/Рух «Чесно» в Дрогобичі» міг би святкувати четвертий День народження…/
26 квітня – це не лише день Чорнобильської катастрофи. Цього дня у 2012 році народився Рух «Чесно» в Дрогобичі». Ось як про цю подію згадує учасник установчого засідання громадської ініціативи Богдан Гринчишин:
– Перше засідання Руху «Чесно» в Дрогобичі» відбулося 26 квітня 2012 року у приміщенні «Пори» на вулиці Шкільній. Вів засідання Святослав Сурма, були присутні Олег Балог, я (Богдан Гринчишин – В.К.), Тарас Демко, Тарас Кучма, Василь Лепак, Сергій Матійко, Наталія Микитяк, Микола Пилипів та Богдан Юзефів. Окрім дрогобичан були присутні Остап Стахів та Олег Мацех зі Львова. На установчих зборах Олег Мацех переконував, що в «Чесно» не можуть бути керівники штабів та кандидати в депутати, до цього переліку ми додали ще довірених осіб. Пізніше до Руху «Чесно» в Дрогобичі приєдналися інші активісти – Михайло Ваврин, Володимир Кондзьолка, Руслан Солонець, Ольга Єлізарова, Петро Хорт. Пригадую, як 27 липня 2012 року до нас приїжджав Олег Рибачук…
Богдан Гринчишин зауважує, що Рух «Чесно» виник під вибори, які тоді наближалися.
– Було велике бажання пролюструвати кандидатів у депутати, подивитися хто є хто з тих, які балотуються в нас по округу, і донести цю інформацію до широкого загалу, – каже Богдан Гринчишин. – Мова йшла і про моніторинг партійних списків. Вибори закінчилися, але ми не «розбіглися», а продовжували моніторинг…
– Історію «Чесно» в Дрогобичі» можна розбити на декілька етапів, – каже один з перших активістів Руху «Чесно» Володимир Кондзьолка. – Перший розпочався з того, що у Києві була започаткована ініціатива, ідея, і створена команда, щоб пролюструвати кандидатів у депутати, які йдуть по округах. Це був перший крок до прозорості влади, до усунення маніпулятивних технологій, і це був позитив. Рух «Чесно» задумувався як створення 26 обласних осередків. Дрогобич відрізнявся від всіх тим, що це був єдиний потужний осередок «Чесно» в районному центрі. Було 26 обласних осередків і один в Дрогобичі, який дійсно потужно спрацював. Були різні зауваження від кандидатів у депутати щодо нашої діяльності, але не було жодного судового позову. Основний принцип, якого дотримувався Рух «Чесно» в Дрогобичі» – це опиратися на відкриті джерела. У Дрогобичі Рух «Чесно» запровадив співбесіди з кандидатами, щоб вони могли пояснити ті чи інші зауваження, які були в Інтернеті. Бо ж не всім публікаціям в Інтернеті можна довіряти – для прикладу, маємо зараз у Трускавці один Інтернет-ресурс, який висвітлює діяльність теперішньої влади виключно негативно, а попередню владу тільки хвалить. Зрозуміло, що така однобокість дуже далека від об’єктивності…
Ще в 2012 році покинув Рух «Чесно» в Дрогобичі» один з його засновників Святослав Сурма. Богдан Гринчишин стверджує, що саме він вивів пана Святослава на «чисту воду», «впіймавши» того на веденні зустрічі кандидата Ігоря Куруса.
– Я віддаю належне Святославу Сурмі, бо він дуже добре організував «Чесно» в Дрогобичі», – зазначає Богдан Гринчишин, – хоча потім ми з ним і погано розійшлися…
Спочатку Рух «Чесно» у Дрогобичі» діяв дуже активно, проводилися засідання, приймалися певні рішення, рекомендації. Зараз цей рух повністю зів`яв. Богдан Гринчишин підозрює, що платформу Руху «Чесно» окремі діячі використали для власного піару, для «розкрутки» на майбутні вибори. І з цим важко не погодитися.
У 2012 році відбувалися вибори до Верховної ради України і значна частина членів Руху «Чесно» в Дрогобичі» симпатизувала кандидатові Роману Ілику, який зрештою і виграв тоді вибори.
На виборах 2014 року «Чесно» в Дрогобичі» відзначився порушенням законодавства, на яке заплющили очі практично всі. Так, результати аналізу програм та особистостей кандидатів було опубліковано у п’ятницю перед самими виборами, а газету з цими результатами Рух «Чесно» в Дрогобичі» розповсюджував у день тиші, в суботу. Але з цього приводу не було ні протестів, ні якихось судових позовів. Вибори виграв Богдан Матківський, а про Рух «Чесно» на Дрогобиччині від того часу фактично згадки не було.
Цікаві факти, які спонукають до роздумів – активіст «Чесно» в Дрогобичі» Петро Хорт після виборів 2014 р. став помічником нардепа Матківського, подібно як активіст «Чесно» Володимир Кондзьолка два роки перед тим став помічником нардепа Ілика.
