У суботу, 17 березня, на території між будинками 3 та 5 на вулиці Івасюка у Трускавці відбулися громадські слухання з питання підняття тарифів на обслуговування будинків та прибудинкових територій. Ведучим слухань був лідер ГМ «Опора» у Трускавці, мешканець цього мікрорайону Євген Бродзінський. Оскільки на слухання зібралося чимало людей (точну кількість важко назвати, оскільки в процесі одні відходили, інші долучалися), то влада Трускавця не відважилася їх назвати нелегітимними. Тим більше, що букви закону було дотримано, владу попереджено. Від влади на слухання прибули заступник міського голови Петро Нестерівський, керівник УЖКГіБ ТМР Юрій Терлецький, заступник начальника КП «Трускавецьжитло» Мирослав Мицько, керівник КП «Трускавецьтепло» Руслан Крамар, генеральний директор ТзОВ «Трускавецький водоканал» Володимир Возняк, депутати ТМР Андрій Кульчинський, Ігор Стасик, головний спеціаліст відділу культури ТМР Олег Дьорка, головний спеціаліст інформаційно-аналітичного відділу ТМР Станіслав Гайдер. Мера не було, причина за версією представників влади – якесь відрядження («але він їде»), а за версією громади – боязнь спілкування з людьми («поїхав десь на сафарі, що йому люди»).
Найбільше довелося роз`яснювати ситуацію по тарифах заступнику начальника КП «Трускавецьжитло», котрий намагався переконати людей у тому, що підвищення тарифів на квартплату втричі – законне та необхідне. Його підтримав і заступник мера. Натомість депутат Андрій Кульчинський поінформував, що на базі цих будинків будуть створюватися ОСББ. Мешканці були шоковані такою заявою, а ще більше тим фактом, що нібито більшість підписів уже зібрано. «Якщо буде треба, то я в паперах знайду і ваш підпис», – відповів пан Кульчинський одній наполегливій пані, яка виступила проти подібного втягування у кабалу, прямо звинувачуючи депутата-мажоритарщика у особистій вигоді від створення ряду ОСББ. Ця пані висловила думку, що підписи більшості «прихильників» ОСББ підроблені так само, як і її підпис.
Кожен із присутніх мешканців прагнув задати представникам влади запитання – за що платити? Чому так дорого? Зарплати та пенсії ніхто ж не піднімає. Та розмова нагадувала бесіду сліпого із глухим. Слухання поволі перетворювалися у базар. І тут слово взяв відомий правозахисник та громадський діяч зі Львова Теодор Дяків. Він спокійно та виважено довів мешканцям, що вони могли б сплачувати суму … у вісім разів меншу. Бо платити треба тільки і виключно за ті послуги, які виконуються. За вивезення сміття, за електрику (освітлення в будинку, на сходових клітках та в під`їзді), за очистку димвенканалів, за дератизацію, якщо є потреба. І все. Натомість місцева влада тягне свою руку (часто дуже липку) у кишені мешканців і це не тільки у Трускавці, так по всій Україні. Законодавство дає право мешканцям самим обирати ті послуги, які їм потрібні. Бо прибрати сходові клітки, під`їзди чи прибудинкову територію мешканці можуть і самі. Та часто вони це і роблять, а змушені платити невідомо за що такі страшні суми ЖЕКам. Ми ж платимо за прибирання прибудинкових територій, які інколи становлять колосальну площу з невідомо якої причини (була навіть пропозиція кожному мешканцю цю площу виділити в натурі, щоб можна було землю приватизувати), за ремонти, за столярні роботи, роботи маляра, муляра, штукатура, за прибирання під`їздів, за аварійно-диспетчерську службу, за ремонт внутрішніх мереж водопостачання та каналізації, за побілку та багато інших пунктів.
Тут доречно буде сказати, що у Трускавці квартплата повинна б бути ще нижчою, ніж говорив пан Дяків, адже за вивезення сміття ми вся сплачуємо окремо, цю послугу здійснює фірма «Ком-Еко-Борислав».
Та повернімося до виступу пана Дяківа. Він посилався виключно на документи, зокрема на Постанову Кабінету міністрів України № 869, що збило із пантелику представників трускавецької влади. Вони ж бо готувалися, що буде посилання на Постанову № 529, яку частково відмінено. Бо саме на Постанову № 529 є посилання у статті «ТВ» «Як врегулювати стосунки мешканців та ЖЕКів?», та це був суто тактичний хід нашого видання.
Тож пан Дяків закликав мешканців Трускавця гуртуватися у питанні захисту своїх прав – прав, гарантованих нам державою, Конституцією та законами України. Пан Мицько пробував йому заперечувати, що обирання мешканцями послуг – незаконно, що одним із законних шляхів є створення ОСББ, хоча це і вийде дорожче, бо потрібно буде оплачувати голів ОСББ, правління, бухгалтерів, надавати офіс, купувати оргтехніку (комп`ютер, сканер, принтер, телефон, ксерокс тощо). Врешті-решт пан Мирослав звинуватив пана Дяківа у маніпулюванні законами та вигукнув, що «в кожному законі є свій закон», після чого залишив громадські слухання.
А слухання продовжувалися. Мешканці вигуками «Ганьба Козиру!», «Геть!» та «Відмінити тарифи!» фактично одноголосно підтримали резолюцію громадських слухань. Отже, трускавецька громада в особі мешканців кількох будинків на вулиці Івасюка ухвалила, що виконком повинен відмінити своє рішення від 15 лютого 2012 року щодо підвищення тарифів з обслуговування житла та прибудинкових територій, а депутати Трускавецької міської ради повинні зібратися із цього питання на позачергову сесію. Текст рішення громадських слухань зачитав Євген Бродзінський. Доповнення вніс юрист Микола Пилипів – якщо влада ігноруватиме позицію громади, то буде ініційовано референдум про відставку трускавецького міського голови Руслана Козира та всього депутатського корпусу Трускавецької міської ради.
Заступник міського голови Петро Нестерівський під час свого нетривалого виступу (бо люди обурювалися моралізаторськими напучуваннями Петра Васильовича) звинуватив ініціаторів громадських слухань у тому, що причиною слухань є майбутні вибори, а не якась турбота про мешканців. Та самі ж мешканці заявляли, що тут не пахне ніякою політикою, адже йдеться про їхні гроші, які влада у них безсоромно витягає із кишень. «ГМ «Опора» не є політичною партією і не бере участі у виборах», – так коротко відповів на цей закид Євген Бродзінський. Та й лідер ЛОО ПП «Громадянська позиція» Теодор Дяків у своєму виступі жодного разу не назвав своєї політичної сили, представили його теж як правозахисника. Не виступав зовсім і лідер «Громадянської позиції» Трускавця Василь Кіндракевич, хоча і був присутній на цих зборах громадян. Натомість пояснити людям свою позицію попробував депутат ТМР Руслан Крамар, який є керівником КП «Трускавецьтепло» та головою комісії з питань ЖКГ Трускавецької міської ради. Проте Євген Бродзінський витягнув стару газету, яка в нього чисто випадково виявилася під руками, в якій кілька років тому пан Крамар висловлював позицію, зовсім протилежну до теперішньої.
Слухання відбулися при прекрасній теплій весняній погоді. У 1848 році розпочалася «весна народів», зрушення були колосальними. Бо назріла революційна ситуація, коли верхи не можуть, а низи не хочуть. У Трускавці верхи теж не можуть. Не можуть відстоювати інтереси громади, людей, які їх обирали. Імпотенція наступила дуже швидко, а може її прискорили намагання занадто багато вкусити, відкусити, ігноруючи думку громади. Весна – пора пробудження. Прокидається природа, скоро зазеленіє земля. Пора прокидатися і громаді, досить їй вже спати. І першою ластівкою, котра звістила прихід весни до трускавецької громади, і стали громадські слухання 17 березня 2012 року.
У підсумку можна сказати, що громада висловила своє прагнення – прагнення самостійно вирішувати, обирати, що їй потрібно,а що ні, що вона замовлятиме і за що їй платити. І приклад Львова, в якому біля 200 будинків зітхнули з полегшенням, скинувши гніт примусових послуг від ЛКП та не прийнявши ярма ОСББ, є для нас показовим.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень