Вітряна віспа: шляхи профілактики
Ріст захворюваності на вітряну віспу серед дітей, що відвідують організовані колективи міста Трускавця розпочався в листопаді місяці 2010р. – 12 випадків, в грудні місяці – 17 випадків, в січні місяці 2011 р. захворюваність зросла до 33 випадків і на даний період становить 49 випадків. За аналогічний період 2010 р. зареєстровано 1 випадок вітряної віспи. Максимальне число захворілих припадає на вікову групу 7-14 років. Школярі становлять біля 80% захворілих. Вищезазначене свідчить про низький імунний прошарок серед школярів і високий ступень ризику захворюваності.
Вітряна віспа – гостре інфекційне захворювання ,яке викликане вірусом варицела-зостер і викликає два несхожі захворювання: вітряну віспу в дитячому віці та оперізуючий лишай або оперізуючий герпес, який як правило спостерігається в людей зрілого віку.
Інкубаційний період (прихований) при вітряній віспі триває 21 день. На шкірі з’являються висипання, які з плям переходять в папули та пухирці-везикули., що часто супроводжуються підвищенням температури тіла. Висипка локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках.
Основним джерелом інфекції є хворий на вітряну віспу. Хворий є небезпечним для оточуючих з кінця інкубаційного періоду( за 10 днів до появи висипки) і до п’ятої-сьомої доби з моменту появи останніх елементів висипки.
Збудник нестійкий поза організмом людини, швидко гине при застосуванні дезінфікуючих засобів. Незважаючи на невисоку стійкість, доведено поширення вірусу з повітрям за межі кімнати, де перебуває хворий( через відчинені двері, систему вентиляції тощо).
Не виключена можливість передачі вертикальним способом від матері до плоду, що може спричинити ваду розвитку. У виснажених ослаблених дітей, що страждають на аліментарну дистрофію, вітряна віспа може приймати дуже важкий перебіг та в окремих випадках веде до смерті. Зрідка розвивається вітрянковий круп із ядухою, стенотичним диханням.
Основні профілактичні заходи спрямовані на нейтралізацію джерела збудника в осередку вітряної віспи:
– виявлення і ізоляція хворих ( вдома або за показами у стаціонарі);
– ізоляція хворого припиняється лише через 9днів від початку захворювання ( після відпадання кірок або через 5 днів з моменту появи останнього елементу висипки);
– контактних дітей до 7 років, які не хворіли на вітряну віспу, роз’єднують на 21 день з моменту спілкування ( вони можуть відвідувати дитячі заклади лише у перші 10 діб інкубаційного періоду).
З метою розриву механізму передачі :
– часте провітрювання і вологе прибирання приміщень де перебувають хворі.
Найважливішим профілактичним заходом є недопущення контакту з хворим на вітряну віспу або оперізуючий герпес. З цією метою у дитячих дошкільних закладах проводиться щоденний огляд дітей та опитування батьків. У разі підозри на захворювання дитину не допускають до відвідування дитячого колективу або залишають в ізоляторі.
Головний державний санітарний лікар м. Трускавця Наталія Когут
Як захистити себе та інших від вірусу грипу?
Ситуація з захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції в місті є нестійкою і має тенденцію до зростання хоча й не досягає епідемічного порогу.
Станом на 5-й тиждень захворюваності на гострі респіраторні інфекції та грип біжучого року за даними міської лікарні звернулись:
– всього 155 осіб, інтенсивний показник становить 52,01 при епідпорозі 97,5;
– із них дітей віком 0-14 років – 71 особа ( інтенсивний показник 122,5) епідпоріг 247,0 ;
– дітей віком 7-14р.-31 особа ( інтенсивний показник70,21) епідпоріг 183,0.
Станом на 6 –й тиждень:
– всього-151 особа ( Інтенсивний показник 50,7);
– від 0-14р.-67 осіб( інтенсивний показник 115,2);
– 7-14р.-26 осіб ( інтенсивний показник 58,9).
Станом на 7-й тиждень.:
– всього – 159 особа ( Інтенсивний показник 53,4 );
– від 0-14р.- 68 осіб( інтенсивний показник 116,95 );
Вище зазначене свідчить, що в більшості випадках хворіють діти шкільного та дошкільного віку.
На даний час залишаються чинними заходи спрямовані на запобігання поширення захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції серед школярів та дошкільнят, які передбачені в Постанові головного держсанлікаря області від 21.11.2009 року №1 „Про впровадження обмежувальних заходів на період нестійкої епідемічної ситуації з захворюваності на грип та гострі респіраторні захворювання у Львівській області” і впровадженні в дію рішеннями комісії ТЕБ і НС від 6 грудня 2010 року, протокол № 13та від 20 грудня протокол № 14.
Основним і дієвим заходом у профілактиці грипу на даний час й надалі є вакцинація . В сьогоденні розроблені і дозволені до використання наступні типи вакцин: “Ваксігрип”, “Грипол”, “Інфлувак”. Всі вони можуть використовуватись для профілактики захворювання на грип викликаний штамами, які на даний час циркулюють.
Всього в місті прищеплено проти грипу 157 осіб, що становить найнижчий показник у Львівській області. На даний час є рекомендації щодо щеплень наступних груп населення: працівники закладів охорони здоров’я, вагітні жінки, діти старше 6 місяців (з хронічними захворюваннями), групи ризику за станом здоров’я та групи професійного ризику. Всього в місті Трускавці підлягають щепленню 3725 осіб групи ризику.
Низький процент охоплення щепленнями в свою чергу може призвести до ускладнення та підйому захворювання на грип та ГРВІ як серед мешканців так і відпочивальників міста-курорту. Вакцинація може проводитися як за власні кошти, за кошти виділені керівником установи так і за кошти місцевого бюджету.
Так як грип та гострі респіраторні інфекції передаються не лише повітряно-крапельним шляхом, а й контактно-побутовим тому санітарна служба наголошує про необхідність дотримання наступних рекомендацій:
– обмежте себе та своїх дітей щодо перебування в людних місцях;
– прийшовши з вулиці чи інших людних місць вимийте руки теплою водою з використанням антибактеріального мила;
– проводьте обробку рук спиртовмісними вологими серветками кожної години;
– намагайтеся не торкатися рота, очей, носа, якщо Ви перебуваєте в громадських місцях;
– уникайте рукостискань, поцілунків;
– не стійте і не сидіть поряд з людьми з ознаками респіраторних інфекцій: нежиті, кашлі, почервонілими очима тощо;
– проводьте провітрювання приміщень та вологе прибирання не рідше 1 разу на 2 години;
– кашляючи або чхаючи прикривайте рот хусточкою, якщо її немає – притискайте рот долонею;
– запобігайте впливу негативних погодних факторів: тепло вдягайтеся, слідкуйте за сухістю взуття та натільної білизни, уникайте переохолодження;
– якщо відчуваєте себе хворим викликайте лікаря та залишайтесь вдома не займайтесь самолікуванням!
Головний державний санітарний лікар м. Трускавця Наталія Когут
ТОП коментованих за тиждень