Місцеві вибори 2015 року обійшлися без аналізів від Руху «Чесно» в Дрогобичі. Ті, що аналізували програми та особи інших, не могли аналізувати самі себе. Значна частина представників «Чесно» в Дрогобичі» пішли на вибори. Тараса Кучму було обрано міським головою Дрогобича, Олег Балог та Тарас Демко стали депутатами Дрогобицької міської ради від «Громадянської позиції».
Зараз «Чесно» в Дрогобичі» не збирається, каже Богдан Гринчишин. Ті, які відстоювали принципи чесності, відкритості та прозорості, потрапивши у владу, чомусь змінили свої погляди, дивується громадський активіст.
– Другий етап Руху «Чесно» в Дрогобичі» наступив зі зміною людей, які брали в ньому участь, – каже Володимир Кондзьолка. – Коли ми говоримо про загальнодержавні речі, загальнодержавні проблеми, то ми єдині у їх оцінці. Але як тільки переходимо на місцевий рівень, то відразу видно велику різницю в поглядах. В якийсь момент внутрішні дискусії в дрогобицькому осередку «Чесно» почали займати більше часу, ніж конкретна робота. На місцевих виборах 2015 року ми практично не бачили діяльності «Чесно» в Дрогобичі». Рух маргіналізувався, зараз я його не бачу, не бачу жодної діяльності. Натомість на «ДрогІнфо» бачу інформацію, підписану Рухом «Чесно», а це не просто не відповідає критеріям Руху, а суперечить їм.
– Зараз у Дрогобичі офіційно немає нашого представництва, – коментує цей випадок аналітик Руху «Чесно» Остап Кучма (м. Київ). – Мабуть, така публікація є неправильною з етичної точки зору, але з юридичної точки зору проблеми немає, оскільки Рух «Чесно» в Дрогобичі не зареєстрований як громадська організація. Очевидно, ці люди вважають себе продовжувачами справи «Чесно»…
Рух «Чесно» в Дрогобичі» зів`яв. А може й помер – це не надто когось цікавить. В «Чесно» у 2012-2014 роках зібралися небайдужі люди, хоча і з різними поглядами. Ольга Єлізарова й надалі активно займається громадською діяльністю. Богдан Юзефів активно розвиває громадську організацію «Дрогобицька Громада», а також працює як голова Моніторингового комітету з раннього попередження корупції. Невтомно спостерігає за діями влади і дає їй мудрі поради, а також працює на ниві «Просвіти» Михайло Ваврин. До складу комісії, яка вивчає ситуацію у трускавецькому водоканалі, ввійшов учасник «Чесно» у Дрогобичі» Руслан Солонець. Практично всі «чеснюки» з Дрогобича залишилися активними громадськими діячами, але вже поза Рухом «Чесно».
– Тоді «Чесно» в Дрогобичі» був єдиним таким рухом, який здійснював моніторинг, – каже Богдан Гринчишин. – Зараз різні громадські організації намагаються моніторити, хоча й невміло чи з певними інтересами. Часто ці інтереси полягають у тому, щоб «завалити» теперішніх і замість них прийти до влади.
– Рух «Чесно» використали як майданчик, щоб прийти до влади. А влада всіх псує, – робить висновок Богдан Гринчишин. – Потрібно, щоб Рух «Чесно» в Дрогобичі відродився, але це мають бути нові люди. Там нема фіксованого членства, бо це громадська ініціатива, головними критеріями є чесність та однаковий підхід до всіх. На жаль, було так, що дехто своїх «любимчиків» чи друзів намагався «прикривати»…
– Цей Рух у Дрогобичі мав би право на існування, але не в тій формі, в якій він зараз є, – вважає Володимир Кондзьолка. – Він трансформувався в маргінальний рух. Але принцип «Чесно» актуальний і досі – зобов’язати кандидатів бути чесними перед своїми виборцями.
– В загальноукраїнському масштабі Рух «Чесно» діє, – запевняє Остап Кучма. – Скоро буде оприлюднено чотири основні завдання «Чесно». Одним з них є просування рівного доступу до політики в Україні, щоб в українському парламенті та в органах місцевого самоврядування були представлені не лише найбільші партії, наближені до олігархів, а щоб була можливість представництва громадян різних політичних поглядів.
Отже, «Чесно» в Україні існує і має намір в близькому майбутньому в черговий раз заявити про себе. У Дрогобичі «Чесно» де-факто немає. Чи цей рух віджив себе, чи трансформувався у щось інше? Чи можна назвати «Чесно» в Дрогобичі» зів`ялим рухом чи все ж перспективною ініціативою? Невже в дрогобицькому «Чесно» спрацював принцип «сірої піраміди»? Потрібен Рух «Чесно» для Дрогобича чи ні? Якщо потрібен, то хто його воскресить, оновить, внесе свіжий струмінь? Запитання залишаються відкритими…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень