У вівторок, 27 грудня, відбулася зустріч депутата Львівської обласної ради від Дрогобицького району, представника ВО «Свобода» Михайла Задорожного із місцевими журналістами. На початок подаємо короткеі тези – що ж було зроблено депутатом за рік діяльності.
Протягом 2011 року як депутат Львівської обласної ради та голова комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв’язку Михайло Задорожний приклав максимум зусиль до втілення в життя того, з чим йшов на вибори: ремонт доріг, інфраструктури, допомога закладам освіти і культури, пересічним мешканцям, екології. Інтереси Дрогобиччини лобіювались в усіх можливих питаннях. Так, на ремонт доріг Дрогобицького району було виділено 3 млн. 620 тис. грн. Порівняно з коштами, які надійшли на ремонт доріг інших районів області, ця сума – найбільша (так, до прикладу, Самбірський район отримав 1 млн.638 тис. грн., Сколівщина 1 млн. 913тис. грн. Знаково, що вдалось включити в перелік доріг і частину дороги Дрогобич – Комарно (до села Грушів, де знаходиться статуя Богоматері, яка мироточить). На це пішло 200 тисяч гривень. Щоправда, роботи були проведені вкрай не по-господарськи: асфальтосуміші закуплено на 60 тис. грн., а решта кошів, як пояснювали у райавтодорі, пішла на зарплату податки і ще якісь незрозумілі витрати…
Вперше за 20 років незалежності Дрогобицький район отримав кілька мільйонів гривень на ремонт комунальних доріг: кошти було передбачено більш як для 30 сільських рад, відповідальність за освоєння та якість несуть як місцева влада, так і представники служби автомобільних доріг
Наступне, на чому наголосив увагу присутніх Михайло Леонович, це те, що в 2011 році вперше вдалося включити окремою строчкою в перелік фінансування комунальних доріг м. Стебник: місто, яке адміністративно перебуває в підпорядкуванні Дрогобича, на ремонт своїх доріг цього року отримало понад мільйон гривень. Причина тому проста: передбачаючи кошти на ремонт доріг у Стебнику, їх вперше скерували напряму Стебнику, а не Дрогобичу, який ці кошти міг залишити для себе. Тож через Дрогобич кошти йшли транзитом, і відтак опинялись у місті калійників. В іншому випадку було б, як і раніше: Дрогобич вирішував би, скільки коштів і кому дати. Тож стебницькі дороги, як завше, фінансувалися б за залишковим принципом.
Прискіпливу увагу, вважає депутат, було приділено ремонту доріг до Євро-2012. Цього року Дрогобич, Трускавець, Борислав та Східниця отримали десятки мільйонів гривень для ремонту і будівництва своїх автомагістралей. Щоправда, через зростання кошторисної вартості ремонту доріг, не всі вулиці, які були включені до попереднього переліку, відремонтовано. Так, за кошти підготовки до Євро не ремонтувались вулиці Війтівська Гора та Млинарська у Дрогобичі, Бориславська у Трускавці, Д. Галицького, В. Великого, С. Бандери у Бориславі. А загалом у чотирьох вище згаданих містах в рамках підготовки до Євро відремонтовано 10 вулиць на загальну суму 62 млн. 432 тис. грн.. Крім коштів на Євро вдалося передбачити ще і кошти на інші вулиці, а саме вул. Котляревського – 97 тис. грн., Опришківська 95 тис. грн., Шашкевича – 55 тис. грн., Війтівська гора – 97 тис. грн., Трускавецька – 50 тис. грн., Володимира Великого – 97 тис. грн., Козловського – 97 тис. грн., Тарнавського – 97 тис. грн., і це кошти, які Дрогобич одержав завдячуючи комісії обласної ради. Крім них до стрічки цьогорічного фінансування вдалось внести і вулицю Бориславську у Трускавці, яка мала фінансуватись за рахунок субвенції з державного бюджету, але її було виключено з переліку у зв’язку з подорожчанням матеріалів та ремонтних робіт. На ремонт Бориславської перераховано понад 2 млн. грн. Від нас хочемо ж додати, що ремонт Бориславської приписує собі в заслугу діючий мер Трускавця, та як бачимо зі звіту Михайла Задорожного, Козир тут ні при чому. До речі, Михайло Задорожний на прес-конференції порушив питання, що і в Трускавці, і в Дрогобичі, і на інших територіях керманичі приписують собі чужі заслуги.
