Чи розмір має значення?

28.07.2016 | Filed under: Публікації

Який краще – великий чи малий? Сильний та потужний чи слабенький і немічний? Такий, що зможе активно діяти і задовольняти, чи пасивний та безпомічний?

Всі вищеподані питання стосуються нашого курорту – Трускавця. Так-так, саме зараз вирішується наша доля, наше майбутнє. Живемо в історичний момент адміністративно-територіальної реформи, коли історія дає нам шанс не лише виправити історичну несправедливість, яка полягає в тому, що Трускавця позбавлено споконвічних трускавецьких земель (для прикладу, Помярок, але не тільки), але також маємо змогу стати потужним центром розвитку навколишніх територій. Як любив раніше казати екс-мер Трускавця Р. Козир, «локомотивом розвитку регіону». Щоправда, зараз у нього думки з цього приводу помінялися…

У середу, 27 липня, в приміщенні Трускавецької міської ради відбувся круглий стіл на тему адміністративно-територіальної реформи. Ініціатором його виступили Асоціація міст Львівської області, яку очолює Василь Абаімов і яка є членом Асоціації міст України, та Трускавецька міська рада. Модерував зустріч мер Трускавця, присутніми на ній були сільські голови Станелі, Модрич, Уличного та Доброгостова, депутати Трускавецької міської ради, громадські діячі, небайдужі трускавчани, представники ЗМІ. Не змогла прибути на зустріч сільський голова Орова, оскільки в цей день проходила сесія Орівської сільської ради. Тривала зустріч майже дві з половиною години.

Експерти Ярослава Пиштик та Галина Гречин намагалися переконати присутніх у тому, що вони не лобіюють чиїсь інтереси, а привезли інформацію, яка допоможе зробити правильний вибір. Реалізуючи проект, який співфінансується USAID, Асоціація міст Львівської області їздить містами Львівщини і розповідає про те, що ж таке є адмінреформа і які переваги можуть мати об`єднані територіальні громади. У Трускавці дискусія була дуже гарячою, кажуть вже після її завершення представники Асоціації міст України. А якщо бути точнішим, то це була навіть не дискусія, а намагання кожного виступити та висловити свою позицію. Тому до слів експертів прислухалися не надто уважно, а дехто взагалі зривав зустріч постійними репліками та недоречними коментарями.

Якщо коротко, то в залі зібралося набагато більше противників об’єднання в форматі «Трускавець-Станеля-Модричі-Доброгостів-Уличне-Орів-Зимівки», ніж прихильників ідеї «Великого Трускавця». Серед противників – ГО «Рада міста» в повному складі, екс-мер Р. Козир, деякі діючі депутати ТМР, громадські діячі такі як Володимир Шиманський, Олександр Богуцький, Віктор Бессарабов чи Володимир Куц.

Можна зрозуміти депутатів, для прикладу того ж Романа Бучковича, який переконував, що Трускавцю невигідно приєднувати до себе навколишні села. У випадку створення ОТГ повноваження депутатів Трускавецької міської ради будуть достроково припинені, а хтозна чи на наступних виборах їм пощастить пролізти у владу. Можна зрозуміти і сільських голів Модрич чи Станелі, які втратять неформальний статус князьків і змушені будуть вдовольнятися посадою старости, підзвітного великій раді ОТГ. Можна зрозуміти тих громадських діячів, які є в опозиції до діючого мера Трускавця – їм кожне починання Андрія Кульчинського, яке сприяє підвищенню його рейтингу, є більмом в оці та кісткою в горлі. Але от ніяк не можна зрозуміти колишнього міського голову Трускавця Р. Козира, який у своєму виступі назвав формат «Великого Трускавця» «аферою». Нові території, нові інвестиції, нове дихання – хіба не потребує цього Трускавець? Втім, в умовах демократії кожен має право думати так як забажає.

На Львівщині є приклади, коли вже створені ОТГ – Дубляни, Ходорів, Новий Калинів та інші. Не все там гладко, але держава допомагає ОТГ ставати на ноги. Не все гладко йшло і в сусідній Польщі, коли 49 воєводств об`єднали до 17. На даному історичному моменті українська держава не може утримувати величезну армію чиновників – сільських голів, секретарів сільських рад, бухгалтерів сільрад, землевпорядників, не кажучи вже про роздутий штат у сферах освіти, культури, медицини, соціального захисту тощо. У випадку ОТГ здоровий глузд переможе і буде так, як в польських ґмінах, коли закриватимуть малокомплектні школи чи непотрібні установи, які ніякої користі громаді не дають. Вивільнені кошти, які зараз де-факто проїдаються, можна буде спрямувати на розвиток. А цього якраз і бояться ті, хто роками звик розпоряджатися громадськими коштами в ручному режимі.

Війт Станелі Михайло Сащук каже, що їм не треба ні з ким об`єднуватися, бо громада є самодостатньою, її бюджет становить 2 мільйони, є приваблива земля, є заправка. Війт Модрич каже, що адмінреформу впроваджують насильницьким методом і лобіює це Гройсман. Краще не об`єднуватися, а співпрацювати і жити гарно та мирно по-сусідськи, каже Мирон Флюнт. Натомість мер Трускавця Андрій Кульчинський вважає, що об`єднання Трускавця з навколишніми селами буде обопільно вигідним, бо дозволить залучити додаткові кошти для розвитку інфраструктури. Як партизани мовчали і на круглому столі свою думку ні «за», ні «проти» адмінреформи не висловлювали депутати ТМР Андрій Кісак, Олег Карпин, Анатолій Стародуб, Мирослав Мицько, Святослав Грабовський. Натомість депутатка Віра Сазонова свою позицію виклала в публікації на «Трускавецькому віснику»: http://protruskavets.org.ua/chy-maje-shansy-staty-velykym-velykyj-truskavets/

Великий Трускавець, якщо вдасться втілити в життя цю ідею, об’єднуватиме місто-курорт і шість поблизьких сіл. Згідно перспективного плану, схваленого Львівською ОДА, це об`єднання буде спроможним, тобто самодостатнім. Бюджет буде профіцитним. Будуть додаткові кошти з держбюджету, субвенції. Із 40 тисяч населення громади лише біля 10 тисяч становитимуть жителі сіл. Хоча їх внесок в загальний бюджет буде на початках незначним (5-10%), та він збільшуватиметься, оскільки зрозуміло, що зросте в ціні вартість землі та нерухомості на цих територіях, які і так інтегровані в Трускавець, хоча поки що ще неофіційно. Податки, зокрема ПДФО, які зараз із сіл йдуть в районний бюджет, залишатимуться в об`єднаній громаді. Нова модель управління сприятиме розвалу радянської влади і наближенню до європейських стандартів, кажуть експерти Асоціації міст Львівської області.

Та не погоджується з цим Ігор Гурняк – альтернативний експерт, викладач Львівського НУ, прихильник теорії «територіальних громад», лобіювання якої пов`язують з Риммою Білоцерківською та Віктором Медведчуком. На основі статей Конституції України, одного з рішень Конституційного суду України та ряду законів цей експерт, який прибув на зустріч на запрошення депутата ТМР Святослава Грабовського, розвіяв міфи про райдужні перспективи ОТГ. Але як слушно підмітив міський голова Андрій Кульчинський, закони змінюються – для прикладу, під одну людину швиденько поміняли законодавчу базу і Юрій Луценко без юридичної освіти став Генпрокурором України.

Круглий стіл на тему адмінреформи у Трускавці можна вважати репетицією широкого обговорення цієї теми серед громадськості міста. Звісно, що не можна вважати єдиними представниками громадськості кількох гіперактивних діячів та діячок, які в іншому не можуть себе реалізувати. Трускавчани розуміють, що Великий Трускавець – це великі перспективи, але це і ризики. Бо тоді ця «ґміна» буде не однопрофільною, а чимось на кшталт польських Риманова чи Щавніци, де є і лікувальні заклади, і бальнеологічний курорт, і туристична база, але водночас і сільськогосподарське виробництво, і інші види діяльності. Потрібно буде добре прорахувати, щоб вигоду отримали всі учасники такого об`єднання, а не лише суто трускавчани чи суто жителі сіл. Має бути довіра, партнерство, тверезий розрахунок, здоровий глузд і бажання щось змінювати на краще спільними зусиллями. Поки що цього немає, а окремі «діячі», котрі лише думають про власні меркантильні інтереси, всіляко перешкоджають та протистоять ідеї сильного, могутнього, великого Трускавця з великою площею, великими людськими та матеріально-фінансовими ресурсами, великим потенціалом.

Розмір має значення навіть тоді, коли хтось пробує це заперечувати. Трускавець великий, сильний, потужний, такий, що зможе активно діяти і задовольняти, на мою думку, є явно кращим варіантом, ніж слабенький, немічний, пасивний та безпомічний. І в голові не вкладається, що хтось бачить майбутнє Трускавця в його імпотенції…

Володимир Ключак

(Переглядів 500 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви