Ми всі знаємо фразу «Мій дім – моя фортеця». Але наскільки вона відповідає дійсності в нашому реальному житті? Ні, люди, які живуть в приватних будинках за немаленькими парканами, можливо, відчувають таку впевненість і захищеність. Та більшість з нас проживає в багатоквартирних будинках, і на стан нашої фортеці – малогабаритної квартири – впливає надто багато чинників, від віку будинку і загального стану внутрішньо будинкових мереж до настрою та атмосфери у сусідів. А на останньому засіданні виконавчого комітету Трускавецької міської ради 27 червня 2013 року прийнято рішення «Про проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків і утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у місті Трускавець». Досі весь житловий фонд, окрім кількох десятків будинків, де зареєстровані ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – перебували на балансі та обслуговувались КП «Трускавецьжитло». Тож які зміни несе це рішення для комунального підприємства, а, головне, для нас з Вами – трускавчан, мешканців багатоквартирних будинків – запитуємо у керівника КП «Трускавецьжитло» Олександра Ткаченка.
– Олександре Олександровичу, то коли буде оголошено конкурс і для чого, за великим рахунком, його проводити? Хіба «Трускавецьжитло» не може далі виконувати послуги з обслуговування будинків та прибудинкових територій?
Конкурс в засобах масової інформації буде оголошено 5 липня, а відбудеться він, відповідно, 6 серпня. Це рішення прийнято саме для того, щоб не допустити підвищення тарифу, оскільки затверджений виконкомом тариф 1 гривня 46 копійок за метр квадратний, є збитковим для комунального підприємства, яке є платником ПДВ. Виконком, затверджуючи збитковий тариф, повинен був дотувати комунальне підприємство. Та за два роки жодних дотацій не було. І дивлячись на бюджет-2013 та перспективи на 2014 рік, видно, що дотацій не буде ніколи. Кожного місяця ми несемо 170 тисяч гривень збитків. Дійшло до критичної точки. Комунальне підприємство приречене на підвищення тарифу. Для більш менш нормального функціонування КП «Трускавецьжитло», яке є платником ПДВ та користується галузевою угодою, тариф має складати не менше 2 гривні 10 копійок. Тобто з кожного метра трускавчан близько 40 копійок піде державі, а не на обслуговування чи ремонт будинку. А підприємство, яке не є платником ПДВ та не залежне від галузевої угоди, при розумному ефективному управлінні може надавати якісні послуги при тарифі 1 грн. 46 копійок. Щоправда, і йому доведеться добре затягнути паски.
Надавати якісні послуги в Трускавці можна та треба. Це довело КП «Трускавецьжитло», яке за 2012 рік отримало відзнаку «Комунальне підприємство року» від Торгово-промислової палати України за офіційними даними Міністерства статистики, та за показниками ефективності використання ресурсів, визнано першим у Львівській області та сьомим в Україні. Але вся ця ефективність досягається за рахунок зусиль працівників, які гідно не оплачуються. Люди постійно працюють на неповну ставку або чотири дні в тиждень, а повинні виконувати за цей час повний обсяг роботи. Коли у трускавчан щось тече, тече дах, забилась каналізація чи не прибрана територія їх не цікавить, на яку частину ставки в мене трудяться працівники.
– Конкурс може виграти одне підприємство чи кілька?
– Лише одне, яке здійснюватиме одночасно управління та обслуговування будинків, як це зараз робить КП «Трускавецьжитло». Якщо надати таке право двом підприємствам – це вже подвійне оподаткування та оплата праці зайвого директора, бухгалтера, головного інженера та інш., а, значить, зайві втрати коштів. Зміна виконавця послуг не вплине на якість, навпаки, дозволить зробити роботу це більш прозорою для мешканців міста. Єдиний рахунок за житлово-комунальні послуги, який виписує «Приватбанк», далі надходитиме мешканцям. Єдине, що в квитанції буде написано нового надавача послуг та куди звертатися. На кожен будинок повинен бути відкритий субрахунок і кошти, зібрані з будинку, повинні витрачатися лише на цей будинок в рамках наявної суми.
– Тариф для трускавчан від цього не зміниться?
– Визначення виконавця послуг з управління та обслуговування житла і тариф на ці послуги – це зовсім різні речі. Тариф затверджує виконавчий комітет міської ради.
– А що робитиме КП «Трускавецьжитло»?
– КП «Трускавецьжитло» надаватиме в оренду техніку, виконуватиме ліцензійні послуги та залишиться користувачем прибудинкових територій, межі яких поступово потрібно впорядковувати документально для кожного будинку.
Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»
ТОП коментованих за тиждень