У понеділок, 14 січня, в Бориславі відбулася нарада з екологічних питань, на якій головував заступник міністра з питань екології та природних ресурсів України Дмитро Мормуль. Проанонсована на 12.00, нарада розпочалася із півторагодинним запізненням і завершилася без участі журналістів, яких у найцікавіший момент попросили покинути зал засідань. Виглядає на те, що окрім надскладних окреслених екологічних проблем Борислав має ще й такі приховані, про які необхідно промовчати…
Участь у нараді взяли представники міської влади Борислава, Львівської обласної ради та Львівської облдержадміністрації, ПАТ «Укрнафта» та НГВУ «Бориславнафтогаз», Державної служби з надзвичайних ситуацій, геологи, представники паливно-енергетичного комплексу, природоохоронці.
Вибачившись за запізнення (воно й не дивно, адже Дмитро Мормуль їхав до Борислава напряму дорогою з Дрогобича, не через Трускавець), заступник міністра одразу закцентував свою увагу на тому, що завдання, яке перед ним поставив віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко – «намітити конкретні дії, які зможуть поступово вирішити питання Борислава». Після цього урядовець уважно вислухав проблеми, які хвилюють Борислав. Першим доповів про ситуацію із загазованістю в місті нафтовиків Михайло Данчишак, заступник начальника НГДУ «Бориславнафтогаз». Основною її причиною є геогенна міграція вуглеводнів. Після 1972 року, коли стався сумнозвісний вибух на теперішній вулиці Володимира Великого, і аж до 2005, реалізовувалися різноманітні державні програми, а після 2006 їх реалізує виключно ПАТ «Укрнафта». Але все проконтролювати вкрай важко, адже в Бориславі є понад 2 тисячі свердловин і ще близько 20 тисяч шурфів, з яких точне місцезнаходження відоме тільки щодо п’яти сотень. Для виявлення інших шурфів використовуються різноманітні методи починаючи від біолокації і закінчуючи космічною аерозйомкою. Проводиться щоденний моніторинг, але ситуація, на жаль, не йде до кращого.
«Ми не хочемо просто констатувати факт, що у Бориславі є загазованість, – каже міський голова Борислава Володимир Фірман. – Ми хочемо вирішувати проблему. Треба, щоб газ не потрапляв у підвали». Мер подякував «Укрнафті» за роботу, зауваживши, що якби не це підприємство, то ситуація була б катастрофічною. Але міський голова вважає, що цього все одно замало і потрібно підключати такі фірми, для яких це питання було б вигідним в економічному плані.
Слід зауважити, що заступник міністра екології та природних ресурсів України жваво підтримував бесіду, виявляючи розуміння проблеми. Видно було й неозброєним оком, що урядовця дратує факт намагання представників різних відомств чи галузей уникнути участі у вирішенні проблеми, позбутися відповідальності, перевести стрілки. Особливо дісталося представнику служби з надзвичайних ситуацій, котрий спробував пояснити, що завдання надзвичайників – виключно реагувати на НС, а не надавати послуги з експлуатації певних пристроїв, які б допомагали у контролі над ситуацією.
Дмитро Мормуль повідомив, що в 2013 році 30% екологічного податку залишатиметься на місцях і саме область має визначити, як найраціональніше використати ці кошти. Урядовець додав, що з 2014 року ця цифра зросте до 50%.
Під час наради були розглянуті і інші моменти, які прямо чи опосередковано можуть вплинути на вирішення проблеми загазованості. Це і зміна меж гірничого відводу, і можливість визнання Бориславського нафтопромислу «важковидобувним родовищем», і розгляд питання збільшення фінансування «Укрнафтою» вирішення екологічних питань взамін за розуміння інтересів компанії на урядовому рівні, зокрема стосовно надання пільг при видобутку нафти (мова йде про рентні платежі за заниженою чи й нульовою ставкою), і залучення інвестора на закинуту озокеритову шахту.
Досить розлого по проблеми Борислава розповів депутат Львівської обласної ради Осип Магур, який заторкнув тему нецільового використання коштів, виділених на ліквідацію наслідків повені та берегоукріплення, розповів про проблему мостів у місті, онкозахворювання, відсоток яких вражаючий, якщо порівнювати з іншими регіонами Львівщини, про те, що в Бориславі є цілі райони, непридатні для проживання, а вода в багатьох випадках абсолютно непридатна для пиття, звернув увагу на великі втрати питної води при транспортуванні її з річки Майданки (з 24 тисяч кубів 20 тисяч втрачається і тільки біля 4 тисяч доходить до споживача), на давно використаний ресурс міського сміттєзвалища. Депутат-свободівець, який в області курує екологічні питання, а по територіальному принципу займається власне Бориславом, висловив надію, що вище керівництво держави зверне увагу на ті потреби, про які вже не перший раз говорять і Бориславська міська, і Львівська обласна ради.
Слід зауважити, що перед приїздом міністра болючі теми обговорювалися і в кабінеті міського голови, а після того, як представники мас-медіа покинули залу засідань, нарада тривала в більш розкутій для чиновників атмосфері. Хочеться сподіватися, що візит Дмитра Мормуля до Борислава дасть свої плоди і тема Борислава та його проблем не буде чужою на столичному рівні. А на завершення додамо, що ця нарада відбулася з ініціативи та сприяння Віктора Конца, уродженця міста нафтовиків, який зараз займає посаду в Києві. Спочатку її проведення планувалося на жовтень 2012 року, але факт, що вона проходить вже після виборів, є свідченням того, що присутнє не показове, а справжнє бажання вирішувати екологічні проблеми Борислава, серед яких загазованість є однією з найголовніших.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень