Колись на чолі наших сіл стояли тивуни та ватамани…

26.01.2012 | Filed under: Публікації

Декан історичного факультету Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка, професор Леонід Тимошенко – автор багатьох краєзнавчих, культурологічних, науково-популярних публікацій про наш край. Ніхто так добре не знаю історію Дрогобиччини, як наш сьогоднішній співрозмовник. Його перу належать близько 300 наукових праць. Приблизно половина з написаного – дослідження про минуле Франкової землі. Одна з його останніх праць наукова розвідка про Лішню. Як жили люди в Лішні 300 – 500 років тому? Звідки росте лішнянське коріння? Із цього й почалася наша розмова.

– До якого висновку ви, пане Леоніде, дійшли, коли досліджували походження назви приміського села? Чому Лішня, а не, скажімо, Париж?

– Чому Лішня – знаю, чому не Париж – не знаю (сміється – М.Л.). Я так скажу: про існування поселення на території сучасного села у княжий період, тобто до приходу поляків, можна лише здогадуватися. Перші писемні згадки про Лішню датуються XV ст., коли в краю з’явилася польська адміністрація. У писемних згадках XV – XVIII ст. зафіксувалася польськомовна назва села – Лещно, Лешоно (1433 р.), Лешне (1515 р.), Лесня (1531 р.), Лешня Крулевська (1565 р.), Ліссня (1589), Лішня (1743р.). Лише у XIX столітті з’явилася українська форма Лішня (1851р.) Як уважає польський дослідник професор Влодзімеж Макарський, йдеться про фізіографічну назву села – від ліска як у назві ліскувате. Друга вживана в джерелах назва Королівська Лішня відбиває історичні стосунки власності. Краєзнавець Петро Сов’як обґрунтовує дещо іншу версію: він пригадує, що його односельці, йдучи на косовицю, говорили “косити лішню». Йдеться про лішню – заросле травою старе русло ріки. Від цієї назви, можливо, утворився топонім Лішня.

– Хто і на яких підставах у сиву давнину управляв селом-поселенням? Яке застосовувалося право?

– У XV – XVI столітті устрій Лішні, як і більшості сіл давнього Дрогобицького староства, характеризується тим, що село перебувало на волоському праві. Тобто існувала специфічна сільська адміністрація, на чолі якої стояв тивун (звідси тивунство, тивунат), в інших селах – князь( звідси – князьство). На той час вільними від податків була «тивунова чверть» і «дві чверті лісних». Тивун з Лішні з чверті поля «нічого не дає, тільки наглядає за підданими на роботі». Про поширення волоського права відомо, що в 30-х рр. XVI ст. у більшості сіл Дрогобичини сиділи тивуни та ватамани. За версією дослідника Василя Інкіна, тивунство в Лішні можна розглядати і як одну із форм німецького права. Багато ще тут «білих плям», недослідженого. Та все ж можна дійти до втішного для себе висновку: задніх село не пасло. Я не знаю наскільки коректним буде таке порівняння, та все ж ризикну припустити: якщо порівняти тодішніх лішнянців із, скажімо, тодішніми німцями, то тоді наші предки більше були «європейцями», ніж ми є сьогодні.

– А що можете сказати про церкву в Лішні? У церковних документах можна натрапити на цікаві історичні факти…

– Без сумніву, Лішнянська церква є однією із найстаріших святинь краю. Принаймні, парафія в Лішні фіксується за найдавнішим податковим реєстром Перемишльської землі, який був укладений на зламі XV – XVI ст. Для місцевої парафії ця дата є чітко окресленою – 1507 р. Перша із відомих грамота для церкви датується 1548 р. Реставратор Левко Скоп дослідив ікону з лішнянської церкви «Христос у славі». Датує її він кінцем XVI ст.., а автором вважає місцевого майстра, відомого як творця ікони «Богородиця Одигітрія» із Мражниці. Маємо знати, що XVI ст. вважається добою популярності композиції «Христос у славі» на теренах Перемишльщини. Це багато про що свідчить.

Марко Лесь, газета «Вільне слово»

(Переглядів 72 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви