Виникає багато суперечок навколо питання законності чи незаконності нарахувань за транзитні стояки теплопостачання у помешканнях, обладнаних індивідуальним опаленням. На звернення КП «Трускавецьтепло» з приводу цього питання, міністерство регіонального розвитку і будівництва дало відповідь, що законодавством не заборонено здійснювати такі нарахування, але й не прописано, яким чином це робити. У законі зазначено, що стояки мають бути ізольовані, але у який спосіб, яким матеріалом, і що робити, якщо стояки не ізольовані – про це у законі не йдеться. Тобто процедура нарахувань за транзитні стояки наразі є в процесі опрацювання і визначення.
КП «Трускавецьтепло» при нарахуванні за транзитні стояки виходили з бажання зробити таке нарахування справедливим для кожного споживача. Адже, уявімо собі середньостатистичну квартиру, облаштовану індивідуальним опаленням, у кожній кімнаті якої є стояк теплопостачання (так званий транзитний стояк), тобто труба від підлоги до стелі, яка обігріває кімнату. І часто (у весняно-осінній період) цього додаткового тепла від транзитного стояка вистачає для обігріву цілого помешкання – і це засвідчують багато власників квартир з індивідуальним опаленням. Тобто йде відбір тепла – і за нього хтось має платити. Хто саме? Очевидно, справедливим було би, якби платив той, хто споживає.
Раніше, ще за існування КП «Наше місто», споживач централізованого опалення платив за спожите тепло за показом лічильника плюс втрати на транзитних стояках, тобто за те, чого не споживає. Значний елемент несправедливості у таких нарахуванням, безперечно, був. КП «Трускавецьтепло» зробило першу спробу виправити ситуацію, нарахувавши за транзитні стояки власникам індивідуального опалення. Але якщо буде доведено, що комунальне підприємство робило ці нарахування незаконно, то буде здійснено перерахунок.
Як прокоментував директор КП «Трускавецьтепло» Руслан Крамар, закон від 2007 року заборонив встановлювати індивідуальне опалення. Відключатися від централізованого теплопостачання можна було тільки цілим будинком. Міська влада в ті роки пішла цікавим шляхом: офіційно заборонила встановлення індивідуального опалення, але за відповідну винагороду дозволи надавалися – заднім числом. Таким чином частині мешканців, попри заборону, вдалося встановити індивідуальне опалення. Факти видачі дозволів заднім числом стали відомі депутатам, ці факти розглядалися на депутатській комісії, були названі зловживаннями і озвучені на сесії. Ще частина мешканців встановила собі індивідуальне опалення зовсім без дозволу, але претендувала на узаконення такої своєї дії за фактом. Щоб зняти напругу, на сесії було прийняте рішення про легалізацію індивідуального опалення для всіх.
Отже, встановлення індивідуального опалення розпочалося у Трускавці дуже хаотично. Від’єднувалися від централізованого хто як міг і хто як хотів. КП «Наше місто» проконтролювати ситуацію було неспроможне. При здачі і прийнятті в експлуатацію системи індивідуального опалення ніхто не контролював, у який спосіб і наскільки професійно здійснено від’єднання, ніхто не вимагав ізоляції транзитних стояків і, відповідно, люди не дотримувалися жодних вимог. Зрештою усе фінансове навантаження від такої непрофесійності лягло на споживачів централізованого опалення, адже усе тепло, яке отримував будинок, розподілялося на квартири, які послуговувалися централізованим опаленням.
2008 року піднялася нова хвиля невдоволення серед бажаючих встановити або узаконити індивідуальне опалення. Адже ще залишалися законослухняні громадяни, які терпляче чекали на дозволи, і закономірним було їхнє обурення: чому одним можна, а іншим – ні? Рух за справедливість тоді очолив депутат Крамар. І під тиском людей, якраз незадовго до виборів, міська рада приймає рішення про безперешкодну видачу дозволів на встановлення індивідуального опалення, знову не прописавши жодних технічних умов, що ще більш посилило елемент хаосу у від’єднанні.
У КП «Трускавецьтепло» не самі вигадали процедуру нарахувань власникам індивідуального опалення за втрати тепла на транзитних стояках. Подібна практика вже давно існує у Стебнику, і ніхто її не опротестовує. Суть нарахувань в тому, що власники індивідуального опалення, у кого транзитний стояк не ізольований, або ізоляція не відповідає державно-будівельним стандартам, платять за втрати тепла. І очевидно, що саме така схема нарахувань несе в собі соціальну справедливість – ніхто ні за кого не платить, і кожен споживач індивідуального опалення платить за спожите ним тепло, тим самим зменшуючи фінансове навантаження на того, хто залишається на центральному опаленні.
І той факт, що «Трускавецьтепло» бере на себе обов’язок здійснювати від’єднання від централізованого опалення, є абсолютно виправданим, адже разом з цим обов’язком підприємство бере відповідальність за технічну сторону усіх виконаних робіт і якість ізоляції транзитних стояків, що дозволить уникнути втрат тепла і, відповідно, зняти нарахування.
ТОП коментованих за тиждень