою і Пенсійним фондом. Що скажете з цього приводу?
– Я особисто не чув цих висловлювань голови РДА. А щодо санаторію «Карпатські зорі» можу сказати, що там відбувається процес ліквідації підприємства. До нас надходили звернення щодо крадіжок майна в санаторії, але перевірки цих фактів не підтвердили. Усі матеріали, які надходили до райвідділу, розглянуті, підстав для порушення кримінальної справи нема. У санаторії діє ліквідаційна комісія, яка має вирішити питання погашення боргів.
– А як щодо заяв керівника району про зловживання у відділі освіти – виплату значно завищених премій працівникам (від 5 до 8 тис. грн.)?
– У райвідділ надійшла заява з цього приводу. За фактом зловживання порушена кримінальна справа. Нами призначена додаткова ревізія з залученням фахівців контрольно-ревізійного управління. За її результатами до посадових осіб відділу освіти РДА будуть вжиті відповідні заходи.
– Чи придбали автомобіль для райвідділу міліції за кошти, виділені з районного бюджету?
– Це питання вирішене на 90 відсотків, чекаємо на проплату коштів держказначейством. Машину вже підібрали – ВАЗ 21093, який буде призначений для служби дільничних інспекторів. Це дасть змогу наблизити їх до зони обслуговування, оперативніше реагувати на звернення. Хочемо вручити ключі від автомобіля під час урочистостей із нагоди Дня міліції. Зараз дільничні інспектори в своїй роботі користуються пасажирським транспортом.
– Яке Ваше бачення щодо можливого об’єднання міського і районного відділів у Дрогобичі?
– Таке об’єднання не піде на користь. У Дрогобичі вже був міськрайвідділ. Практика показала, що тоді мешканці району були обділені увагою правоохоронних органів. У Дрогобичі скоюють удвічі більше злочинів та правопорушень. Для їхнього розкриття, охорони правопорядку під час різних заходів залучали більшість працівників міліції, а територія району була залишена лише на дільничних інспекторів. У липні 2009 року був відновлений райвідділ міліції. За ці два з половиною роки криміногенна ситуація у Дрогобицькому районі значно покращилася. Про це свідчать позитивні відгуки людей, відповідна оцінка нашої роботи під час звіту на сесії райради.
Міліція виїжджає на кожен виклик, є контакт із мешканцями, вдається розкрити чимало злочинів за «гарячими слідами», і в цьому є лише позитив.
– Скільки випадків хабарництва зафіксовано в районі цього року?
– По лінії хабарництва ми порушили дві кримінальні справи і передали їх до прокуратури.
– Зеноне Івановичу, Ви маєте досвід роботи і в місті, і в районі. Чи є специфіка злочинності, характерна саме для сільської місцевості?
– У районі серед скоєних злочинів переважають крадіжки особистого майна громадян. За 11 місяців їх скоєно 114, розкрито 65. Інші ж показники є значно меншими, ніж у місті. Наприклад, від початку року зафіксовано 8 випадків пограбувань (розкрито 5), 12 шахрайств (9), 7 квартирних крадіжок (6), 7 наркозлочинів (7), 2 незаконні заволодіння транспортними засобами (2).
У населених пунктах району менше скупчення населення, люди більш прихильно ставляться до міліції, легше йдуть на контакт, діляться інформацією.
– Чи вдалося розкрити резонансний випадок жорстокого побиття битами людей у Меденичах?
– Цей злочин вдалося розкрити за «гарячими слідами». Двох мешканців Меденич побила битами група молодих людей. Потерпілі потрапили до лікарні з серйозними травмами. Нам вдалося спрацювати оперативно. За скоєння злочину затримали п’ятьох осіб, усі – мешканці села Раневичі. У скоєному вони зізналися, кримінальна справа скерована до суду. Причиною таких злочинів часто є конфлікт між компаніями людей, котрі розпивають спиртне у барах та кафе, який згодом переростає у розбірки.
– Нещодавно в районі створений свій підрозділ ДАІ. Де він зараз дислокується?
– Наразі районна служба ДАІ розташована у приміщенні міської на вулиці Трускавецькій. Як тільки ми завершимо ремонтні роботи у виділених для цього кабінетах, працівники ДАІ району переїдуть у приміщення на вул. 22 Січня.
До речі, завдяки фінансуванню з ГУМВСУ у Львівській області (250 тис. грн.) ми здійснили реконструкцію котельні – замінили опалювальні котли на нові. Тепер і в приміщенні стало тепліше, і маємо суттєву економію в оплаті за газ.
– Чи є співпраця між відділами міліції району і міста, з органами влади?
– Співпраця налагоджена. Я багато років працюю в міліції на Дрогобиччині, за вдачею – людина неконфліктна, тож мені вдається знаходити контакт із усіма підрозділами правоохоронних структур і гілками влади. Наприклад, міська влада Дрогобича без проблем рішенням сесії передала нам на баланс приміщення райвідділу і територію.
– А чим займаєтеся у вільний від роботи час?
– Я мешкаю у селі Рихтичі, тож маю господарку, якою люблю займатися. І, звичайно, проводжу час із сім’єю.
– Що хочете побажати мешканцям району та колективу райвідділу?
– Громадянам пораджу не боятися звертатися до міліції, це допоможе вам відстояти свої інтереси при виникненні конфліктної ситуації чи скоєнні злочину; співпрацювати з дільничними інспекторами. Вони своєю чергою повинні активно взаємодіяти з сільським головою, депутатами, активом села, священиками і громадою.
А особовому складу Дрогобицького райвідділу з нагоди 20-річчя створення міліції України бажаю терпіння, витримки, щоби на роботу та з роботи усі йшли усміхнені, щоб знали, що їх вдома завжди чекає сім’я, у якій панує злагода.
Ярослав Грицик, Ігор Собко, газета «Галицька зоря»
ТОП коментованих за тиждень