З 28 березня по 4 квітня в нашому місті, як і в області загалом, проходять дні раннього виявлення і профілактики раку грудної залози. Ця акція в закладах охорони здоров’я Львівської області здійснюється на підтримку громадської і мистецької ініціативи, скерованої на вшанування пам’яті «голосу України» на Заході, великої української патріотки та жінки Квітки Цісик, долю якої на злеті спинила важка злоякісна хвороба – рак грудної залози, що і сьогодні забирає чимало жіночих життів.
Мета акції – акцентувати на профілактиці і ранній діагностиці раку грудної залози, збереження здоров’я українські жінки, яка дуже працьовита і талановита, але часто не знаходить часу на себе, на своє здоров’я. Так у Трускавці понад 10 тисяч жінок, і 800 з них роками(!) не проходять огляд у гінеколога. Такі жінки найбільше ризикують запустити хворобу, а при виявленні раку грудної залози на ІІІ-ІV стадії недуга відпускає дуже мало часу. Кожного року у Трускавці від раку грудної залози помирає чотири жінки. А щоб не допустити біди, жінці необхідно не рідше одного разу на рік відвідати гінеколога, фахово оглянути груди. Рак грудної залози лікується! І саме від раннього виявлення залежить хороший результат і прогноз, – нагадують цією акцією жінкам медики. Зараз на обліку в Трускавці 46 жінок, які проліковані, прооперовані, і вже десятки років радіють життю та навіть не згадують про цю проблему.
Детальніше про причини і профілактику раку грудної залози розмовляємо з завідуючою поліклініки міської лікарні Ліліаною Шалагіною та лікарем-онкологом Петром Оліяром. Рак грудної залози у жінок в нашому місті постійно на перших місцях захворюваності на рак, часом сумну першість відбирає рак шкіри. Щороку в місті реєструється сім-вісім випадків раку грудної залози у жінок. Раз на два-три роки зустрічається рак грудної залози навіть у мужчин. Але це рідкісні випадки.
Показово, що міські мешканки хворіють на рак грудної залози частіше, ніж сільські. Рідко це захворювання зустрічається у жінок країн Сходу, Японії. Причини в урбанізації та емансипації. Сучасна міська жінка в гонитві за кар’єрою і рівністю з чоловіками забуває про своє основне призначення – вагітніти, народжувати, годувати грудьми і знову вагітніти… Жінки, які народили троє і більше дітей, годували їх грудьми шість-вісім місяців, ніколи не захворіють на рак грудної залози!
А серед факторів ризику: вік після 35 років, часті психоемоційні стреси, дисгармонія статевого життя, рубці після маститів і травм, відсутність дітей; запалення, кісти яйників; ранні або пізні менструації; лікування гормонами, тривале користування гормональними протизачатковими засобами тощо.
Для профілактики важливо вживати в їжу багато природних антиоксидантів: вітаміни А, Е, С, мікроелементи селен, цинк. Також кожна жінка не має забувати про самообстеження – один раз на місяць в міжменструальний період потрібно стати перед дзеркалом і подивитися на свої груди. Глянути, чи не порушена симетрія при піднятих руках (бо якщо в раковий процес втягується шкіра та м’язи, то симетрія грудей порушується). Потім лежачи на спині необхідно прощупати лівою рукою праву грудь, а правою ліву. Промацування слід робити послідовно по секторах груді, а також під пахвами. При виявленні змін слід пройти мамографію та звернутися до онколога. В міській поліклініці працює мамограф, і кожна трускавчанка може безкоштовно пройти мамографію.
А жінки, які прооперовані на грудну залозу, можуть отримати протез грудної залози, три ліфи і при потребі компресійний рукав в громадській організації «Донна» за адресою м.Дрогобич, вул. Шевченка,2. Телефон для довідок 097 662 79 53, п. Наталя.
Іра Циган, газета “Франкова криниця Підгр’я”
ТОП коментованих за тиждень