Ми продовжуємо консультації із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної воринної правової допомоги Марією Николаїшин у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО». Сьогодні наша розмова стане у пригоді тим, хто потерпів від насильства.
– Пані Маріє, скажіть що таке насильство?
– Насильство у сім`ї – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім`ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров`ю.
– Чи можете детальніше охарактеризувати види насильства?
Фізичне насильство може характеризуватися такими чинниками:
– Вас б`ють, штовхають;
– перешкоджають вільному пересуванню;
– створюють ситуації, що несуть ризик чи загрозу Вашому життю чи здоров`ю;
– Вам погрожують зброєю чи іншими предметами, що можуть завдати фізичної шкоди;
– Вас позбавляють допомоги під час хвороби чи вагітності.
Економічне насильство може характеризуватися такими чинниками:
– Вас позбавляють їжі чи води;
– Ваше особисте майно пошкоджують чи ламають;
– Вам незаконно обмежують доступ до житла чи позбавляють житла;
– у Вас вилучають Ваші власні кошти, речі;
– Вас примушують жебракувати.
Психологічне насильство може характеризуватися такими чинниками:
– Вам погрожують вбивством чи каліцтвом;
– Вас цілковито контролюють;
– Вас зневажають як особистість;
– Вам погрожують відібрати Ваших дітей;
– Вас переслідують та залякують;
– Вас цькують;
– Вас звинувачують у всьому;
– у Вас систематично формують почуття провини у всьому.
Сексуальне насильство може характеризуватися такими чинниками:
– Вас примушують займатися проституцією;
– Вас примушують до небажаних статевих стосунків;
– Над Вами неприйнятно жартують, виголошуючи фрази із сексуальним підтекстом.
– Куди можна звернутися за допомогою?
– Викликати поліцію за номером 102.
Звернутися до центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, фахівці яких надають психологічні консультації.
Якщо у Вашій сім`ї є діти, які стали жертвами насильства або ж є його свідками, тоді слід звернутися до служби у справах дітей.
Якщо з тих чи інших умов не хочете чи не можете повертатися до попереднього місця проживання, і у Вас є малолітні діти віком до двох років, у такому випадку можете попросити тимчасовий притулок у соціальному центрі матері та дитини. Одна із таких установ є у Дрогобичі. Там спеціально навчені фахівці допоможуть Вам вирішити ряд питань.
Також є багато громадських організацій, які можуть надати тимчасовий притулок або ж допомогти вирішити деякі проблеми, зокрема, посприяти тимчасово із одягом для дитини, їжею, ліками. На всеукраїнському рівні працює громадська організація Ла Страда – Україна.
Якщо Ви зазнали фізичного чи сексуального насильства та потребуєте медичної допомоги, зверніться до лікарні чи поліклініки.
Зателефонувати на Національну «гарячу лінію» за номером телефону: 0 800 500 335 або з мобільного 116 123.
У центрі безоплатної вторинної правової допомоги у тому числі й бюро правової допомоги Ви отримаєте юридичні консультації та, за необхідності, і безоплатні послуги адвоката. Отримати консультацію з метою захисту своїх прав та інтересів можете, звернувшись до бюро правової допомоги, які є відділами Стрийського місцевого центру з надання безоплатної воринної правової допомоги. На Дрогобиччині діють 3 бюро правової допомоги. Фахівці бюро приймають за адресою: м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 70, м. Борислав, вул. Адама Міцкевича, 64, м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.
Нагадаємо нашим читачам, що проект «Я МАЮ ПРАВО» реалізовується в Україні з минулого року. Реалізація проекту відбувається шляхом об’єднання зусиль Уряду, органів Міністерства юстиції, системи надання безоплатної правової допомоги, міжнародних партнерів та інших зацікавлених сторін. Мета проекту: підвищення рівня правової культури та правової свідомості громадян.
Девіз проекту: ЗНАЮ! ДІЮ! ЗАХИЩАЮ! Знаю свої права. Користуюся ними і знаю, що треба робити, коли мої права порушують. Захищаю себе згідно із законами, а держава захищає мене і мої права.
Марія Бойко
ТОП коментованих за тиждень