Свобода слова – право людини вільно висловлювати свої думки – розглядається прихильниками лібералізму як одна з найважливіших громадянських свобод. В теперішній час охоплює свободу вираження поглядів як в усній, так і в письмовій формі (свобода преси і ЗМІ); в меншій мірі стосується до політичної і соціальної реклами (пропаганди). Ідеологія лібералізму ставить державну цензуру, або будь-яку іншу форму державного примусу до висловлення поглядів або відмови від них, поза законом.
Свобода слова виписана в низці міжнародних і українських документів, серед яких «Загальна декларація прав людини» (ст. 19), «Конвеція про захист прав людини і основних свобод» (ст. 10) і Конституція України, ст. 34 якої стверджує:
“Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб і на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших люде й, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя”.
Згідно норм міжнародного права, обмеження на свободу слова повинні відповідати трьом умовам: вони повинні строго узгоджуватись з законом, мати праведну мету і повинні бути необхідними і адекватними для досягнення цієї мети. Закони, які вводять обмеження, повинні намагатися бути недвозначними і не давати можливості для різних тлумачень. Легітимними цілями вважаються захист репутації, гідності особи, національної безпеки, громадського порядку, авторського права, здоров’я і моралі. Конституція України забороняє пропаганду соціальної, расової, національної чи релігійної ворожнечі, а також розголос відомостей, які містять державну таємницю. Тимчасові або часткові обмеження також можуть впроваджуватися за рішенням суду.
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
23.06.2010
Журналістові світить 5 років в’язниці за журналістське розслідування
Проти журналiстiв львівської газети «Експрес», якi в рамках журналістського розслідування документально довели, що продаж талонiв технiчного огляду в Україні процвітає, порушили кримiнальну справу.
24 червня 2010
“5 канал” відкрив гарячу лінію для журналістів
“5 канал” запропонував журналістам повідомляти їм на сайті про репресії, увівши гарячу лінію “Час свободи”. Телеканал обіцяє озвучувати такі факти в ефірі, а також брати із приводу цього коментарі в представників влади й опозиції.
21.06.2010
У прокурорських колах розгортається новий корупційний скандал
Львівські журналісти звинуватили прокурора області Олексія Баганця в незаконному, на їх думку, володінні розкішним Lexus GX 470 із синіми міліційними номерами (вартість іномарки – більше $100 тисяч), яким із Львова до Києва нібито доставляються крупні суми грошей невідомого походження.
17.06.2010
Інформація – спростування публікації в газеті “Експрес” під назвою “Лексусовий” прокурор”
Уже вкотре прокуратура Львівської області змушена звертатися до громадськості через незаангажовані засоби масової інформації з приводу спростування недостовірної інформації, яку публікує на своїх шпальтах газета “Екс прес”.
Чому мешканці села Шоломинь конфліктують з Ігорем Починком?
17 червня, 14:18
Медведько перевірить, на якому автомобілі їздить львівський прокурор
Генеральний прокурор Олександр Медведько обіцяє перевірити звернення прокурора Львівської області Олексія Баганця про втручання журналістів у його особисте життя, а також перевірить, на якому автомобілі він їздить.
16.06.2010
Львівський прокурор поскаржився на журналістів, які написали про його дорогий автомобіль
Прокурор Львівської області Олексій Баганець просить генпрокурора Олександра Медведька провести перевірку щодо незаконного збирання інформації журналістами газети «Експрес»
11 червня 2010
Так непокірних редакторів заганяють в “стійло”
Ігор Починок, головний редактор газети “Експрес”, має одну погану рису: любить усім плутати карти.
Живи собі спокійно. Вирішуй свої проблеми. Одного телефонного дзвінка достатнього, щоб редактора найтиражнішої газет України почули у будь-якому відомстві.
11.06.2010
Суддя привселюдно заявила про те, що на неї тисне львівський прокурор
Суддя Галицького районного суду Львова Шумська заявила про тиск на неї прокурора області Олексія Баганця.
Суддя зробила відповідну заяву під час розгляду справи за позовом редактора “Експресу” до Баганця про захист честi та гiдностi, повідомляється в прес-релізі видання.
02-06-2010
Апеляційний суд скасував постанову про порушення справи проти «Експресу»
За інформацією газети «Експрес» Апеляційний суд Львівської області сьогодні, 2 червня 2010 року, скасував постанову Сихівського районного суду м. Львова від 23.04.2010 року щодо законності постанови про порушення кримінальної справи проти директора «Експресу».
28.05.2010
Янукович доручив вирішити конфлікт довкола львівського «Експресу»
Президент України Віктор ЯНУКОВИЧ доручив генеральному прокуророві Олександру МЕДВЕДЬКУ негайно вжити необхідних заходів щодо вирішення ситуації, яка склалася довкола справи про тиск на журналістів львівської газети «Експрес».
27 травня 2010
Герман “перевела стрілки” тиску на журналістів на місцевих чиновників
Заступник глави адміністрації президента Ганна Герман вважає, що чиновники, які здійснюють тиск на газету “Експрес”, діють так, щоб сподобатися новій владі.
27 травня 2010
Львівські журналісти написали Януковичу про системний тиск
Журналісти львівської газети “Експрес” заявляють, що тиск на видання набув системного характеру.
Про це йдеться у відкритому листі журналістів на ім’я президента Віктора Януковича.
03 травня 2010
Журналісти прикували себе до потяга
Шестеро журналістів газети “Експрес” прикували себе залізними ланцюгами до останнього вагону потяга Будапешт-Москва у Львові.
Так 50 журналістів видання проводять протестну акцію “Куди їдемо?”
16 квітня 2010
“І чого вони рот відкривають, якщо в них рильце в пушку?!”
Ігор Починок. Деякі непричесані думки, які хочеться висловити вголос післяакції протесту журналістів на трасі Київ-Чоп
У середу після засідання парламентського комітету зі свободи слова, на якому розглядали інцидент навколо журналістів газети “Експрес” та мотиви їхньої вівторкової акції радикального протесту на трасі Київ-Чоп, один із присутніх там гостей, хитро посміхаючись, запитає мене:
– Слухайте, а як ви можете брати участь у протестах і боротись за правду, якщо у вас особисто проблеми із законом?
– Вибачте, ви про які проблеми? – здивовано перепитав я.
14 квітня 2010
Сівкович доручив розібратися з побиттям журналістів
Віце-прем’єр із силових питань Володимир Сівкович доручив МВС і Державній податковій адміністрації негайно перевірити інформацію про напад міліції на журналістів видання.
13 квітня 2010
Журналісти, яких побили міліціонери, перекрили трасу Київ-Чоп
Журналісти газети “Експрес” у вівторок перекрили трасу Київ-Чоп неподалік в’їзду у Львів з вимогою порушити кримінальну справу щодо працівників міліції міста Городок, які перешкоджали їхній діяльності.
ТОП коментованих за тиждень