Нещодавно в селі Дорожів відбулася довгоочікувана подія для мешканців – відкриття новозбудованого моста. Недільного дня громада села на чолі з сільським головою Василем Летнянкою, сільськими депутатами зібралася біля відновленого переходу. Прибула і делегація із сусіднього села Лука Самбірського району з головою фермерського господарства М.Чулівським. Священики о. Іван Яговка і о. Василь Білас освятили новобудову. Вступне слово виголосив директор місцевої школи, патріот села та краєзнавець Ігор Макух. Учасники урочистого віче висловили слова вдячності всім, хто організував і будував перехід через річку. Тепер дорожівчани сподіваються, що незабаром через міст курсуватиме автобус “Самбір-Лука-Дорожів-Самбір”.
Село Дорожів лежить по обидва береги річки Бистриця. Ріка з давніх-давен служила жителям села. З неї постійно брали воду для господарських потреб, худоба, яка йшла на пасовища на лівому березі річки, тамувала тут спрагу. До річки Бистриці постійно несли свої води і декілька потоків, кожен з яких має свою назву і історію. На річці стояли і працювали водяні млини, яких було щонайменше чотири.
Але часто ріка Бистриця наводила і страх на людей, знищуючи сіножаті і городи. Затяжні дощі призводили до того, що рівень води різко піднімався, вода виходила з берегів. Зрозуміло, що в такий час перебратися з одного берега на інший можна було лише на поромі, що було не завжди зручно.
В 1893 році житель села Дорожів долішнього (нижче за течією) Гринь Шрамко побудував на р.Бистриця за власний кошт дерев’яний міст. В 1895 році за допомогою Самбірського староства була побудована широка шутрована дорога з Луки через Дорожів, Глинне, Волю Якубову в Дрогобич. Дерев’яний міст служив недовго, бо вода, його зруйнувала повінь. Без моста через ріку дорога Лука-Дорожів-Глинне-Дрогобич була недіюча. Тому з ініціативи і при допомозі Самбірської влади в 1910 році в Дорожеві горішнім був побудований бетонний міст. Недовго він служив переправою через ріку, бо в часи ІІ світової війни, а саме в 1943 році німці замінували міст і млин, власником якого був Володимир Зачкевич. Володимиру Зачкевичу вдалося переконати німців розмінувати млин, а ось міст був зруйнований. До сьогодні про цей потужний бетонний міст свідчать лише масивні бетонні залишки.
Життя тривало. Дорожівчани мусили долати водну перешкоду ріки по-різному. Траплялись і прикрі випадки, коли водна стихія показувала свою силу. Лише в 70-х роках минулого століття місцевий колгосп спорудив бетонний міст в центрі села, який ще довго буде служити людям.
А жителі села Дорожева горішнього залишились без моста. Найприкріше було, коли піднімався рівень води в річці. У 2010 році за кошти державної програми реалізації протипаводкових заходів фірма «ТКС – Гідроресурс» розпочала роботи щодо часткової зміни русла ріки Бистриця в зв’язку з тим, що ріка наблизилась до центральної дороги і частково її руйнувала. До речі, зміна русла проводилася на основі старих проектів наших предків. На прохання жителів села за сприяння районної та сільської влади розпочалося будівництво моста через ріку. В серпні 2013 року будівництво бетонного моста через р.Бистрицю, який відновив сполучення між Дрогобицьким та Самбірським районами, було завершене.
Офіційний веб-сайт Дрогобицької РДА
ТОП коментованих за тиждень