Оскільки пан Задорожний – депутат від району, то найбільше він зробив власне для району. Та часто його потуги перекреслювалися нанівець безгосподарністю окремих «діячів». Так, що з того, що на каналізування смт. Підбуж цього року було виділено 400 тис. грн. чи що на будівництво водогону Почаєвичі – Михайлевичі виділили завдяки старанням Михайла Леоновича 190 тис. грн.? Кошти дотепер не освоєно… Чому? «Ці питання – до влади місцевої, районної. Прикро, коли населені пункти і люди, які там живуть, втрачають можливість покращити своє життя через чиюсь професійну неготовність, непридатність, невміння освоїти і по-господарськи використати готові, передбачені і виділені на ту чи іншу статтю видатків, кошти», – каже депутат ЛОР.
«Проте питанням №1 вважаю навіть не дороги, – продовжує депутат. – Питанням №1 вважаю гуртожитки. Адже 1 жовтня поточного року мав би втратити чинність мораторій на приватизацію і продаж гуртожитків. Ця проблема – глобальна. Свого часу гуртожитки знаходились на балансі величезних підприємств – гігантів, які, як правило, ввели їх у свої статутні фонди. Після банкрутства керівники або керуючі взялись розпродувати майно, в тому числі і гуртожитки, нерідко, разом з людьми (як, наприклад, у Трускавці)… Відтак, якби мораторій втратив чинність, уже з 1 жовтня підприємства мали б усі законні підстави реалізувати приміщення відомчих гуртожитків та виселяти людей. Зауважу: там живе уже друге-третє покоління наших краян. Саме тому я став ініціатором, а фракція «Свобода» у ЛОР мене підтримала. Сесія обласної ради підтримала ініціативу фракції «Свобода», тож звернення було направлене до Кабінету міністрів і, відтак, за його наслідками прийнято позитивне рішення – мораторій на продаж гуртожитків продовжено ще на 3 роки. Разом з тим, тепер міським радам рекомендовано приймати ці гуртожитки на свій баланс, а людям дано «зелене світло» на приватизацію своїх житлових приміщень. Тепер чекаємо відповіді. Та маємо надію, що власники приймуть рішення про те, щоб передати ці гуртожитки в комунальну власність територіальних громад, а відтак через виконкоми люди зможуть їх приватизувати. Одним з принципових питань які я ініціював на сесії це звернення до Верховної ради, Президента про заборону продажі землі сільськогосподарського призначення».
Влітку на запрошення Михайла Задорожного Дрогобиччину відвідав голова Львівської обласної ради Олег Панькевич. Після зустрічі із мешканцями Борислава, Дрогобича та Дрогобицького району, депутати ЛОР окреслили ряд важливих та нагальних для вирішення питань: будівництво та реконструкція інфраструктури району і негайний ремонт дрогобицької церкви Св. Юрія, яка претендує на внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. І якщо питання інфраструктури вирішуватимуться у наступному бюджетному році, то для церкви Юра вже цього року з обласного бюджету було виділено 250 тис. грн.. – на першочергові реставраційні роботи.
Михайло Задорожний також розповів про свою роботу в царині освіти, культури, молодіжної політики, медицини та екології, тож нижче подаємо витяг із його прес-релізу.
«Спорт. Ми затвердили програму «Розвиток сільського футболу», яка передбачає допомогу і сприяння сільським футбольним командам у їх розвитку. Тож в рамках цієї програми 15 сільських рад із Дрогобицького району були включені до переліку тих, які цього року отримають повні комплекти нової форми для своїх футбольних команд. Серед них: Старий Кропивник, Доброгостів, Літиня, Рихтичі, Опари, Летня, Уличне, Дорожів, Уріж, Опака, Дережичі, Ясениця, Вороблевичі, Унятичі і Грушів.
Культура. Також вже цього року 10 сільських бібліотек району – з Болехівців, Раневичів, Нового Села, Вороблевичів, Доброгосьова, Грушева, Летні, Почаєвич, Уріжа і Снятинки – отримали по 300 грн. кожна на поповнення свого бібліотечного фонду. Звісно, це не так багато, як хотілося б. Але робота ведеться, тож сподіваюсь з часом вдасться суттєво поповнити фонди наших бібліотек – аби підростаюче покоління та жителі мали змогу пізнавати щораз новий світ книги, світ нашої традиції і культури. Піднімав питання на сесії обласної ради щодо незадовільного утримання сільських народних домів у Дрогобицькому районі. За моєю пропозицією було включено у обласну програму мікропроектів народний дім с. Підбуж і профінансовано суму у 50 тис. грн. на ремонт даху.
Освіта. За мого втручанні було передбачено Дрогобицькому району 100 тис. гривень на додаткове відкриття двох груп у дитячих садочках с. Рихтичі і с. Меденичі.
Медицина. Вдалося відстояти від переведення з Дрогобича у Стебник онкодиспансера та шкірвендиспансера і їх оптимізації, та фінансування цих закладів додатково за рахунок субвенції з обласного бюджету як пріоритетних.
Екологія. На запрошення депутатів відвідав сесію та зустрічався з мешканцями на предмет передачі у приватну власність джерел у селищі-курорті Східниця. Там, нагадаю, був намір провести приватизацію свердловин однією приватною структурою. За моєю пропозицією питання було знято з розгляду сесійного засідання і розробляється план, згідно якого замість приватної структури джерела мало б обслуговувати комунальне підприємство, а благоустроїти їх та надкаптажні споруди –повинні усі санаторії, агро оселі та підприємці, які здійснюють свою діяльність на території Східниці шляхом внесення дольової участі у грошовому виразі в статут комунального підприємства. На сесії обласної ради піднімав питання подальшої долі екологічно небезпечного ДГХП «Полімінерал». Тут, у безпосередній близькості до курорту Трускавець, вже довгий час просідає земна поверхня (утворюються карсти), що загрожує руйнуванням дороги Трускавець-Дрогобич, високовольтних ліній електропередач, водогону тощо.
Соціальний захист. Курую питання виплати заборгованої заробітної платні на КП «Наше місто» у Трускавці. Зазначу: якщо влітку заборгованість становила понад півтора мільйона гривень, то станом на 1.12 поточного року скоротилась до 536 тис. грн.. і незабаром має бути погашена в повному обсязі. Піднімав питання на сесії обласної ради питання ,щодо скорочення працівників на НПК» Галичина» м. Дрогобич. Надав 77 тис. грн. матеріальної допомоги на лікування наших краян».
А далі – роздуми Михайла Задорожного стосовно майбутнього: «Чи не найбільшою загрозою, з якою Україна (а відтак Львівщина і Дрогобиччина в тому числі) стикнеться цього року – це проект бюджету на наступний рік. У Львівській обласній раді його уже назвали «бюджетом перетворення України на поліцейську державу». Вдумаймося: державні міністерства та відомства, які вже давно перетворилися на каральні органи, у наступному році отримають 20,2 млрд. грн.. З них 2.5 млрд. грн. – Генеральна прокуратура, 14.4 млрд. грн. – Міністерство внутрішніх справ, 3.2 млрд. грн. – Служба безпеки України. Натомість військова безпека країни є не надто пріоритетною для керівництва держави та Верховної ради: міністерству оборони пропонується виділити 17.4 млрд. грн. (з яких лише 1.9 млрд. грн. піде на створення, закупівлю і модернізацію озброєння і військової техніки). Забуваючи про захист від зовнішніх загроз, на внутрішні каральні органи держава передбачає на 3 млрд. більше видатків, ніж на своє ж військо. Разючим (у півтора рази) є збільшення фінансового ресурсу держави на утримання судової системи: з 2.6 млрд. грн. у поточному році до 4 млрд. грн.. у 2012. Відтак зарплата суддів буде у 15 разів більшою, ніж мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум (рядовий суддя отримуватиме 13.2 тис. грн., суддя апеляційного суду – 16 тис. грн.). Це – лише короткий перелік того, з чим Україна і усі ми зустрінемось у наступному році. Зростання ВВП ( за рахунок збільшення податкового навантаження на малий і середній бізнес); фінансова підтримка НАК «Нафтогазу»- вдвічі більша, ніж кошти, які підуть на охорону здоров’я українців; зростання боргової ями; зменшення на понад 10 млрд. грн.. фінансування Пенсійного фонду; збільшення майже вдвічі видатків на фінансування санаторно-курортних закладів, де відпочивають депутати і урядовці (468.5 млн. грн., в той час, коли на оздоровлення усіх ветеранів війни, інвалідів і жертв нацистських переслідувань лише 107 млн. грн.); зменшення плати за транзит природного газу; звуження прав місцевого самоврядування. Депутати Львівської обласної ради – представники ВО «Свобода» виступають проти такого антилюдського, антигуманного, законопроекту. Ми розуміємо, що загроза, з якою стикнулась Україна – жахлива. Цинічно формують «лещата», які завтра можуть піймати кожну українську родину. Переконаний, що лише позиція громадян зможе змінити ситуацію на краще».
Одразу хочемо зауважити, що спілкування депутата Задорожного із представниками місцевої преси не було монологом. Гострі та навіть провокативні запитання задавали журналісти різних видань – стосовно спірних питань стосовно земель Трускавця та Борислава із Модричами, про опозиційність «Свободи» та різні погляди всередині цієї політичної сили, про реформування медицини, а також щодо майбутніх парламентських виборів. Виглядало, що Михайло Задорожний свою участь у майбутніх виборчих перегонах вваж є вже доконаним фактом, адже, за його словами, має як наразі найбільшу підтримку серед населення, особливо в районі. Звичайно, що підтримка Комітету опору диктатурі гарантує, за словами депутата, 50% успіху, але він вміє перемагати – як перемагав на виборах до районної ради від Доброгостова чи Довгого низинного, де пам’ятають про його добрі справи, як перемагав і на виборах до обласної ради, причому не один раз.
«Я є прагматичний і реальний чоловік, в мене нема завищеної самооцінки», – говорить Задорожний і просить пресу писати об’єктивно, різносторонньо, хоча і розуміє, що часто журналісти змушені танцювати під дудку власника. Про це він прямо сказав представнику «Джерел Трускавця», котрий задав запитання, чому деякі члени трускавецької «Свободи» працюють в санаторії «Карпати», де генеральним директором є очільник трускавецьких регіоналів Лев Ярославович Грицак. «Я розумію, що власником Вашої газети є Козир, але «Свобода» у Трускавці є в опозиції до влади і це видно з голосувань. Фактично ми є в опозиції до влади на всіх рівнях, тільки в обласній раді маємо більшість», – зазначив депутат і додав, що звинувачення, подані журналістом, він навіть коментувати не хоче.
Багато гострих питань, котрі піднімає Михайло Задорожний, стали причиною того, що він нажив собі немало ворогів, та йому не страшно – «потрібно не просити, а боротися», саме таке є життєве кредо депутата. Це було сказано як в контексті питань, пов’язаних із промисловістю в Дрогобичі, чи зосередженням в одних руках трьох нафтопереробних заводів в Україні, так і стосовно скандалу із можливими закриттям чи переведенням онкодиспансеру. Михайло Задорожний відстоює в першу чергу інтереси Дрогобича та Дрогобицького району і через це його підтримка в Бориславі чи Трускавці може не бути досить потужною. Якщо врахувати ще той факт, що Михайла Сендака називають його особистим ворогом, а Олексій Радзієвський теж навряд чи підтримуватиме Задорожного на цих виборах, то розраховувати Михайлу Леоновичу на виборах 2012 року прийдеться тільки на виборців, адже жодного адмінресурсу йому не задіяти. Та це не лякає відважного депутата – він перемагати вміє і готовий перемогти й цього разу.
А на завершення прес-конференції, котра проходила в приміщенні райспоживспілки на вулиці Малий Ринок в Дрогобичі, депутат Михайло Задорожний символічно зустрів Новий Рік із представниками мас-медіа.
Володимир Ключак,
при співпраці з помічником обласного депутата Олегом Добрянським
ТОП коментованих за тиждень