Великий Трускавець: ретроспектива-перспектива

10.12.2021 | Filed under: Публікації

Одним з найвдаліших і найрезонансніших культурних проєктів 2021 року у Трускавці був культурно-мистецький кількатижневий марафон «Великий Трускавець: ретроспектива-перспектива», який проходив в музеї історії Трускавця з ініціативи директорки установи Галини Коваль. Увазі читачів «Трускавецького вісника» пропонуємо статтю відомого трускавецького краєзнавця та мандрівника, лікаря та громадського діяча, депутата Трускавецької міської ради першого демократичного скликання Ігоря Ліщинського, яка є цікавим аналізом як проєкту, так і проблематики Трускавеччини. Стаття опублікована в газеті «Високий Замок плюс Дрогобиччина» від 04.11.2021 р.

Редакція «ТВ»

«Великий Трускавець: ретроспектива-песпектива». Під таким брендом у Трускавці протягом кількох осінніх тижнів проходила презентація сіл об’єднаної територіальної громади з нагоди першої річниці створення цієї сукупної одиниці. Амбітна назва і суть цікава та захоплююча. З ініціативи директорки музею історії міста пані Галини Коваль мав втілитися в життя цей історико-мистецький проєкт. Міський голова пан Андрій Кульчинський та очільниця відділу культури Трускавця пані Тетяна Татомир скерували цю ідею в площину реального вирішення. Нова новина якось пройшла повз увагу основної маси трускавчан. А шкода, бо знайомство з нашими територіальними краянами було величне і вартісне уваги. Часом перший млинець проходить нанівець, але не в цьому випадку.

Кожне село по-своєму вирішувало власну презентацію, але суть її визначалася назвою – наше минуле, сьогодення і майбутнє. Вималювалася основна лінія проєкту. Це наче стовбур дерева, на гілках якого розмістилося виконавське розмаїття.

Мені до вподоби кожне село Трускавецької ОТГ. Це самодостатні і добре розвинуті населені пункти. Вони вже досягли високого рівня розвитку. І представляли їх творчі і люблячі люди. Ці громади різні і десь подібні водночас. Вони мають свої стержні і великий потенціал. Вже сьогодні їм не потрібний якийсь локомотив, як тяглова сила, бо мають достатню швидкість оновлення. Вдумайтеся – це в країні, де зникають тисячі сіл, а ми залишаємося на висоті!

Я не буду роздавати призові місця селам-репрезентантам сьогоднішньої акції. Я не маю ані права, ані повноважень для цього. Всі села ТТГ, а це – Модричі, Станиля, Орів, Доброгостів і Уличне, на представленнях заслужили респект і оплески. Я з нетерпінням чекав щонедільної презентації якогось села, чекав як якогось свята.

Розпочалось це дійство з Доброгостова. Вочевидь завжди це село було гостинним, тому так і називається. Але довідка з історичного дитячого клубу чітко розставляє акценти в цьому питанні. Доброгостів багатий навчальними закладами, підприємствами і креативними людьми, про що ми довідалися від директорки Народного Дому п. Галини Васьків Вам, доброгостівчани, є чим пишатися. Один лише вокальний ансамбль «Галичанка» під орудою пані Світлани Колодій своїм довершеним співом і репертуаром може витягнути на вершину успіху всю презентацію. Честь і шана вам, наші «галичаночки».

Але нас чекають не менш захоплюючі зустрічі.

Модричі. Це село вже сьогодні дає фору будь-якому місту в плані інфраструктури. Історично-мистецька зустріч модричан з нами також виглядала довершеною і потужною. Шкільний музей захоплює нас глибоким висвітленням життя цього закутку України. В селі є оригінальні особи з неповторними захопленнями. Наприклад, заслужений майстер народної творчості вишивальник пан Степан Бориславський – неповторний в своєму сакральному мистецтві. До Модрич дотичний керівник секції голубоводів краю. Сюжет з голубами відкрив нам рідкісне явище. Чи багато ми знаємо про наших «друзів-птахів»?

В Модричах нетривіальні перспективи. Ну, хоча б, оновлення «дому Раймонда Яроша» за типом атракції цадика Нахмана в Умані. Польські туристи і відпочивальники це сприймуть на «ура». Або створення музею доскіфського періоду. Адже археологічна знахідка в межах об’їзної дороги довкруж стебницького провалля зі слідами стоянки аборигенів кількатисячного минулого кличе до цього. Цю ідею просунути в життя під силу директору Народного Дому пані Вірі Васюті. А сільський староста, заступник голови Трускавецької ОТГ п. Мирон Флюнт знає, як це виконати. Я маю ще інші заготовки для модричан – не прожекти, а таки проєкти. До зустрічі, панове модричани.

Орів поза всяким сумнівом є родзинкою на торті «Великий Трускавець». Неперевершений зелений туризм, створюваний каскад вітроелектростанцій і найдовша у світі вулиця Т.Г. Шевченка – де ще таке є? На представленні села домінувала молодь. А таки Україна має велике майбуття. Нас захопили в полон захоплення юнаки з троїстих музик і дівчинка-перлинка Василинка Василик. Це ваші козирні тузи, панове орівчани і пані сільська старосто Тетяно Сухромендо. Пані Тетяна щиро вболіває за село – її можна всюди почути і побачити. Сумарний результат діяльності орівчан і їх старости видно неозброєним оком. Реферат вчительки п. Наталії Бойко про історію села перевернув наші уявлення, щодо цієї локації – гірськолижні траси і тогочасний парапланеризм, реколекційні навчання притягували сюди ще в передвоєнні часи молодь і дорослих з ближніх і дальніх поселень.

Станиля – найближче до «тіла» ТТГ. Група підтримки на презентації села була найбільша. Станилівчани активні у всьому. Ми довідалися, як співпрацюється їм з українським бізнесом. Адже це рушій соціального достатку. Нас провадили по сходинках минулого і сучасного сільський староста п. Павло Пасічник, директор Народного Дому п. Ольга Тачівка і неперевершена п. Віра Шемердяк. Пані Віра сьогодні вчителює, а давніше була директоркою школи. Вона закохана в Станилю. Вона напоювала нас легендами про село. Вона із захопленням і симпатією розповідала про вчителя Корнеля Чаплинського, якого репресували «визволителі». Такі вчителі важать багато в нашому житті. Пам’ятаймо про них.

Нарешті Уличне. Інформація про Уличне нас ошелешила. Село генерувало більше науковців, ніж вся ОТГ, причому справжніх вчених і першовідкривачів. Це клімат чи вода такі цілющі в цій місцевості? Уличне має таку назву аж ніяк не тому, що колись тут проживало плем’я уличів. А таки треба було бути на представленнях сіл і почути поряд з легендами реальні, науково обґрунтовані історичні факти.

Я здивувався, коли на сцену музею історії Трускавця вийшли діти-уличнянці. Такий великий дитячий хоровий колектив на заздрість іншим. Здавалося, що діти із суміжних сіл скооперувалися для виступу. Але мій сумнів розвіяла староста села п. Мар`яна Мазурик. З її слів, в уличнянській школі навчається понад чотириста дітей. Це, можна сказати, демографічний прорив. Якби так у всій Україні було. Уличнянський дитячій спів за виконавською майстерністю може конкурувати з львівським «Дудариком» в плані злагодженості і вокальної краси.

Ще один сильний момент в презентації села – оригінальне вшанування світлої пам’яті українського офіцера Габчака Івана Миколайовича, який загинув в Іловайському котлі в 2014 році. Пані Мар’яні Мазурик, ведучій презентації п. Наталі Ничик і всім творцям презентації с. Уличного висловлюємо вдячність.

Всі репрезентанти сіл нашої територіальної громади заслуговують похвали і відзначення. Я не міг всіх причетних до цієї події згадати поіменно. Дуже цікава подія сталася в житті Трускавецького ОТГ. Люди мобілізувалися, відчули свою значимість і місце в суспільстві. Про силу цієї події свідчить такий штрих – сільський голова Доброгостова п. Василь Ірод навіть переніс святкування дня народження з дому в музей історії міста. Цього дня в музеї був підсумковий захід даного проекту, який чудово доповнився концертом Львівського етногурту «Курбаси».

Ігор Ліщинський, м. Трускавець,

фото Володимира Ключака та Лесі Боднар

(Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви