Попри усі обіцянки вивести із експлуатації котельню по вулиці Д. Галицького, міська влада однозначно стверджує, що мешканці центральної частини міста, які з тих чи інших причин до початку опалювального сезону не встановлять індивідуальні системи опалення, матимуть можливість і надалі користуватися централізованою системою теплопостачання. Про це відверто заявив у розмові перший заступник міського голови Руслан Зелінський. За твердженням першого заступника, викликано це тим, що частина мешканців багатоквартирних будинків на пл. І. Франка та вулицях Т. Шевченка, Шкільної, Д. Галицького, М. Грушевського, В. Чорновола, А. Міцкевича та Весняної не хоче переходити на індивідуальне опалення. В основному – це люди старшого віку із низьким рівнем доходів. За обігрівання помешкань вони платять близько ста гривень, а існуюча система субсидій не стимулює їх ні до економії теплоносія, ні до встановлення індивідуальних систем опалення. «Зрозуміло, – стверджує пан Зелінський, – якщо б люди отримували субсидії адресне та ще й живими грішми, то, відповідно, й ставлення до застосування енергоощадних технологій та економії коштів, які витрачаються на обігрівання житла, було б зовсім інше. Існуюча система субсидіювання теплопостачальних організації, на жаль, не стимулює саме ЦЮ категорію мешканців до переходу на більш ефективні індивідуальні системи опалення. І проблема тут не стільки в консервативності людей, скільки у нестачі коштів.
Перехід на індивідуальні системи вимагає великих вкладень коштів, а люди сьогодні насправді не мають грошей. Як наслідок, маємо ситуацію, за якої мешканці цілими будинками звертаються до міської ради із проханням забезпечити централізоване теплопостачання їхніх осель під час опалювального сезону 2011 – 2012 років.
Щоб забезпечити цю категорію мешканців теплом у наступному опалювальному сезоні, упродовж літа заплановано виконати комплекс робіт, який дасть змогу подавати тепло до багатоквартирних будинків центральної частини міста. Вулиця Шкільна буде під’єднана до котельні по вул. П. Дорошенка, а багатоповерхові будинки по вул. В. Чорновола отримуватимуть тепло із котельні, що розташована по вул. М. Грушевського. Щодо центральної частини міста, то планується встановити міні-котельні для обігріву Палацу культури, будівлі міської ради та міжшкільного навчально-виробничого комбінату, які працюватимуть на різному виді палива – електроенергії, дровах та природному газі.
Житлові будинки центральної частини міста і надалі будуть обігріватися котельнею по вул. Д. Галицького, яку буде модернізовано. На місці застарілого малоефективного котла планується встановити когенераційну установку. Початкове вона буде працювати на природному газі, а в майбутньому її переведуть на попутний нафтовий газ із бориславських нафтових свердловин. Окрім обігрівання помешкань, когенераційна установка вироблятиме ще й електроенергію. Зараз триває робота із виготовлення проектно-кошторисної документації. За рахунок тепла цієї установки опалюватимуться будинки на пл. І. Франка та вулицях Весняній, Т. Шевченка, Д. Галицького, А. Міцкевича. Причому, продовжує перший заступник міського голови, саму когенераційну установку плануємо монтувати поряд із котлом, на якому до початку опалювального сезону буде проведено комплекс профілактичних робіт, щоб у випадку непередбачуваних ситуацій, пов’язаних із введенням в дію когенераційної установки, мати можливість подати людям тепло. Підстав для хвилювань немає. Проте, наголошує Руслан Зелінський, гарантувати мешканцям належну якість послуг теплопостачання під час опалювального сезону не можна. Теплові мережі центральної частини повністю зношені та занесеш відкладеннями, тому забезпечити подачу теплоносія до квартир буде складно. Минулого року ми мали на теплотрасах у центральній частині міста дві серйозні аварії. Ніхто не гарантує, що під час опалювального сезону 2011-2012 років не виникне подібних проблем. Зрозуміло, що перед закінченням опалювального сезону було проведено випробовування теплових мереж, виявлені недоліки упродовж літа будуть усунені, але якісне теплопостачання будинків у центральній частині міста можна буде забезпечити лише після проведення повної реконструкції тепломереж. Перший заступник міського голови наголосив, що сьогодні прихильники централізованого теплопостачання повинні чітко усвідомлювати, що після проведення робіт із реконструкції котельні можливість від’єднатися від централізованої системи теплопостачання буде втрачена. Мешканці вул. В. Чорновола не зможуть переходити на індивідуальні системи опалення відразу після завершення робіт з прокладання теплотраси до котельні по вул. М. Грушевського, а власники квартир у багатоповерхових будинках по вул. Шкільній – після будівництва теплотраси до котельні по вул. П. Дорошенка. При встановленні фактів самовільного переобладнання системи опалення квартири міжвідомча комісія притягуватиме таких власників помешкань згідно ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення до відповідальності та зобов’язуватиме їх за власний кошт відновити системи теплопостачання до попереднього стану. Відповідно до роз’яснень Міністерства з питань житлово-комунального господарства самовільне відключення споживачів від систем центрального опалення не є підставою для зменшення оплати за послугу.
– Зараз, – продовжує перший заступник міського голови, – усі мешканці центральної частини міста мають реальну можливість від’єднатися від високозатратної та малоефективної централізованої системи теплопостачання. Зробити це доволі просто. Наприкінці опалювального сезону міська влада провела переговори із підприємцями, які працюють на ринку надання послуг із встановлення індивідуальних систем опалення, газовиками та кредитними установами, щоб спростити механізми від’єднання та здешевити вартість встановлення індивідуальних систем опалення для мешканців міста.
Для від’єднання від послуг теплопостачання власникам приватизованих квартир центральної частини міста достатньо написати заяву на ім’я міського голови: прошу дати дозвіл на від’єднання від центрального і встановлення індивідуального опалення у квартирі за такою-то адресою. До заяви необхідно додати пакет документів: світлокопії свідоцтва, що засвідчує право власності на квартиру, техпаспорта квартири, ідентифікаційного коду та дві довідки із «Бориславтеплоенерго» й управління газового господарства – про стан заборгованості з оплати за послуги тепло- та газопостачання. Заява розглядається на міжвідомчій комісії, яка дає дозвіл на від’єднання від тепломережі. Присутність заявників на засіданні не обов’язкова: про рішення комісії вони будуть повідомлені у телефонному режимі, тому у заяві необхідно вказувати контактні телефони.
Наявність рішення міжвідомчої комісії дає право робити наступний крок – виконати проектно-монтажні роботи та провести відключення.
Секретар міжвідомчої комісії Василь Романкевич пояснює, що кожен мешканець має право обрати ту проектну чи монтажну організацію, яка йому до вподоби. Важливо, щоб ця організація мала ліцензію на виконання як проектних робіт, так і монтажних, які мають тепло- і газотехнічну складові, і після виконання робіт заповнила свій розділ у акті відключення. Теплотехнічну частину в Бориславі виконує «Бориславтеплоенерго», що знаходиться по вул. Дрогобицькій, 7, газотехнічну – спеціалісти управління експлуатації газового господарства. Ліцензією на виконання як газо-, так і теплотехнічної частини володіє також ТзОВ БКП «Еліт», що знаходиться по вул. Дрогобицькій, 52. Можна пошукати виконавців робіт і у Дрогобичі чи Трускавці.
Важливо, – наголошує перший заступник міського голови, – щоб власники квартир розуміли, що ніхто їх не зобов’язує для обігрівання житла встановлювати лише двохсекційні котли та монтувати індивідуальну систему водяного опалення. У помешканнях, де для підігрівання води уже використовуються “газові колонки чи електричні бойлери, можна встановити економш та високоефективні газові конвектори чи електрокалорифери. У випадку встановлення газових конвекторів проект складатиметься лише із газотехнічної частини, а при використанні для обігрівання помешкань електрокалориферів – електротехнічної. Відповідно затрати для встановлення такого опалення будуть значно нижчими. Технічні умови та проектну документацію для обігрівання квартир за допомогою електричного струму видає Бориславський район електромереж.
Для власників квартир, які не мають коштів для встановлення автономного опалення, на Львівщині діє цільова програма кредитування, згідно якої облдержадміністрація за рахунок бюджетних коштів відшкодовує 15 % річної ставки по кредиту. Цією програмою можуть скористатися мешканці Борислава. Пільговий кредит можна оформити у міських відділеннях кредитної спілки «Бойківщина» та Ощадного банку терміном від 3-х до 5-й років на суму від п’ятсот до двадцяти тисяч гривень. Особливістю кредитування на цілі, які передбачають енергоощадність та підпадають під відшкодування процентів по кредиту за рахунок бюджету ЛОДА, полягає у тому, що кредитні кошти на руки не видаються, а перераховуються безпосередньо на рахунок торгової організації чи виробничої фірми, яка здійснює встановлення та реконструкцію індивідуальних систем опалення, рекуператорів тепла, електроопалення за енергоощадними технологіями, заміну вікон, вхідних дверей та віконно-балконних конструкцій, утеплення стін будинків, підлоги, горищ та дахів, а також використання альтернативних джерел енергії. Підставою для оформлення пільгового кредиту є рішення міжвідомчої комісії на від’єднання від централізованої системи теплопостачання. Детальніше з умовами кредитування можна ознайомитись безпосередньо у відділеннях кредитної спілки «Бойківщина» та Ощадного банку.
Петро Магур, газета “Нафтовик Борислава”
ТОП коментованих за тиждень