Трускавець має цілодобове водопостачання, і це чудово! Ми вже навіть забуваємо ті страшні часи, коли набирали воду в ванну, щоб дочекатися наступної за графіком двогодинної подачі води. І тепер втрата 132 га землі, надто дешево проданої інвестору взамін за таке благо, втрата половини (49%) стратегічного підприємства, яким є водоканал, та довгі роки чекання виконання обіцянок – це вже дрібниці, як дрібниці і те, що на водомережі постійно трапляються аварії, і вода в деяких мікрорайонах міста пропадає.
Але є момент, який вже дрібницею важко назвати – втрата питного озера, котра поступово стає реальністю. Його обміління, котре намагаються списати на посуху, – тривожний сигнал. Адже цю осінню пору року важко назвати посушливою, крім того в часи справжніх посух рівень води настільки не падав. Тому вірогідне припушення багатьох трускавчан, недавно висловлене на «Трускавецькому віснику», що вода з питного озера подається в мережу. Офіційне джерело водопостачання з річки Стрий виходить доволі дорогим, бо його вартість залежить від Дрогобицького водоканалу, котрий високо оцінює воду. Подавати ж воду з нашого озера значно дешевше, її вартість становить, образно кажучи, копійки. Однак населення за воду платить, а різницю між тарифом на воду та її собівартістю покриває міський бюджет. Таким чином використання води з озера для потреб міста, якщо воно справді відбувається, дозволяє зекономити чималу суму грошей, котра невідомо де осідає. Справді, про використання води з озера ніхто офіційно не признається, адже санепідемстанція заборонила її використовувати, оскільки вона не відповідає державним нормам питної води. Як повідомив головний санітарний лікар Дрогобича і Трускавця Ігор Майкут, цієї заборони ніхто не скасовував, отже використання води з озера протизаконне.
З другого боку, несанкціонований і неконтрольований відбір води з озера, як ми бачимо, може призвести до його знищення. Справді, є особи, зацікавлені в тому, щоб озеро втратило статус питного. Недаремно біля нього проводиться приватне будівництво, котре негативно впливає на якість води. Тому відбір води з озера, якщо він дійсно має місце, може причиною мати не лише чиєсь збагачення, а свідому втрату для нього статусу питного. Два зайці, можна сказати.
А Трускавець повинен мати альтернативне джерело водопостачання, що показали події більш ніж десятилітньої давності, коли вода з ріки Стрий виявилася отруєною фенолом, і мешканці з відрами бігали до автомобілів, котрі завозили в місто воду. Питна вода є таким же стратегічним природним багатством Трускавця, як і мінеральні води. Втрата мінеральних вод негативно позначиться на діяльності курорту, а втрата питної води або її забруднення буде згубною як для курорту, так і для всього міста.
Як стало відомо, питання питного озера буде розглядатися на сесії міської ради. Будемо надіятися, що депутати, не припиняючи цілодобового водопостачання припинять несанкціоноване використання води з озера, а здійснять заходи для приведення води з озера у відповідність до норм питної води і для збереження самого озера. Тим самим вони зроблять величезну послугу для курорту, для міста і навіть для тих осіб, котрі могли безконтрольно відбирати воду з озера, і котрим може загрожувати кримінальна відповідальність за статтею 240 Кримінального кодексу «Порушення правил використання надр».
Надія Ільців
ТОП коментованих за тиждень