Борги потрібно віддавати

19.05.2010 | Filed under: Некатегоризовано

В Україні існує явище жекофобії. Цей неологізм означає нелюбов до ЖЕКів та всіх комунальників, до людей, які надають певні види послуг за гроші, які ми так нерадо витягаємо із власної кишені. Кожен з нас хотів би жити в чистому місті, в чистому будинку, щоб його під’їзд був гарно побілений, сходи викладені плиткою, щоб затишно та приємно було не лише у власному помешканні, але і в багатоповерховому будинку, в мікрорайоні, в місті. Багато доводиться чути про порядок в Німеччині чи хоча б тій же Польщі, що за викинутий недопалок штрафують, всюди (в тім і на дорогах) акуратно, чистенько, краса око милує, тоді як наша «краса» його муляє. Щоправда, мало хто згадує той факт, що німці чи ті ж поляки сплачують значно більше за привілей жити в чистоті та порядку, ніж ми, навіть якщо не забувати про невідповідність нашого та їхнього рівнів доходів.

У Трускавці якість надаваних житлово-комунальних послуг не найкраща, хоча, звісно, і не найгірша по Україні чи регіоні. Відносно проплати ми теж не пасемо задніх, хоча до 100% нам ще ой як далеко. Проте є одна цікава тенденція, яка не може не насторожувати і з якою потрібно боротися, вбиваючи її в зародку, інакше потім може бути дуже погано. Якщо за послугу газопостачання населення сплачує ретельно і без жодних застережень (боїться, щоб газ не відрізали, бо в газовиків із абонентами розмова коротка, це ж приватна структура), якщо за споживання електроенергії оплачуємо без питань (ситуація аналогічна), то за інші послуги можемо собі дозволити не платити, а при розмові з комунальниками навіть «торгуватися», мовляв, сміття і без моєї платні будете вивозити, а решта ви і так нічого не робите.

На дверях кожного під’їзду у Трускавці вивішено список боржників за житлово-комунальні послуги, орієнтовні суми боргу кожного з них – від 500 до 20 000 гривень. Менша сума – борг за квартплату, більша – за теплопостачання. Окремо люди винні водоканалу за водопостачання та водовідведення, дивно, чому водоканал не візьметься за боржників більш жорстко. Відносно ж КП «Наше місто», то в багатьох споживачів комунальних послуг склалося враження, що це така собі благодійна структура, яка повинна, мусить мати лише обов’язки без жодних прав, інакше кажучи, має нас гріти, за нами прибирати, сніг розчищати, дахи та дороги ремонтувати, слідкувати за станом ліфтів, сміття вивозити, вікна та двері вставляти чи замінювати і так далі і тому подібне. Але за невідомо які кошти. Про дотації з міського бюджету слід забути, грошей в казні нема і навряд чи вони будуть в величезній кількості за рік – два – десять. Добре, що і так по максимуму ефективно вдалося використати кошти, які місто отримало від продажу кількох земельних ділянок, землю ніхто з Трускавця в Росію чи Німеччину не вивезе, а комунальникам щось із цього та й перепало. Закуплено нову техніку, до сьогодні не було жодних проблем із вивезенням сміття (порівняйте хоча б із сусіднім Стебником влітку 2009), дороги якщо не в ідеальному стані, то принаймні не в такому як вулиця Орлика в Дрогобичі чи дорога від нас на Стебник. Завдяки певним вливанням з міської казни в КП «Наше місто» в 2007, 2008, трохи і в 2009 населення не відчуло на собі великого навантаження щодо оплати за комунальні послуги. Проте все добре колись мусить закінчитися і прийшов час до ситуації підійти раціонально і знову ж таки, жорстко і то досить жорстко.

Гуманність нашого законодавства не дозволяє з людей робити бомжів, проте як бути з тими, що десятками років (!) гріються централізованим опаленням, інколи додатково ще калориферами, споживають воду та використовують каналізацію, їздять ліфтом, вигулюють псів та дітей на дитячих майданчиках, ходять по прибудинковій території, благоустроєм якої займаються комунальники, сидять в теплі та сухості, бо дах над ними перекрила фірма «Альбіон» … і не сплачують при цьому жодної копійки за комунальні послуги. Той, хто отримує зарплату 400 – 500 – 600 гривень, платить, а той, хто має пенсію в півтора тисячі чи по 3 – 5 тисяч зарплати, не хоче. А де штрафні санкції, де пеня, де громадський осуд, де юристи КП «Наше місто» та навіть і правоохоронні органи, що коїться таке неподобство? Чому не притягуються до відповідальності ті, хто чи сам не платить за послуги, які отримав чи й інших підбурює, бо, мовляв, послуги не найкращої якості? А хто довів до такого стану комунальну сферу Трускавця, що фінансовий стан її плачевний, підприємство неконкурентоспроможне, а вимоги людей щодо добробуту ж зростають, бо «ми йдемо до Європи»? Невже «Грицак та його команда»? Та ні, якраз навпаки, це ті, хто хоче повного занепаду економіки Трускавця, кому вигідно, щоб було не добре, а гірше, бо як гірше людям, то краще їм, «новим старим політикам». Хіба не зрозуміло, що тарифи потрібно було піднімати, щоб зберегти рентабельність підприємства? Хіба важко усвідомити, що влада повинна дбати та допомагати найменш захищеним, а не тим, хто сотнями тисяч чи мільйонами крутить, а пару сотень за тепло у власній оселі та на квартплату ніяк нашкребти не може? Проте дволичність та цинізм інколи зашкалюють, під видом «блага для громади» робиться зло для громади, нищиться економіка, руйнується комунальна галузь.

Чи усвідомлює пересічний трускавчани той факт, що наступний опалювальний сезон може не розпочатися? Адже заборгованість КП «Наше місто» перед ДК «Нафтогаз України» за спожитий для обігріву наших з вами квартир газ в 2009 – 2010 роках (опалювальний сезон) не погашена. А в Києві ніхто не панькається, списки боржників не вивішують і не вмовляють борг погасити. Просто не дадуть газу і крапка.

Чи усвідомлює кожен з нас, що неоплата квартирної плати тягне за собою затримку зарплатні тим, хто трудиться не лише «на благо нашого міста», але і для кожного з нас? А це і двірник, який щодня замітає вулиці чи розчищає сніг, це і шофер, який вивозить сміття машиною, яку треба заправити бензином і яку треба ремонтувати час від часу. Це і слюсар, який ремонтує неполадки, це і ліфтер, який визволить нас, якщо ми застрянемо в старенькому ліфті, в якому двигун треба було поміняти ще 20 років тому. Чи розуміє той, хто не заплатив за спожите тепло та гарячу воду, що саме через нього припинено подачу гарячої води в літній період, що на цей час багато з працівників котельні залишилося без роботи, змушені були піти в неоплачувану відпустку за свій рахунок, а в них теж малі діти, старенькі немічні батьки, їм теж треба якось жити, щось їсти.

А потім ті ж, хто не сплачує за спожиті послуги, приходять на прийом до міського голови, до депутатів міської ради і ще висувають претензії – «миємося в тазиках», «не було промивки системи опалення», «тече дах», «не поміняно поштові скриньки» тощо. Нема манни небесної, щоб падала задурно, навіть жінка з чоловіком просто так не хоче спати, не те що хтось буде обслуговувати задарма тих, хто хоче перехитрити всіх.

Чому це алкоголік, отримуючи пенсію, може кожен день бухати в своїй чотирьохкімнатній квартирі, а ні копійочки не заплатить за те, за що платити повинен? Хіба не можна його поселити в якийсь гуртожиток, а помешкання за борги продати з молотка? Кілька таких подібних випадків в далекому минулому не були широко висвітлені в ЗМІ, інакше б боялися влазити в борги ті, хто можливість платити має. Давно пора припинити ганебну практику списання боргів за рахунок коштів міського бюджету, адже дійсно бідні люди тягнуться зі всіх сил, часто обмежують себе в їжі, але за послуги сплачують справно, а виграють від таких списань боргів часто люди нечесні і непорядні.

Хіба так важко створити комісію за участю представників правоохоронних органів, яка б дала термін в «останньому китайському попередженні» для найбільш злісних неплатників? Хіба нема юридичних підстав давно подати в суд і не лише відсудити борг, але і пеню та компенсацію за завдані для КП «Наше місто» збитки? А поступка міської влади в питанні самовільного встановлення автономного опалення ще не раз гикнеться трускавчанам. І добре, якщо обійдеться без людських жертв, бо ситуація, коли в одному будинку півсотні котлів, направду вибухонебезпечна і в переносному, і в прямому значенні. Хтось за це все мусить відповісти, тільки б не ховалися за чужими спинами нашіптувачі та провокатори, які тепер декларують, що дбають про добро людей, дбаючи насправді про свій рейтинг та тимчасовий імідж.

В Україні відбулася зміна влади, однією з причин цього було і те, що люди реально скучили за елементарним порядком, пустопорожня балаканина давно всім набридла. Наводячи порядок в різних галузях, не варто забувати за житлово-комунальне господарство. Робити це, на відміну від інших сфер діяльності, потрібно і на місцевому рівні. Шевченкове «Схаменіться, будьте люди, бо лихо вам не буде» до свідомості окремих трускавчани не дійшло. Вмовляння та легенькі посварювання пальчиком результату не дали. З раковою пухлиною треба поступати радикально, не шкодуючи її, бо ж собі гірше. Але чи усвідомлюють це трускавецькі політики «вищого ешелону», як провладні, так і опозиційні, чи зуміють вони об’єднатися навколо питання порятунку комунальної галузі та перебороти жекофобію, роблячи реальні кроки чи хоча б не перешкоджаючи їх робити, щоб «шоковою терапією» оздоровити КП «Наше місто» (неважливо, чи ця структура залишиться цілою, чи роздробиться, чи змінить назву)? Розуміння того, що «так далі не можна» є, а от шляхи виходу з кризової ситуації кожен бачить по-різному. І знову все може повернутися до звичайних дискусій. І навіть це було б непогано, якби після таких дискусій було зроблено кроки – ефективні, результативні, інноваційні, які б могли бути прикладом для наслідування іншими самоврядними одиницями.

P. S. Всіх незгідних запрошуємо подати альтернативні погляди на дану проблему.

Володимир Ключак

(Переглядів 18 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags: , ,

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви