Хтів пан когось ошукати, та й сам ошукався

04.12.2018 | Filed under: Публікації

Три роки тому, а саме 30 грудня 2015 року, на «Трускавецькому віснику» появилася стаття «Великий Трускавець». В ній новий міський голова Трускавця Андрій Кульчинський вперше за два місяці від моменту обрання на посаду озвучив плани об`єднання Трускавця з сімома сусідніми селами (Станиля, Модричі, Доброгостів, Бистрий, Уличне, Орів та Зимівки).

У 2016 році ці плани були конкретизовані та неодноразово підтверджені. Відбулося ряд зустрічей, перемовин, круглих столів, і метою їх було напрацювати алгоритм створення Трускавецької ОТГ, котра була б самодостатньою, перспективною, процвітаючою.

Зараз завершується 2018 рік. Три роки, котрі пройшли від моменту озвучення плану створення «Великого Трускавця» – це втрачені роки та невикористані можливості.

У вищезгаданій статті були такі слова: «Добровільна реформа забуксувала і де-факто не відбулася. А був шанс реалізувати цей проект до виборів місцевих органів влади 2015 р. Потрібно було не заговорювати проблему, як це в Україні звикли робити, а більш жорстко підійти і провести адмінреформу у примусовому порядку».

Ці слова були сказані в грудні 2015 року, але їхня актуальність не втрачена і тепер. Україна виявилася розділеною на «Україну в ОТГ» та «Україну без ОТГ», на нову і стару України, що аж ніяк не сприяє порядку в державі та верховенства права. Одні території отримали значні кошти для ОТГ, а інші їх не бачили і не побачать. ОТГ навчилися жити по-новому (хай пробачить Порошенко використання його передвиборчого лозунгу), а решта міст, сіл та селищ продовжують жити в «країні рад».

Як не прикро, та найбільше вереску проти «Великого Трускавця» було саме у Трускавці, зі сторони тих політичних сил, котрі програли місцеві вибори 2015 року. І в групі Ігоря Кісака, і в групі Р. Козира через підконтрольні їм Інтернет-медіа всіляко нав’язувалася думка, що Трускавець – самодостатній курорт, котрому не треба ні з ким об’єднуватися, щоб не нести тягар зайвих видатків соціальної та бюджетної сфери. Якщо ж об`єднуватися, то тільки з Модричами та Станилею, але аж ніяк не з решта 5 селами.

Причина такої позиції окрім позірної «турботи про трускавецьку громаду» очевидна. Це боязнь програти вибори. Зрозуміло, що якби вибори до Трускавецької ОТГ проходили, для прикладу, в 2017 чи 2018 роках, то Андрій Кульчинський як головний промоутор «Великого Трускавця» не дав би жодного шансу на перемогу будь-якому іншому кандидату на пост мера, чи то пак голови ОТГ. А довибори в раду від навколишніх сіл не змінили б загального балансу в Трускавецькій міській раді, де більшість підтримує голову у всіх його починаннях.

Проте опоненти ідеї «Великого Трускавця» зіграли проти себе самих. Інакше кажучи, прорахувалися, і то конкретно. Найперше тому, що втратили шанс дострокових виборів міського голови, а відповідно і шанс показати себе людям, донести до виборців свої програми. По-друге, за цей час авторитет Андрія Кульчинського ще більше зміцнів, особливо на фоні мерів сусідніх міст Дрогобича та Стебника, котрі погрузли в кризах як свиня в багнюці. По-третє, адміністративно-територіальна реформа все одно відбудеться, і Трускавець буде центром великої (!) ОТГ, адже на Дрогобиччині згідно Перспективного плану не передбачено утворення жодної сільської ОТГ. Нагадаємо, що саме Модричі та Станиля найбільше виступали за сільські ОТГ, а підігравали їм в цьому в Дрогобицькій районній раді, переслідуючи власні меркантильні інтереси.

Політичні ігрища та свідоме затягування створення ОТГ на Дрогобиччині не принесло користі нікому – ні містам, ні селам, ні курортам, ні економіці, ні бюджетам. Виграла від цього тільки вузенька група чиновництва, котра звикла паразитувати, посідаючи при кожній владі якісь посади чи маючи «впливи». Дрогобиччина, яка й до того не була лідером, стала відвертим аутсайдером.

Нестворення жодного ОТГ на Дрогобиччині (винятком в 2018 р. стало хіба селище Меденичі) вдарило по селах, котрі втратили шанс отримати додаткові кошти на розвиток, як це мало місце в сусідніх Самбірщині чи Стрийщині. Курорт Східниця, для якого привідкрилися двері унікальної можливості формувати громаду та стати локомотивом розвитку майже всього гірського регіону Дрогобиччини, теж прирекли на «прив`язаність» до Борислава. Не зміг розправити крила і Стебник. А села біля Трускавця так і залишилися селами, залежними від ситуації на курорті, хоча могли і самі стати частиною цього курорту та брати активну участь в творенні його стратегії розвитку.

23 грудня ц.р. в новостворених ОТГ, у тому числі Меденицькій, відбудуться вибори. Після цього кожна громада отримає інфраструктурну субвенцію, суму якої розраховують, виходячи з обсягу території ОТГ і кількості населення. Зазвичай йдеться про кілька мільйонів гривень. Втім, ОТГ, які не утворилися у 2018-му, ці кошти, найімовірніше, вже втратили, зазначають у Львівському центрі розвитку місцевого самоврядування (керівник Галина Гречин). Про те, що Трускавець може втратити шанс «взяти» живі гроші, пані Гречин говорила у Трускавці на круглому столі ще в липні 2017 року (читай тут).

Навіть якщо об’єднання навколо Трускавця і відбулося б наступного року, то не відомо, чи ЦВК призначатиме вибори за рік до запланованих місцевих виборів 2020 року. Малоймовірно також, що вибори до ОТГ «приєднають» до президентських чи парламентських в 2019 році.

– Станом на сьогодні ці кошти вже втрачені. Тому що ми не знаємо, чи ця громада утвориться до 2020 року, а інфраструктурна субвенція на розвиток сільських територій закладена в законі про добровільне об’єднання. Тобто якщо буде прийняте рішення у 2020 році про утворення громад в адміністративному порядку, то ті громади, які утворяться, вже не будуть отримувати інфраструктурної субвенції, – пояснює Галина Гречин.

Наскільки ймовірним є запровадження у 2020 році примусового об’єднання територій, які п’ять років бойкотували децентралізацію? Заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський зазначає: нині закон передбачає лише добровільне створення ОТГ. Втім, він впевнений, що цей принцип уже вичерпав себе.

– Якщо говорити про досвід інших країн, практика показує, що рано чи пізно добровільність спливає і ми бачимо успіх. Чому такі успіхи не поширити на територію всієї України. Через сильну громаду формується потенціал і області, і всієї країни. Тому, якщо говорити про державницьку позицію, звісно, рано чи пізно ми прийдемо до того, що принцип добровільності вичерпає себе, – каже Ростислав Замлинський.

Противники утворення ОТГ навколо Трускавця використовували всі можливості, аби не допустити об`єднання курорту з сусідніми селами. Вони вимагали додаткових громадських слухань, робили спроби аналізу безперспективності існування «Великого Трускавця», підігравали місцевим князькам в окремих селах району. Найдужче боротьба проти «Великого Трускавця» точилася в 2016-2017 роках, натомість цього року всі сторони притихли і майже не обговорювали тему Трускавецької ОТГ.

Андрій Кульчинський, очевидно, махнув рукою на об’єднавчий процес, зрозумівши, що краще йому спокійно докерувати першу каденцію, дочекатися результатів президентських та парламентських виборів, а вже потім діяти згідно обстановки. В його руках є козирі, котрих не мають його головні опоненти, а саме ініціатива створення Трускавецької ОТГ та публічне декларування цього процесу. В будь-якому випадку він може невдачі списати на інтриги опозиціонерів, зате успіхи будуть в його активі.

І Козир, і Кісак залишилися біля розбитого корита. Як не парадоксально, але отримали вони саме те, чого хотіли – утворення «Великого Трускавця» поки що не відбулося. Але тепер стає зрозуміло, що цим Трускавець тільки позбавив себе зайвих грошей і опинився в когорті тих, хто спізнився на учту. Села до міста-курорту приєднають і так, але тепер Трускавець змушений буде обходитися без додаткових державних коштів.

Якщо ж в Україні влада поміняється кардинально і адміністративно-територіальній реформі в теперішньому форматі скажуть «Стоп!», то й тоді Трускавець швидше програє, ніж виграє. Бо землі нам не додасться, проблем не відніметься, а винними в тому, що курорт упустив свій шанс на збільшення в розмірі та втратив можливості розвитку і розквіту, будуть явно ті, хто найбільше волав проти «Великого Трускавця».

І тоді почнеться новий виток політичних ігор, в якому анти-отегешники замість атакувати змушені будуть оборонятися. І пояснювати людям, що не вони ошукали самі себе та Трускавець, а просто так несприятливо склалися обставини. Та чи повірить їм трускавецька громада?

Володимир Ключак

(Переглядів 378 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви