Як неможливо уявити Великдень без пухкої смачної паски, так мабуть неможливо уявити це свято без українських традиційних писанок та крашанок.
Яйце з давніх-давен було символом весняного відродження природи, зародження життя, продовження роду. А наші писанки є символом весняного пробудження природи, символом перемоги добра над злом, життя над смертю. Писанка чарівна, неповторна і унікальна у світовій культурі. Тисячолітня культура писанкарства створила незліченну кількість орнаментів, кожен з яких щось символізує.
Готуючись до Великодня, знаходимо час для святкового прибирання своїх осель, приготування смачних святкових страв. А на яйця ліпимо клейонки, не задумуючись, що на великодньому яйці не можна зображувати біблійні образи, адже будь-яка ікона має спонукати нас до молитви, а не бути окрасою.
Звичайно, для написання писанок і крашанок слід присвятити трохи часу та докласти зусиль. Передусім потрібно поцікавитись, якими символами, знаками слід розписати писанки, адже всі елементи орнаменту мають певний символічний зміст. Потрібно підготувати воскову свічку і писачок. Зварити барвники, найкраще природні. Скажімо, з лушпиння цибулі отримаємо оранжево-коричневі відтінки. Якщо в гарячій воді розведемо куркуму, отримаємо яскраво жовті кольори. А якщо зварити столовий буряк і вичавити сік , отримаємо (залежно від концентрації соку) багату палітру червоних кольорів. Можна використовувати харчову фарбу для яєць, яка продається зараз у всіх магазинах.
На всі ці питання, якими орнаментами розписати писанки, як зробити писачок, як приготувати фарбу для яєць, вам готові надати інформацію у бібліотеках міста.
Не потрібно купувати спеціальні наліпки з клейонки, які імітують писанки. Адже таке прикрашання яєць зводить нанівець всю ідею виготовлення писанок. Бо написання писанок – це один із різновидів духовної пожертви Богові. Тому виготовляти писанки краще власноруч, залучивши до цього дійства дітей, онуків. Адже розписана певним орнаментом писанка є символом Христового Воскресіння і вважається оберегом. Її ставлять на святковий стіл та дарують на щастя рідним, бажаючи благ і гараздів.
Шановні трускавчани, знайдіть час для написання хоча б кількох писанок з прадавніми знаками та кількох крашанок, щоб гідно зустріти свято Великодня у найкращих українських традиціях. Бо ми ж Українці!
Віра Савка, завідувач Трускавецької бібліотеки-філії №1
ТОП коментованих за тиждень