Запрошуємо на осінній відпочинок до Трускавця

01.09.2016 | Filed under: Публікації

/Трускавець (Truskavets): цікаві історії та загадкові легенди/

Трускавець. Маленьке курортне поселення, що загубилось посеред карпатських гір, зберігає багато таємниць. Унікальне своєю живою водою, аналогів якій немає в світі. В ХIХ ст. популярний курорт старої Європи. У 1997 році Трускавець прийнято до Міжнародної світової федерації термальних та кліматичних курортів. 2003 рік – організація FEMTEC визнала Трускавець кращим курортом планети.

Трускавець красивий та неповторний. Однак туристам, на жаль, показують бювет з мінеральною водою, зрідка музей та пропонують прогулятися міським парком. Проте будинки та вулички старого міста приховують багато таємниць, а місто-курорт багате своїми оповідями, цікавими історіями та загадковими легендами. Трускавецькі історії дуже різноманітні за жанром: історичні, романтичні, побутові, інколи навіть містичні. Самі ж трускавчани не говіркі, та не дуже хочуть ділитися своїми таємницями. Ми попробуємо розказати вам їх. Отож, читайте та запам’ятовуйте.

Сіль та жива вода – таємниця міста

1429 рік. Королівське село Трускавець взяли в оренду дідичі Гнат з Тустанович та Андрій з Любеничіва для видобутку та випарювання солі. Можливо, і назву свою Трускавець отримав від литовського слова друска (сіль). Звідси походить і назва міста Друскавець чи Трускавець. Один дуже поважний в місті чоловік, що веде свій бізнес на Помірках, навіть стверджує, що назву Трускавцю залишили етруски, які ще задовго до першої згадки про місто торгували сіллю. Правда це чи ні, проте поселення Трускавець пов’язане з сіллю. Не дивно, що місцеві жителі і досі один з районів міста називають Баньки (неглибока криниця, звідкіля черпають солену воду).

В музеї міста Ви знайдете відомості, що назву поселення бере від староукраїнського слова Трушко.

Легенда про назву міста

Місцеві екскурсоводи розкажуть Вам, що на Кам`яному Горбі (район вул. Сагайдачного) стояв оборонний двір, і жила в ньому гарна дівчина-княгиня. Закохалася вона в молодого хлопця, а він пішов захищати край від ворогів, і пропав безвісті на тій війні. А вона кохала хлопця так, що осліпла від того кохання. Молилася вона на кам`яному горбі і почула голос коханого та прошепотіла: «Богове, протрусіть мене, най на хвильку я прозрію». Боги виконали її прохання, та протрусили так, що потекли сльози з її очей. З того часу поселення носить назву Труськів чи Трушків.

Звідси і назва міста Трускавець – поселення тих, кого протрусили боги. А сльози дівчини – то солені джерела землі, джерела живої води.

Паршивці не винні, у всьому винні гуси

Про існування джерела з живою водою знали давно. В глибині парку на пагорбі колись стояла церква св. Іллі, на це місце вказує хрест на пагорбі. А місцеві жителі на празник св. Іллі 2 серпня збиралися біля церкви та святили воду. Про чудодійні властивості тої води знали всі в окрузі. Вода лікувала старих та малих і її берегли як святиню.

Недарма гуси, яких тримав місцевий священик, завжди були великі та красиві, бо пили воду з того джерела. Гуска і по сьогодні зображена на гербі міста.

Воду, ймовірно Нафтусю, дегустували гуси та корови місцевого священика. Спочатку місцеві жителі випробували цілющі властивості вод на свійських тваринах. А у джерелі під назвою «Паршивка» трускавецькі селян із давніх-давен сірчаною водою лікували паршивих коней. Вже пізніше цю воду використовували для ванн, а перших Трускавецьких відпочивальників називали «паршиві» (бо лікували вони паршиві захворювання тіла сірчаною водою).

Жива вода Нафтуся – унікальна, єдина у своєму роді лікувальна вода широкого спектру дії. Гіпоізотонічна (значно нижча питома вага, ніж у звичайної рідини), характеризується дуже легким і швидким всмоктуванням. Нафтуся є живою водою, цілющою її робить необхідна кількість автохтонної мікрофлори, яка переробляє наявні в родовищі бітуми в біологічно активні речовини, що надають воді лікувальні властивості.

Ви ще сумніваєтесь? Не гайте часу,Трускавець чекає на Вас. Жива вода така ж, як і 189 років тому. Приїжджайте, пийте Нафтусю і будьте здорові.

Історичний ракурс. Трускавець кінця ХVIII – початку ХIХ ст.

Підприємницький інтерес до Трускавця прийшов разом з розробкою корисних копалин.

1810 рік. Трускавецьке гірниче товариство «Добра Надія» на чолі з Йосифом Геккером починає промисловий видобуток нафти, озокериту, поклади сірки, окису цинку, глауберової солі. Трускавець та його околиці ввійшли в центр великого Дрогобицько-Бориславського басейну. Це й дало поштовх розвитку поселення.

1860 рік Трускавець отримує спеціальний статус курортного поселення. Лише через 40 років, в 1906 році сформувалась основна мережа вулиць Трускавця (проведено каналізацію, зроблено благоустрій курорту, прокладено нові тротуари, сквери, на вулицях з`явились спочатку гасові лампи, а потім електричне освітлення).

В 1912 р. в Трускавці збудували залізничний вокзал.

Центральна вулиця курорту, так званий Головний тракт, який вів до Дрогобича, перетворилась на місце для прогулянок. Як тільки не називали цю вулицю: Główna Zdrojowa, Головна, Курортна, Сталіна, Леніна, Cонячна, Степана Бандери. Тепер вона розділена на частини: майдан Кобзаря, майдан Січових Стрільців.

Старе місто

Будь-яка примха за Ваші гроші. Саме це гасло слугувало підприємцям-реформаторам в ХIХ ст. Конференції – інструмент маркетингу. Можливо, саме для цього й була побудована одна з найкрасивіших вілл Трускавця, вілла «Ґопляна».

Назва вілли приховує багато таємниць. В перекладі зі шведської «Glop» – дощ зі снігом (слякоть). Ґопляна – поселення у Верхній Сілезії біля міста Ґнєзд (Великопольське воєводство, Польща). Там є заболочене озеро, подібне до нашого Синєвіру. Ще Glopeani (Гопляни) – плем`я західних полян, які заселяли територію на заході Польщі в VIII ст. та поклали початок існування Польської держави.

В кінці ХIХ cт. в Трускавці з`явився новий стиль архітектури модерн. Вілла реформатора курорту Раймонда Яроша «Ґопляна» збудована за проектом архітектора Я. Семковіча в традиційних формах модерну з елементами «закопанського стилю». Це єдина зі збережених вілл зрубної конструкції, cпоруджена з тесаних смерекових колод, зв`язаних між собою. Основними базовими елементами вілли є різьблені стовпи галерей, кронштейни, причілок з оздобленим елементом »сонечко».

Вілла слугувала резиденцією Раймонда Яроша. Тут він приймав високопоставлених гостей: президентів Туреччини і Естонії, посла США та інших.

Будинок, в якому зупинився час. Дуже цікавий інтер`єр центрального фойє, на другий поверх ведуть тримаршеві сходи. Варто оглянути вітраж з зображенням давнього павільйону «Нафтуся», виконаний у 1925 році фірмою Станіслава Желтовського з Кракова.

В вестибюлі фойє першого поверху привертає увагу годинник ХІХ ст. (Німеччина). Годинник ходить вже понад століття, смиренно відмірює час, хриплим дзвоном кожні 15 хв. та щогодини. Працівники музею шукають годинникового майстра, який міг би почистити механізм годинника

Дзеркало ХVІІІ ст., Італія. Різьблена в дереві з позолотою рама дзеркала приховує свої таємниці. Хто зображений на живописному розписі рами? Якщо хочете про це почути більше, приїжджайте в Трускавець.

Дзеркало зберігає ще одну таємницю. Хоча старе скло дзеркала замінили на нове, проте курортники стверджують: якщо стати навпроти дзеркала і подивитись праворуч, то десь в глибині фойє, що віддзеркалюється в дзеркалі, крім свого зображення можна побачити погляд очей господаря будівлі. Його дух оберігає спокій цього дому.

Ще дзеркало має властивість зупиняти час та зберігати красу (запам`ятовувати обриси обличчя). Постояв хвилинку біля дзеркала – дзеркало запам`ятало твій вигляд та вік. Повернувся до Трускавця через 5 років, подивився в дзеркало – ніби нічого не змінилося, а ти і далі молодий. Час зупинився, а дзеркало зберігає молодість та красу. Правда, за однієї умови: неодмінно потрібно повернутися в Трускавець.

Зараз в приміщенні будинку знаходиться Художній музей Михайла Біласа. На другому поверсі варто оглянути експозицію гобеленів (шпалер). Шпалери – це настінні безворсні килими із вовняних або шовкових ниток, виткані особливим способом. Техніка виготовлення надзвичайно складна та вимагає великої майстерності. Роботи виконані кольоровими вовняними та шовковими нитками по наперед заготовлених малюнках. Шпалери ще називають гобеленами від імені знаменитого французького майстра шпалерного ткацтва Гобелена. Серед великої колекції гобеленів музею особливо вражає гобелен «Гуцульське весілля» (ткацтво ручної роботи, вовна).

Трішки ландшафтного дизайну

Далі по головній вулиці курорту, якраз навпроти костелу можна побачити віллу «Русалка», збудовану в 1905 році (власник Григорій Білас). Біля будівлі росте екзотичне дерево плакучий бук, привезене з Відня в 1936 році.

Бук лісовий (лат. Fagus sylvatica) – листопадове дерево. Букові дерева доживають до 500 років. Багатовікові дерева є пам`ятками природи, з ними пов`язано безліч легенд. Бук любить каміння.

Бук європейський використовують в ландшафтному дизайні (багатокультурні форми). Плакучого трускавецького бука колись молодим підстригли, а потім покинули і він років 70 нестрижений, плаче і самотньо чекає, поки в Трускавець повернеться мода на ландшафтний дизайн.

Взагалі бук – символ Зевса і Юпітера, символ мудрості. У друїдів – символ величі та стійкості, повноти життєвих сил. Дерево пов`язують з Фреєю. Фрея (Freyja) (добра дама з французької) була богинею любові та родючості.

Бук краще за інші дерева очищає повітря від пилу. Дуже ламкий і годиться для стрижки. Існує безліч культурних форм та сортів бука: бук лісовий, північний, європейський, карпатський, звивистої форми…

В ландшафтному дизайні існує мистецтво «бонсай» (жива огорожа). Можливо, про все це знав господар вілли Білас і посадив біля вілли дерево як символ родючості, сили, науки та мудрості. До слова, це дерево не єдине в місті, біля пам`ятника Адаму Міцкевичу є ще декілька.

Громадські паркові будівлі

В стилі історизму та формах неоготики будувалися й громадські паркові будівлі, об`єкти, архітектурні форми: надкаптажні споруди, альтанки, будинки, які появились в кінці ХIХ ст. на території курортного парку. До них належать будинки над джерелами «Фердинанд», «Марія», «Едвард», «Юзя».

А ще в Трускавці зупинився час. Місто загублене в просторі та часі. Якщо не вірите, то знайте: курортники в Трускавці запізнюються всюди та завжди. Різниця з Києвом в часі складає 40 хв. (по сонечку). Про це вам розкаже сонячний годинник.

Тому не варто чекати на наступну публікацію, а варто призначити побачення в Трускавці. Приїхати в місто і побачити все на власні очі.

Таємниця міста в тому, що тут зникають проблеми, проблеми зі здоров`ям.

Трускавець – це не лише гарне місто, яке варто відвідати, це незабутня атмосфера курорту, яку варто відчути. Запрошуємо Вас на осінній відпочинок до міста Трускавець.

Віктор Пиців

(Переглядів 654 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви