Сьогодні гість нашої редакції Іван Матковський. Він депутат Дрогобицької районної ради, голова фракції “Фронт змін”, аспірант Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.
“Лише через демократичне суспільство, через політичні системи можна зробити зміни”
– Пане Іване, а чому “Фронт змін”, а не якась інша партія, в якої вже є імідж? Скажімо, “Наша Україна”, чи “Батьківщина”, чи Партія регіонів?
– Я входив до громадської організації “Наша Україна” ще з 2002 року, коли відбувалась акція “Україна без Кучми!”. 2004 року не вступав у цю партію, хоча був прес-аташе штабу. Відтак зайнявся науковою діяльністю. У Польщі поступив до аспірантури в 2005 році, яку закінчив 2010-го, захистивши дисертацію.
– Чому Ваші плани потім змінилися?
– Арсеній Яценюк оголосив, що буде займатися політичною діяльністю і має намір сформувати партію. Я тоді працював у Варшаві кореспондентом однієї з польських газет і вирішив повернутися в Україну, щоби взяти активну участь у політичному житті. Вже було зрозуміло, що погіршуються економічна і політична ситуації в Україні. Був шанс, що молоді політичні сили Тігіпка, Яценюка, Кириленка можуть виправити стан речей. З останніми двома лідерами партій я особисто зустрічався і зробив свій вибір на “Фронті змін”.
– У “Фронті змін”, якщо взяти саму структуру партії, нема демократії, лише центризм, підпорядкування знизу догори.
– Тим не менше, ми завжди маємо поле для маневру. Колись було радянське гасло “кадри вирішують все”. Воно не втратило своєї актуальності. А до “Фронту змін” був ретельний відбір. Так що централізм аж ніяк не може вплинути на загальну масу тих, хто перебуває в нашій політичній силі.
– А яке поле Вашої наукової діяльності?
– Я займаюся літературознавством. Захистив дисертацію на тему “Багатокультурність у творчості Юзефа Лободовського”. Це польський поет, письменник, публіцист, який надзвичайно багато писав про Україну і про польсько-українські стосунки у міжвоєнний період і пізніше на еміграції в Іспанії. В 1988 році він помер. Похований у Польщі. Був звинувачуваний як українцями, так і поляками. Українці його звинувачували в тому, що він любить Україну, як і польські загарбники, а поляки – в зраді польських інтересів. Проте Юзеф Лободовський залишив надзвичайно цікаву спадщину, поетичну і публіцистичну, також прозаїчну, яка заслуговує на те, щоби вона досліджувалась і популяризувалась.
– Зайняття знову політикою відбиратиме час від наукової роботи.
– Іван Франко казав, що “за долю міліонів мусиш дати ти отвіт”, адже кожний із нас так чи інакше причетний до того, що нині відбувається в суспільстві. Якщо в моїй хаті тече дах, то я не піду до вас і не скажу, щоб ви посунулися, бо у вас хата краща. Треба стати й ремонтувати, а не кричати, що тут все погано, нема майбутнього. Це не вихід із ситуації, а позиція страуса, який при небезпеці запихає голову в пісок і вважає, що все гаразд. Тому я бачу, що лише через демократичне суспільство, через політичні системи можна зробити зміни.
“Механізм наповнення бюджету є одним із найважливіших напрямків, але адміністрація на чолі з Михайлом Сендаком нічого не робить, і в цьому є її стратегічна помилка”
– Добре, давайте тепер перейдемо до Дрогобицької районної ради, де Ви є депутатом. Маємо там національно-демократичну більшість, яка ніяк не може висловити недовіру голові держадміністрації Михайлові Сендаку, представникові Партії регіонів. Як це пояснити?
– Насамперед недовіру Михайлові Дмитровичу не підтримав “Фронт змін”. Ми вважаємо, що на регіональному рівні політичні питання повинні бути на другому плані. Слід займатися розвитком району, економікою, господаркою, створювати сприятливий інвестиційний клімат, брати участь у всеукраїнських і обласних програмах, домагатися фінансування з фонду Кабінету Міністрів України, інших фондів.
– Отже, Михайло Сендак, нехай не ідеально, але працює над тими проблемами, які Ви щойно озвучили?
– На жаль, ні. Але питання про недовіру йому виникло лише через декілька місяців після того, як ми розпочали свою каденцію. Всі проблеми стосувалися попередньої адміністрації на чолі з Михайлом Кравцем. Я вважаю, що Михайло Кравець добросовісно ставився до роботи, дбав про район. Коли постало питання про недовіру Михайлові Сендаку, ми не підтримали цього, бо десь побачили політичний піар депутата обласної ради Михайла Задорожного і фракції “Свободи”. Натомість “Фронт змін” задекларував свою співпрацю з Михайлом Сендаком щодо підтримання проектів, заходів, ідей, які би мали принести користь розвитку Дрогобицького району. Наша позиція була публічно оприлюднена, хоча дехто вбачав у цьому співпрацю з Партією регіонів. Ми запропонували Михайлові Дмитровичу низку заходів та ідей, кілька цільових програм, в розробці яких ми брали активну участь. Треба було змінити ситуацію, бо невідомо ще, хто більшими кроками йде до колапсу: чи Україна в загальному, українська економіка, чи дрогобицький регіон. Ми ж бачимо, що він розвалюється на очах.
– Але ж це наслідок політики Партії регіонів і її представника на Дрогобиччині Михайла Сендака. Досить відстежити його голосування на сесіях обласної ради чи відсутність при голосуванні принципових питань.
– На обласній раді так, але я не зауважив, аби він проводив політику Партії регіонів на рівні Дрогобиччини.
– Скажіть, за ці дев’ять місяців змінилося ставлення “Фронту змін” до Михайла Сендака?
– Безперечно, що змінилося. За дев’ять місяців практично жодної нашої пропозиції не було взято до уваги. Скажімо, ми розробили програму енергозбереження для Дрогобицького району, згідно якої за умови співфінансування з обласної програми мешканці нашого краю можуть брати кредити на енергозбереження, причому відсоткова ставка не перевищує двох відсотків. Це можна сказати і про багато інших наших пропозицій стосовно економіки, соціального розвитку, культури.
– Ви серйозно сподівалися на те, що запропонуєте Сендаку якісь умови співпраці, а він погодиться і буде це робити?
– Безперечно.
– Значить, зробили помилку, як Ви вважаєте?
– Ми не вважаємо, що зробили помилку. Ми йому дали шанс, зайнявши конструктивну позицію. Але брак співпраці з депутатами – це один з тих механізмів, які пан Сендак застосовував ще на посаді голови обласної ради.
– Чи проголосує тепер “Фронт змін” за висловлення недовіри Сендаку, якщо це питання постане на сесії?
– Думаю, що так. Більше того, ми хочемо заслухати інформацію адміністрації щодо виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку за перше півріччя 2011 року. Нехай нам покажуть здобутки за цей період, якщо такі є. Хочемо, щоби вони розказали, чому адміністрація не створила належних умов для інвестиційного клімату в районі, чому не відбулося наповнення бюджету. Район на 92 відсотки дотаційний, і навіть цих 8 відсотків сьогодні вже не можна заробити, на наступний рік ще більше буде дотацій. Механізм наповнення бюджету є одним із найважливіших напрямків, але адміністрація на чолі з Михайлом Сендаком нічого не робить, і в цьому є її стратегічна помилка.
“Не можна робити свято, де душі Франка нема”
– Наскільки однорідною є Ваша фракція? Як її члени будуть голосувати по цьому питанню? І як вони взагалі голосують по інших питаннях?
– Наша фракція однорідна, хоча кожний із її членів є самодостатньою людиною і має право на прийняття того чи іншого рішення.
– Чи застосовуються міри впливу до тих, хто голосує не так, як того вимагає партійна лінія?
– Якщо питання принципові, то рішення ми приймаємо колективно, без жодних вказівок згори чи моєї особистої вказівки як голови фракції. Якщо рішення непринципове, то кожний голосує так, як вважає за потрібне. Для нас проблем у цьому нема, адже кожний має свою думку щодо конкретних проблем в економіці чи в культурі.
– Скільки всього членів фракції?
– Десять.
– Чи не є причиною поганих справ у районі позиція “Свободи”, яка має більшість в обласній раді? Там знають про протистояння між Михайлом Сендаком і Михайлом Задорожним.
– З боку “Свободи” упередження нема. Може бути упередження лише з боку голови облдержадміністрації Михайла Цимбалюка, бо всі знають про його натягнуті стосунки з Михайлом Сендаком. Але на сьогодні жодний стратегічний об’єкт у районі, який потребує негайного фінансування, не був профінансований. Або візьміть підготовку шкіл до нового навчального року. Станом на перше вересня не було виділено жодної копійки. Мабуть, справа не в упередженні когось до когось.
– Як Вам святкування 155-ої річниці від дня народження Івана Франка?
– Не можна робити свято, де душі Франка нема. Адміністрація пише, що вони плоти городили навколо музею. Але ж це не завдання адміністрації, музей є самодостатньою структурою, має біля 30 працівників, підпорядковується обласній раді. В попередні роки проводили наукові конференції, присвячені висвітленню спадщини Івана Франка, відбувалися заходи, скеровані на популяризацію його творчості, видавали його твори. А тут маємо городіння плотів, палатки з накритими столами, профінансовані підприємцями району.
– 2012 року можемо мати неконтрольовану ситуацію, пов’язану з відсутністю в селах генеральних планів.
– Так, і це може призвести до того, що з першого січня 2012 року операції з землею на території цих сіл будуть заморожені. Є державна програма по Львівській області на 2011-2015 рік, завдяки якій виготовляються генеральні плани, але жодного села Дрогобицького району в тій програмі нема. Самотужки сільські ради цього не зроблять, бо не мають таких коштів.
– “Фронт змін” у передвиборчій кампанії багато обіцяв мешканцям району. Як себе зараз почуваєте?
– Знаєте, як у “Хресному батькові” казали: нічого особистого, це бізнес. А зараз кажуть: нічого особистого, це політика. Не треба пізніше ображатися, тупати ногами. Коли ми зустрічалися з громадами сіл, то обіцяли їм підтримку і гідне представлення їхніх інтересів у районній раді, в інших керівних органах. На жаль, сьогодні ми цього не можемо зробити, бо районна адміністрація чи не розуміє, чи не хоче прислухатись до наших пропозицій, ідей, які можуть сприяти розвитку Дрогобицького району.
– А як виконується план соціально-економічного і культурного розвитку району на 2011 рік?
– Ми двічі голосували проти його прийняття, бо розуміємо, що ніякий це не план. Ось, наприклад, там написано про створення 500 нових робочих місць. Ви уявляєте, що таке створити 500 нових робочих місць? За рахунок чого? Де? Або: заміна двох стовпів у селі Уличне. Це програма розвитку? Це програма занепаду!
– На яких засадах могла би формуватися програма розвитку району?
– Насамперед на туризмі та сільському господарстві, якщо взяти потенційні можливості Дрогобицького району. Якщо в адміністрації зараз нема фахівця, який би займався туризмом, то про що ми можемо говорити? На жаль, членів нашої фракції недостатньо, щоби ми могли приймати кардинальні рішення, а тим більше – впроваджувати кардинальні зміни в районі.
Анатолій Власюк, часопис “Тустань”
ТОП коментованих за тиждень