Сьогодні ми вже вдруге звернемося за інформацією до унікального видання українських геологів, медиків та науковців «Лечебные минеральные воды типа «Нафтуся» украинских Карпат и Подолья», котре дає вичерпні відомості про місцезнаходження, якість та вплив лікувальних мінеральних вод українських Карпат. Цього разу ми публікуємо уривок дослідження головного гідрогеолога відділу інженерної геології та гідрогеології ООО «Геотехнічний інститут» Євгенія Кондратюка, в якому він приділив увагу експлуатаційним запасам родовища «Нафтуся» та спростував висновки попередніх дослідників про відсутність взаємодії свердловин на родовищі й ізольованості окремих ділянок.
«Розвідувальні роботи на Трускавецькому родовищі з цілі підрахунку і затвердження експлуатаційних запасів мінеральних вод і, в т. ч. води «Нафтуся», проводилися з початку 50-х років минулого сторіччя в кілька етапів», – пише гідрогеолог.
«У 1959-1963 рр. були виконані гідрогеологічні роботи, в результаті яких вперше були підраховані і затверджені експлуатаційні запаси мінеральних вод родовища «Нафтуся» у кількості 22,3 м3/добу в 1964 р. У підрахунок ввійшли існуючі джерело «Нафтуся-1» і три свердловини (21-Й, 9-Н і 17-Н), дві з яких відкачували. У зв’язку з відсутністю на цей час необхідної бази для розробки і затвердження кондицій на мінеральні води з підвищеним вмістом органічних речовин, підставою для затвердження запасів був результати лікувальної дії води «Нафтуся», підтверджені медичними дослідженнями на курорті Трускавці.
На наступному етапі, 1964-1972 рр. була проведена експлуатаційна дорозвідка родовища «Нафтуся» з комплексом дослідно-експлуатаційних відкачок. Результати експлуатації родовища і тривалих дослідно-фільтраційних робіт дозволили виконати переоцінку експлуатаційних запасів лікувальних вод «Нафтуся» в існуючих свердловинах і наростити запаси за двома новими (вкв. 8-НО і 1-НО), пройденим на флангах родовища. Таким чином, в 1973 році експлуатаційні запаси мінеральних лікувальних вод родовища «Нафтуся» були затверджені в кількості 47,2 м3/добу. Необхідно відзначити, що в геологічному завданні на проведення робіт було завищено потребу в лікувальній воді, тоді вона була визначена в кількості 40 м3, без належного обґрунтування. Це зумовило проведення тривалих
відкачувань з максимально можливими відборами з свердловин, що призвело, на нашу думку, до певного виснаження родовища (за вмістом органічних речовин). За період експлуатації з 1975 р. необхідності виводити водозабір на продуктивність відповідно до затверджених запасів не було, незважаючи на переповнення курорту відпочивальниками. Максимальні відбори спостерігалися в літні місяці кінця 70-х – початку 80-х років і досягали 30-35 м3/добу та, іноді, в окремі дні, вони складали 36-39 м3.
На третій стадії, проведені вже в 2004-2007 роках, головною метою робіт була переоцінка експлуатаційних запасів мінеральних вод родовища «Нафтуся» на основі розроблених кондицій, в яких основним показником є валовий вміст органічного вуглецю. Підрахунок запасів здійснювався за результатами експлуатації родовища з середини 70-х років, тобто з часу, коли до складу режимних спостережень ввійшло систематичне визначення вмісту органічних речовин (у перерахунку на валовий органічний вуглець – Сорг) в мінеральних водах. Тоді потреба в мінеральній воді «Нафтуся», обґрунтована багаторічним режимом споживання її на курорті та з урахуванням перспективи до 2015 року, становила середньомісячний відбір лікувальної води у кількості 14,0 м3/до6у при максимальному добовому 19 м3, а на перспективу – 25 м3/добу, за умови відбору в режимі роботи курорту, тобто за 9 годин.
Результати більш ніж 30-ти річної експлуатації родовища з систематичними режимними спостереженнями дозволили оцінити запаси мінеральних вод «Нафтуся» в кількості 25 м3/добу, які за якісними характеристиками відповідають розробленим кондиціям. У зв’язку з дуже складними гідрогеологічними і гідрохімічними умовами, запаси за ступенем вивченості віднесені до категорій В і СІ. Зменшення експлуатаційних запасів мінеральних вод родовища пов’язано з ретельно обґрунтованої потребою курорту в даний час і на перспективу. Аналіз матеріалів експлуатації водозабору в процесі робіт з переоцінки запасів показав, що родовище мінеральних вод «Нафтуся» існує як єдина гідродинамічна і гідрохімічна система. Будь-які значні збурення в одній свердловині або на ділянці призводять до таких же змін в іншій точці і на родовищі в цілому. Це підтверджується вимірами у змісті органічної речовини в середині 90- х років, яке відбулося у всіх виробках, а значні відбори води, особливо з центральних свердловин, ведуть до зниження рівнів у всіх інших, що чітко проявилося під час випробуванні знову пробуреної свердловини 22-Д. Найпізніше на такі збурення реагують свердловини 9-Н і 17-Н, які виводять води з верхнього розрізу. Таким чином, не підтвердилися висновки попередніх дослідників про відсутність взаємодії свердловин на родовищі і ізольованості окремих ділянок» – доводить дослідник геотехнічного інституту.
Газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень