У Трускавці вже немає пам’ятника Івана Франка. В ніч із 19 на 20 серпня 2012 року погруддя «впало» з постаменту та розбилося вщент. З 2010 року це далеко не перший випадок руйнації пам’ятників та пам’яток у Трускавці. За останні два роки не лише самознищилося кілька скульптур у курортному парку, але і відпав чомусь шматок обличчя з пам’ятника Романові Різняку-Макомацькому, вітром віднесло в невідомому напрямку металеві руки Лукаша та Мавки, повідлітали пальці в Юзі.
Наш кореспондент побував на місці події 20 серпня о 9.30, там вже працювала слідчо-оперативна група Трускавецького МВ ГУМВСУ у Львівській області під керівництвом начальника трускавецької міліції Івана Малиша. За словами Івана Петровича, ще вночі патрульна машина проїжджала повз пам’ятник і нічого підозрілого видно не було. Однією з версій, які розглядатиме міліція – падіння пам’ятника внаслідок руйнування матеріалів, з якого він був зроблений.
На нашу думку, пам’ятник знищили вандали – цілком свідомо, за чиєюсь вказівкою. Потрібно замислитися – кому це вигідно. Не таємниця, що з кінця липня навколо погруддя Івана Франка розгорівся цілий скандал, пов’язаний з намаганням представників влади демонтувати пам’ятник Франку та встановити новий («у повний ріст») неподалік музею Михайла Біласа. З цього приводу на «Трускавецькому віснику» появилася стаття «Це ж як треба ненавидіти Франка!», яку згодом передрукувала газета «Трускавецькурорт».
Хто б не був замовником варварського скинення погруддя Івана Франка з постаменту та його цілковите знищення, та факт залишається один: напередодні святкування річниці від Дня народження нашого земляка Івана Франка у Трускавці не стало пам’ятника Великому Каменяреві.
Володимир Ключак
Без коментарів. «Із засідання містобудівної ради
Як зазначив головний архітектор Трускавця Олександр Грищенко, бюст Івана Франка в Трускавці, що розташований на роздоріжжі вулиць С Бандери та І. Франка, не відповідає ні естетичним, ні містобудівним нормам. Крім того він вже зазнав руйнації. Оскільки не був виготовлений з природних матеріалів.
Тож на засіданні містобудівної ради Трускавця скульптор Іван Самотоз та архітектор Василь Каменщик представили макет нової скульптури Каменяра в повен зріст і пропозицію щодо його розміщення на розі вулиць Т. Шевченка і С. Бандери між музеєм М. Біласа та екскурсійним бюро. В результаті широкого обговорення вирішено проект взяти за основу. Доопрацювати згідно внесених зауважень і представити на розгляд художньої ради керамічно-скульптурної фабрики.
Після цього проект встановлення пам’ятника Іванові Франку буде виноситись на розгляд сесії міської ради».
Офіційний сайт Трускавецької міської ради. Дата публікації – 23 липня 2012 р.
ТОП коментованих за тиждень