Для кого як, але для мене очікування цієї події – вже досить приємна штука. А що там казати про саме свято книги – щорічний форум видавців, котрий відбувається у Львові на початку вересня. Ця видовищна оказія щороку спустошує мої кишені, але по собі залишає море приємних спогадів, цікаві світлини та з десяток нових книг. Цими вихідними Львів приймав форум вже вдвадцяте і знову подарував гостям незабутнє книжкове, літературне і мистецьке свято.
Та у цій суцільній діжці з медом усе ж знайшлося місце і для ложки з дьогтем. Насамперед це стосувалося цінової політики: книжка стає дедалі дорожчим задоволенням і саме цьогоріч від нього відмовилися чимало моїх знайомих. Усе більше форум відвідують лише для того, аби просто ознайомитися з новинками друкованого слова, поспілкуватися з улюбленими авторами, відвідати змістовні прес-конференції та, зрештою, просто скупатися в інтелектуальній атмосфері та дістати творчий заряд на майбутнє. Тож тепер мало хто ставить собі за мету власне придбання літератури, її купують швидше між іншим, на згадку про форум. Тим не менше захід із року в рік тішить відвідувачів новими видовищними перфоменсами, дарує зустрічі з відомими письменниками і не тільки. Цьогоріч на території палацу Потоцьких, де власне і відбувається основна маса заходів, гостей вирішили здивувати фестивалем піци, а деякі літературні читання та презентації відбувалися у невимушеній атмосфері затишних тимчасових кав’ярень.
Зрештою розкошелитися на новенькі книжки мені таки довелося, і для цього була вагома причина – діти. Зацікавити книгою нинішнє покоління вкрай важко, хоч видавці для цього зробили усе можливе і неможливе. Такої кількості дитячих новинок і цікавинок годі собі уявити в одній окремо узятій книгарні. Література для дітей нині, попри нарікання багатьох батьків, переживає своє піднесення. Автори та видавці вдаються до креативу, тож сучасна дитяча книга не лише розповідає, вона мерехтить, співає, вона провокує, дивує, інтригує, радить і, що найголовніше та найважливіше – зацікавлює! Саме тому книги, обрані моїми дітьми на форумі, читаються не як завжди «з-під палки», а на диво емоційно і з неабияким захопленням. Отже саме тому економити на дітях не вдається. Шкода лишень, що деякі видавці цим зловживають. Через те окремі стенди доводилося оминати, як то кажуть, десятою дорогою: ціни на них були просто нереальними і досягали 400 – 450 гривень за екземпляр.
Ще один цікавий факт: щороку мені доводиться бувати на форумі у різні виставкові дні і, коли 6 не прихала, там завжди людно. Крім того, у деяких коридорах приміщення майже неможливо розминутися, черги до окремих видавництв просто величезні. Сама себе питаю, звідки такий ажіотаж? У кожному місті є досить книгарень, та й вже котрий рік друкованій книзі пророкують забуття через засилля її електронних аналогів – зручніших та економніших. І кожного року саме на цьому форумі я знаходжу відповідь: тут збираються усі ті «ненормальні», кому жоден сучасний електронний гаджет не замінить запашної новенької свіжовидрукуваної цікавої книги. Тож свято відбулося – тепер час читати!
Галина Шумило, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень