Мовна норма Ірини Фаріон

27.08.2013 | Filed under: Публікації

В середу, 21 серпня, в Народному домі з ініціативи ГО «Товариський клуб» відбулася друга зустріч трускавчан з громадською діячкою і політиком, депутатом Верховної Ради від ВО «Свобода», науковцем-мовознавцем Іриною Фаріон. Гостя дещо запізнювалася, та її дочекався практично повний зал шанувальників й цікавих, довелося використовувати  ще й приставні крісла.

З початку зустрічі Ірина Фаріон закцентувала, що цього разу приїхала як науковець презентувати свою монографію «Мовна норма: знищення, пошук, віднова», на яку її надихнула депутатська робота та безграмотність колег-депутатів у Львівській обласній та Верховній Раді. Ще в облраді вела 10 хвилин культури мовлення, де вказувала народним обранцям на їх мовні огріхи. Так і назбиралося матеріалу на книгу.

Мовознавець наголосила, що книга написана за українським правописом 1929 року, який ще називають Харківським або Скрипниківським. Мовною нормою за цим правописом є «кровИ, радостИ, Европа, Етіопія, Етер, соціЯльний, клЯсичний, каТедра, в кінІ, Инший, Индик» тощо. Звиклий правопис, за яким сьогодні пише і говорить вся Україна, Ірина Фаріон назвала «сталінсько-кагановичівським», яким було знищено цілі парадигми відмінювання, які відрізняли нашу мову від «язика». Ірина Дмитрівна зазначила, що цілий фундаментальний розділ книги, базуючись на працях мовознавців, які були знищені та репресовані,  написала про те, що сталося з нашою мовою. Для зручності є зіставна табличка «правильно – неправильно». Хоча, об’єктивно кажучи, мовознавець сама під час спілкування з залом говорила «Європа», а не «Европа», ну не зручно це чисто артикуляційно, і якщо не думати й не контролювати, то виривається звична вимова. Правопис 1929 року навіть його сучасниками сприймався неоднозначно, викликав багато дискусій та суперечок. Та Ірина Фаріон наголошувала, що їздить з цією монографією містами України, щоб донести мовну правду, бо «інтелектуальне рабство гірше за будь-яке інше рабство». Науковець також висловила переконання, що сьогодні полонізми не загрожують нашій мові, а от русизми загрожують. Але непотрібно й занадто українізувати всі слова, як от «палити» замість «курити»: «У нас студенти не «палять», бо згоріли-бисьмо, а курять, причому здебільшого дівчата».

Другий контекст книги – власне помилки депутатів. Щоб читачі не знудилися під час читання цього розділу, автор повідомила, що щедро пересипала його анекдотами, які випливають з мовного матеріалу, та філософськими сентенціями про мову. Верховну Раду мовознавець називала «Верховний тераріум», Помаранчеву революцію «карнавальною революцією», а на книгу Ірину Фаріон надихнув «Ніколай Азаров»: «Ну чим тобі помогти? Я відправила йому цю книгу на Миколая».

З підсумкового: «Престижність –  це для слабких. Престижність не поширюється на абсолютні категорії – тата, маму, мову»,

Присутня громада повністю перейнялася тематикою розмови й запитання задавала суто філологічного спрямування. Лише один мужчина не втримався й спитав: «Яке Ваше ставлення до Юлії Тимошенко?» – «На кому лежить відповідальність за 50 «тушок» в «Батьківщині»? Яка різниця, як я до неї ставлюся? Я бажаю їй визволення»,- була відповідь.

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір`я»

(Переглядів 1 085 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо на роботу
  05.01.2023 | 16:23

  Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

 • Запрошуємо вивчати англійську мову!
  26.08.2022 | 15:47

  Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви