Довге Гірське відзначило нещодавно своє 700-річчя. Але це село, що розкинулось серед Карпатських гір на мальовничих берегах Стрия, має не тільки давню, але й досить непросту і загадкову історію пізнього радянського періоду, яка пов’язана з будівництвом «Карпатського моря» та переселенням значної частини мешканців. Вони перебиралися переважно на відведену для переселенців територію біля села Попелі, а також в Модричі, Дережичі, Дрогобич, Борислав… Проте історія розпорядилась так, що з крахом Радянського Союзу розвалився і таємничий проект радянської влади. Нині про нього нагадує лише величезний бетонний гігант – недобудована дамба, залишки низки інших об’єктів, які вже частково поруйновані.
Якщо вдатися до спогадів, то теорії будівництва «Карпатського моря» різні. Одні вважали, що тут готувалося місце для розвитку ядерної енергетики. Інші – що «море» стане ефективним та зручним методом постачання води для Львова. Ще одна теорія пов’язана з будівництвом секретного військового об`єкту під прикриттям гідроелектростанції . Є ще й така гіпотеза – будуючи об’єкт, московська влада задумала покарати вільнолюбних бойків, виселивши їх з рідних домівок, так як свого часу задля будівництва Каховського водосховища затопили овіяні козацькою славою села в долинах Дніпра. Тут не можна не згадати про те, що сотні жителів Довгого Гірського брали участь у визвольних змаганнях, що у сусідньому селі Сопоті був потужний вишкіл воїнів УПА, а у селі Ямельниця – радіостанція «Вільна Україна»…
Однак такі теорії залишилися лише теоріями, бо процес створення «моря» зупинився. Крім того, гора, не витримавши багатотонного вантажу, зсунулася, загрожуючи затопити село. Щоб не сталося катастрофи, довелося розчищати завали. Впродовж довгих років село мало невизначену перспективу. Нині мешканці вірять у щасливу долю свого красивого села, що уникло затоплення. Останніми роками великі надії селяни покладають на інвестиційний проектом зведення малої гідроелектростанції на місці, де планували збудувати «карпатське море». Інвестором виступає дочірнє підприємство відомої міжнародної корпорації «БАЛФОРД» – Київське товариство з обмеженою відповідальністю «БАЛФОРД Україна». Воно отримало дозвіл Фонду держмайна України на викуп незавершеного будівництва гідроелектростанції, має погоджений проект на спорудження гідроелектростанції. Вартість проекту альтернативної енергетики – понад 10 мільйонів євро.
Відмінність радянського і сучасного проектів суттєва – на цей раз дамба буде набагато нижчою. У результаті підняття рівня води та створення гірського озера фірмі доведеться відселити із зони затоплення всього декілька сімей в Довгому Гірському.
Водночас проект – це не тільки економічно вигідний об’єкт малої гідроенергетики. Він також є шансом для економічного розвитку села. Саме такі надії пов’язує із проектом сільський голова Довгого гірського Ярослав Тупичак. Він сподівається, що під час реалізації інвестиційного проекту вдасться збудувати міст через Стрий, належно відремонтувати дорогу. І взагалі стимулювати розвиток села як перспективної зони відпочинку. Вигода, яка очікує жителів мальовничого села – нові робочі місця, надходження до бюджету. Гідроелектростанція також стане ланкою в системі протипаводкових механізмів – у цьому її важливе регіональне значення.
Про значну рекреаційну та туристичну перспективність території Довгого Гірського свідчить і міжнародний туристичний польсько-білорусько-український проект «Добросусідство», який на грантових умовах реалізовує Асоціація гірських провідників «Ровінь». Зі слів голови асоціації Романа Гарбича, проектом передбачена підготовка кадрів для пошуково-рятувальної служби та туристичного супроводу у Карпатському регіоні, облаштування навчально-тренувального центру у Довгому Гірському. Пан Гарбич наголошує на величезних можливостях регіону та потребі їх наукового вивчення,залучення до цього процесу фахівців та громадськості зі Львова, Дрогобича, Трускавця, Східниці, підготовкою, перепідготовкою та підвищенням кваліфікації туристичних кадрів, розробці перспективних туристичних маршрутів різного спрямування – історичного, гірського, пішого, мотоциклетного, автомобільного, водного, організацію сплаву річкою Стрий, створення нових відпочинкових зон. Очевидно одне – поєднання потенціалів регіону: курортної Східниці, що динамічно розвивається, та належно облаштованої території навколо штучного високогірного озера Довгого Гірського в зоні Національного природного парку «Сколівські Бескиди» з первозданною красою – гірськими мальовничими краєвидами, потічками та водоспадами, багатющим та цілющим різнотрав’ям безумовно дасть соціально-економічний ефект.
Олеся Федьків, газета «Франковий край»
ТОП коментованих за тиждень