Формат

22.10.2020 | Filed under: Публікації

Слово «формат» має різні значення. Це і розмір (книги, аркуша), і певна структура чогось (файлу, радіо- чи телепередачі), а також спосіб побудови і подачі якоїсь події, заходу. Для журналіста форматами статті можуть бути есе, інтерв’ю, замальовка, а для політика форматом зустрічі є пресконференція, брифінг, прямий ефір, прийом громадян, вулична зустріч etc. Тобто, слово «формат» є багатопланове, але передбачає певні рамки, в які треба щось втиснути. Якщо в якійсь установі кажуть принести ксерокопію у форматі А4, то ні А3, ні А5 не пройдуть, однозначно.

А що таке «неформат»? Це те, що з якоїсь причини не підходить. На радіостанції «Шансон» не крутитимуть весільні народні пісні, а в підручнику з математики навряд чи знайдете ноти. На ділові зустрічі не йдуть у спортивних штанях, а зарядне від айфона не підійде для Нокії-1100. Бо неформат.

Але один та другий терміни не є протилежностями. Бо те, що для одних неформат, для інших формат, і навпаки. В музиці та літературі теж. Тож Ярослав Баран, котрий має стосунок до дуже різних сфер творчості (журналістика, публіцистика, поезія, музика, аранжування, виконання пісень, творення веб-сайтів, дизайн, кліпмейкерство, фотографія та ін.) мав повне право свою першу поетичну збірку назвати як хотів. Він назвав її «Неформат, і най так буде.

Збірка – два в одному: вірші та світлини. Є вірші сильні, а є слабші, а от світлини хороші всі. Та напевно, найкращою є світлина донечки автора, Олі Баран, та вірш, написаний для неї, коли дитина мала два рочки. В цьому вірші автор відкидає вбік філософію, моралізаторство, буденність життя та пафос свят, а з любов`ю, турботливо та пестливо описує процес засинання донечки. І це те, що зрозуміє кожен батько, бо може «підігнати» під себе ситуацію, поринути в спогади, коли твої діти були маленькими, або навіть в значно давніші спогади, коли ще дерева були великими.

Вечір презентації книги Ярослава Барана (він же Я-Рек) 21.10.2020 у Трускавці – це був справжній перформенс. УРБАН-бібліотека на Бориславській за карантин заскучила за такою кількістю гостей, за піснями під гітару, за форматно-неформатними зустрічами творчих людей, яких на один квадратний метр тут збирається більше, ніж будь-де інде. На зустріч прибули гості з Самбора та Східниці, Львова, Києва та Бердичева, а ще з рідного для Славіка Стебника. На зустріч прибули друзі з різних кіл життєдіяльності Ярослава – музиканти, співаки, журналісти, режисери, політики (адже він ще й професійний PR-менеджер). Як каже міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, ця зустріч – насолода для душі, справжній відпочинок у час передвиборчих баталій, адже про політику тут не говорили зовсім.

Натомість говорили про поезію, читали поетичні твори, співали пісень. Забутий неформально-неформатний гімн Трускавця про Іванку-трускавчанку, «Мерідіани» та «Я розумію тебе», «Я з України» (у футболці з аналогічним написом презентував свою книжку автор). Почесним гостем заходу був наш талановитий земляк Віктор Винник (фронтмен гурту «Мері»), з яким Ярослава Барана пов`язує давня тривала дружба. Ще одним почесним гостем був фронтмен сихівсько-львівського гурту «Navigator» Орест Прус. А зрештою, кожен з присутніх теж був почесним гостем, адже більшість з нас відзначилися у різних сферах діяльності: Анна Іваночко, Ірина Циган, Ольга Грищенко-Біла, Михайло Гриців, Володимир Ключак, Леся Боднар, Анна Синютка, Ніна Федько, Ірина Полька, Микола Бакай, Тарас Варивода, Віра Савка, Ірина Карп`як, Тетяна Лесик-Чегус, Леся Дребот, Марія Краснова, Микола Козлов, учасники гурту «Ван Боб» та інші…

– Відверто? Просто немає слів. Сьогодні персонально для мене відбулася історична подія, і все завдяки вам. Моя давня мрія, а можливо навіть дві стали реальністю у найкращій реалізації. Простіше, я не очікував саме на такий розвиток подій. Персонально для мене усе було круто, атмосферно і так як уявлялося колись в мріях. Шкода, що такі миті минають надто швидко, проте залишають яскраві спогади. Трускавець, ти як завжди неймовірний! Ну і усім учасникам презентації, які приїхали з Самбора, Львова, Києва і рідного Стебника, велике спасибі! – не приховує захоплення від феєричної презентації «Неформату» Ярослав Баран.

І на душі стає так тепло та приємно, що людина отримала свою часточку щастя у цьому неприязному світі холоду, ворожнечі, політичного бруду, заздрості та ненависті. І хочеться, щоб це щастя подвоювалося, потроювалося, ділилося та розпливалося на всіх, і щоб світ цей ставав раєм, де кожна людина – формат.

Удачі тобі, Я-Реку, і в  житті, і в творчості! Нехай проміжок між презентацією першої та другої збірок буде мінімальний! Хай Бог благословить у всьому!

Володимир Ключак, фото Миколи Козлова та Михайла Гриціва

(Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви