Більше двох годин тривала у сесійній залі міської ради гостра дискусія навколо питання сплати суб’єктами підприємницької діяльності податку за користування землею. З першого січня 2012 року ставка земельного податку в Бориславі нараховується згідно нової грошової оцінки, проведеної експертною групою ТзОВ «Богдан» зі Львова на замовлення Бориславської міської ради наприкінці минулого року. Вартість землі згідно нової грошової оцінки суттєво зросла, відповідно збільшився розмір земельного податку та орендної плати за користування землею, який зобов’язані платити суб’єкти підприємницької діяльності у міську казну.
Нові ставки обов’язкових платежів до бюджету міста за користування землею, власне, і стали предметом гострої дискусії між представниками бізнесових кіл та міської влади Борислава. Обговорення нових ставок земельного податку проходило у режимі відкритого засідання Асоціації роботодавців, участь у якому взяли в. о. начальника управління земельних ресурсів Стефанія Жигало та начальник Державної податкової інспекції у м. Бориславі Світлана Солоненко. Позицію міської влади відстоювали заступник міського голови Андрій Паскевич, начальник відділу доходів міського фінансового управління Владислав Смірнов та голова постійно діючої депутатської комісії із питань регулювання земельних відносин депутат Бориславської міської ради Ігор Михаць. В. о. начальника відділу земельних ресурсів міста Стефанія Жигало у короткому коментарі після закінчення засідання пояснила, що чинне законодавство України зобов’язує органи місцевого самоврядування проводити процедуру грошової оцінки земель не рідше одного разу на п’ять-сім років. Остання грошова оцінка землі проводилася 2000 року. Цілком зрозуміло, що вартість квадратного метра землі в Бориславі суттєво зросла, адже за десять років ціни на всі товари в Україні значно виросли. Змінилися також коефіцієнти, що їх застосовують для нарахування вартості землі. Розрахунки проводила експертна група, яка володіє усіма необхідними ліцензіями для проведення робіт із грошової оцінки земель. Пані Стефанія не заперечує, що у підприємців можуть виникати запитання щодо методики, але відповідати на них повинні представники ТзОВ «Богдан».
Невмотивованими вважає претензії підприємців начальник відділу доходів міського фінансового управління Владне лав Смірнов. Нова грошова оцінка земель затверджена рішенням сесії міської ради. Рішенням сесії затверджено також «Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі». Суб’єкти підприємницької діяльності, не зареєстровані у виконавчому комітеті Бориславської міської ради, зобов’язані платити за користування землею 12 відсотків від грошової оцінки земельної ділянки. Орендна ставка для підприємців, зареєстрованих у м. Бориславі, складає 3 % від грошової оцінки землі. Дванадцять відсотків від цієї оцінки необхідно сплачувати також за земельні ділянки, які використовуються для обслуговування свердловин із видобутку нафти і газу, а також об’єктів інфраструктури, що належать до нафтогазової галузі. Рішення пройшло процедуру громадських слухань і з 1 січня 2012 набуло законної сили, тож підстав для його відміни чи невиконання нема. Якщо у підприємців виникали зауваження чи пропозиції, то, на переконання пана Владислава, їх потрібно було відстоювати у процесі підготовки та прийняття нової грошової оцінки землі. Зараз змінити що-небудь складно. Окрім того, не слід забувати, що Борислав не виконує контрольні цифри бюджету. Отже, будь-який крок у бік зменшення податкового навантаження на платників податків та надання їм тих чи інших преференцій у сплаті місцевих податків та зборів може бути потрактованим, як прояв корупції.
Згідно нової грошової оцінки землі ставка орендної плати за користування землею для НГВУ «Бориславнафтогаз» 2012 року зросте у 6 разів. Для здійснення виробничої діяльності нафтогазовидобувне управління використовує майже 25 гектарів землі. 2011 року нафтовики заплатили у бюджет міста земельного податку трохи більше 431 тис. грн. Цього року плата за землю згідно нової грошової оцінки сягне 2 млн. 747 тис. грн., що ставить під загрозу виконання виробничої програми року.
Не у кращій ситуації опинилися інші діючі підприємства міста, проте їх до певної міри рятує те, що вони зареєстровані у Бориславі, а отже ставка орендної плати за користування землею складає 3 %. Проте, як зазначили у виступах на розширеному засіданні Асоціації керівники окремих, ще наразі діючих у місті, підприємств, ці суми є для них критичними. Для ВАТ «БЕЛМЗ» ставка земельного податку зросла наполовину, удвічі більше доведеться платити за землю ДП «Темп» ВАТ «Бориславський озокерит».
У розмові директор «Темпу» Іван Іллюк відверто зізнався, що ставка земельного податку в сумі 1<Ш тис. грн. за рік для його невеликого сезонного виробництва цегли є нереальною. Якщо з боку міської влади та депутатського корпусу для цегельні не буде змінено порядок нарахування ставки земельного податку, то виробництва цегли у Бориславі більше не буде.
Голова Асоціації роботодавців міста Володимир Кришталь не заперечує, що грошову оцінку земель необхідно було проводити. Цього вимагає Закон. Питання у тому, чому для обрахунку вартості бориславських земель застосовували такі ж коефіцієнти, як і для Броварів. Згідно нової грошової оцінки, вартість одного квадратного метра землі в окремих економіко-планувальних зонах міста зросла майже на 400 відсотків. Відповідно це зростання позначилося на ставках обов’язкових платежів за користування землею. Як варіант виходу із ситуації, що може негативно позначитися на виробничій діяльності багатьох підприємств міста, Асоціація роботодавців пропонує використати у Бориславі підходи, що їх використали депутати Львівської міської ради. Для представників місцевого бізнесу депутатський корпус у Львові встановив 70-відсоткову пільгу при сплаті земельного податку. Підприємцям, які здійснюють діяльність та зареєстровані у Львові, ставка земельного податку нараховується від 30-ти відсотків вартості грошової оцінки землі. На думку пана Володимира, пільга у Бориславі для представників місцевого бізнесу може бути встановлена на рівні 50 чи 40 відсотків. Про це треба буде домовлятися, але очевидним є те, що нова грошова оцінка землі не повинна негативно позначитися на розвиткові міського бізнесу.
Начальник ДПІ в м. Бориславі Світлана Солоненко вважає, що земельний податок у місті треба сплачувати, а не обговорювати. Порядок обчислення його ставок та сплати на 2012 рік визначені Податковим кодексом України. Якщо у суб’єктів підприємницької діяльності є зауваження до нової грошової оцінки землі чи розмірів орендної плати, визначених сесією Бориславської міської ради, то вони вправі домагатися їх відміни у встановленому законом порядку – через суд.
Голова постійно діючої депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин Ігор Михаць у виступі на розширеному засіданні Асоціації також не заперечував самої можливості перегляду грошової оцінки землі чи розміру ставок орендної плати за користування землею. Проте, на переконання пана Ігоря, цей процес повинен проходити у рамках чинного законодавства України і обов’язково при безпосередній участі вузькопрофільних спеціалістів – юристів та землевпорядників.
Заступник міського голови Андрій Паскевич намагався переконати учасників дискусії, що реальних можливостей пливу на ситуацію, що склалася у зв’язку із новою грошовою оцінкою Землі, ні влада, ні депутатський корпус не мають. Проте усі намагання заступника переконати підприємців у тому, що в умовах ринку земля також стала товаром, який повинен працювати і давати прибутки, з якого сплачується податок, були безуспішними. Сторони говорили про землю, але кожен промовець відстоював свою позицію і не хотів дослухатися до позиції опонента.
Дискусія завершилася тим, що за спільним рішенням учасників утворено робочу групу, яку зобов’язано напрацювати конкретні пропозиції щодо можливого зменшення податкового навантаження зі сплати обов’язкових платежів за користування землею бюджету м. Борислава. пропозиції будуть розглянуті на наступному розширеному засіданні Асоціації роботодавців за участю усіх зацікавлених сторін – управління земельних ресурсів, ДПІ в м. Бориславі та фінансового управління міської ради при безпосередній участі міського голови Володимира Фірмана, керівників великих підприємств та представників малого і середнього бізнесу.
Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень