Сьогодні, 22 березня – це не лише день весняного рівнодення, а й Міжнародний день охорони водних ресурсів, коротше, День води. Питання води, лісових насаджень, чистоти повітря, забруднення планети чи окремих її закутків нечистотами рідкими, твердими чи газоподібними – це питання екологічні. Екологія від грецького ойкос – дім. Планета – наш спільний дім, як і спільним домом є край, де ми проживаємо. Тому ці питання не повинні бути другорядними.
Приблизно в такому дусі розпочав у Дрогобицькій РДА свою доповідь Володимир Саратовський, старший викладач ДДПУ, представник біологічного факультету університету. В райдержадміністрації вчора, 21 березня, обговорювали власне екологічні питання, затверджували Програму охорони навколишнього середовища. Іван Мізерник, заступник голови ДРДА, зазначив, що коштів на екологічні потреби в районі акумульовано дуже мало – 4 тисячі 570 гривень. Це фактично нуль. Та зробити можна багато, якщо залучити громадськість, якщо розвивати її свідомість. Фахівці водного та лісового господарства спільно з владою, ЗМІ, представниками політичних партій та громадських організацій повинні єднати свої зусилля в питанні збереження довкілля – зазначив пан Мізерник. В районі окремі питання вирішуються, зазначає посадовець. Так, в 2011 були вивезені пестициди (62 тонни), які зберігалися тут з 2002 року. Та є і приклади негативні. З 30 мільйонів кубів водостоків лише 2 – 3 відповідають нормам. Нечистоти з Трускавця, Дрогобича, Борислава, Стебника спливають в район. Було сказано, що запрошення на цю зустріч отримувала і п. Станіслава Намистюк, посадовець Трускавецької міської ради, заступник начальника УЖКГіБ ТМР. До Трускавця у районі мають багато питань, та тут ми їх наразі не порушуємо.
Школа, церква, сільська рада, а інакше кажучи, вчитель, священик та сільський голова – це ті люди, які можуть мобілізувати громадський актив сіл. Хороший приклад, коли Церква не лише підтримує такі проекти, а й сама виступає ініціатором, організатором екологічних акцій – це настоятель в селі Гаї, повідомив п. Мирон Цейтін. Він же зосередив увагу на потребі недопущення забудови у межах 25 метрів берегів річок, як це й передбачає стаття 88 Водного кодексу України. Безперечно, що існуючі споруди ніхто зносити не буде, та давати дозволи на будівництво в майбутньому не можна.
У селі Долішній Лужок діє Екологічно-натуралістичний центр (давніше Станція юних натуралістів) і школярі не лише беруть участь олімпіадах та конкурсах, але й займаються прикладною роботою, розповіла методист райвідділу освіти. Досить цікавим був виступ лісничого, який пообіцяв більш активно співпрацювати із ЗМІ, бо розповісти є про що. На прикладі Летнянського лісництва доповідач розповів про співпрацю із закордонними, зокрема польськими, лісівниками, зупинився на тому, що клоновані насадження ялини чи дуба плодоносять вже на десятий, а не на шістдесятий рік, як звичайно, повідомив, що в розсаднику є більше одного мільйона лісоутворюючих порід, за торкнув інші актуальні питання.
Зустріч була досить цікавою, особливо для студентів університету. Та наскільки вона буде результативною, сказати доволі важко, адже питання свідомості у нас одне з перших на порядку денному. Компанія йде на відпочинок у ліс і залишає там після себе скляні та пластикові пляшки, кульки, непогашені вогнища, поламані гілки, порізані стовбури дерев, одноразовий посуд і перелік цей можна продовжувати. Спалювання сухої трави перетворюється на фатальну епідемію – і еменесники, і лісівники, і екологи звертаються вже й через Церкву до людей, та все одно знаходиться хтось, кому приносить задоволення черкнути сірничку і підпалити нескошений бур’ян. Передвеликодні толоки, які проходять в цей час у наших містах та селах – річ добра, та кожен з нас бачить, чи довго після Пасхи залишається чисто. Не зайвим буде вкотре нагадати, що чисто не там, де постійно прибирають, а там, де не смітять.
Край, в якому ти живеш – це твій дім. Якщо тобі подобається жити в бруді, антисанітарії, посеред сміття, то зроби собі такий «рай» у власному помешканні. Не загиджуй довкілля.
Насамкінець редакція «ТВ» звертається з проханням до жителів міста та регіону підтримати ініціативу місцевої та центральної влади та взяти активну посильну участь у місячнику благоустрою. Адже екологія – справа зовсім не другорядна
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень