За кого голосував би Василь Стус?

28.09.2012 | Filed under: Публікації

/Ненависть до українського як критерій вибору/

Минає 27 років, коли в карцері табору ВС-389/36 Пермської області в ніч із 3 на 4 вересня помер Василь Стус, вдруге арештований у травні 1980 року і засуджений до десятирічного ув’язнення та п’яти років заслання. Незважаючи на протести і відмови Стуса, на суді був присутній призначений КДБ захисником адвокат Медведчук, який у своїй промові сказав, що всі злочини Стуса заслуговують на покарання…

Відбувся суд-фарс у присутності «спецпубліки». «Кати! Ви мені й останнього слова не дали сказати!» — вигукнув Стус.

Останнє побачення з рідними — весна 1981-го, а 1983 рік Стус провів у камері-одиночці. Василь знав, за що його катували — про те він писав 18.07.1976 р. у заяві до Президії Верховного Совєта СРСР: («Ведь я украинский патриот, а с такой атрибуцией мне гарантирована пожизненная опека сыскных служб».

Перечитав я збірник Стуса «Листи до сина». Лейтмотив: «Дорогий сину!., знай, що Твій батько віддав усе життя, аби людям жилося краще — всім людям, на всій землі. І рости чесним, а не яловим хахлом… Научися саморозцвітання і мерехтіти радістю навчись »…

Мене вражає вміння Василя декількома словами показати суть людини, її нутро: «Іноді видається, що діячі нашої культури роблять даремну справу. Вони співають, коли дерево, на якому вони сидять, ритмічно здригається од сокири. Як можна розуміти їх спокій?… коли мусить бути гнів, і гнів, і гнів!.. Павлич-ко — це ж тільки плач і нічого більше… Культ бездарних яворівських, їхній час, їхня година».

Думка про те, за кого би голосував сьогодні Стус, виникла в мене, коли прочитав вислів дворічної давнини львівської письменниці Ірини Калинець – політв’язня радянських часів: Стус «був би прикладом для нас: виступив проти табачниківства, паплюження Голодомору, мови, культури, історії». Від себе доповню, що підтримав би героїзацію Шухевича і Бандери, єдину помісну українську православну церкву, єдину державну мову, примирення вояків Червоної Армії і УПА, протистояв би осквернителям Мазепи.

Ще замислився, прочитавши статтю Олександри Тамкової в «Експресі»: «Як відомо, Володимира Сацюка з Віктором Медведчуком пов’язують давні стосунки. Зокрема, за однією з версій, у справі отруєння кандидата в президенти Ющенка, саме Сацюк спотворив обличчя Віктора Андрійовича діоксином — на замовлення Медведчука». Чи не тому Медведчук запевняв у 2004 році, що Ющенко ніколи не стане Президентом ? Після звинуваченого «захисту» Стуса, темників «сірого кардинала» за президентства Кучми, кумівства з недругом України версія про отруєння кандидата в президенти цілком логічна…

Отож я дійшов висновку, що Стус підтримав би Ющенка і тих патріотів, що залишилися з ним. Письменник-філософ Євген Сверстюк (йому я вірю, як собі) сказав про Стуса: «Лише час від часу Бог посилає таких людей — світлі промені очищення і надії, інакше світ задихнувся б у ненависті й самознищенні». І про Ющенка: «Очевидно, багато ворогів у Ющенка — не за його м’ягкість, а за твердість у постановці стратегічних національних питань, і до ворогів різних категорій».

Здається, що Драчу, Пав-личку, Яворівському завжди до вподоби ті політичні сили, які формують владу (КПРС, ПР, БЮТ-КОД) та розколюють суспільство. Та не тільки їм. Іван Гель у березні 2009-го назвав кілька прізвищ із величезної шеренги зрадників-«тушок»: «Перевертні – Яворівський, Стретович, Кармазін, Мовчан, Тарасюк, Коваль, Черноволенко, Косів, Давимука, Шкіль, Стецьків». Був би живий, Іван Гель і сьогодні поповнив би цей список новими прізвищами — геращенки, наливайченки, парубії, інші перебіжчики, які з корисливих інтересів завжди готові на нові «тушкування».

Часткову відповідь на все це находжу в Стуса: «Київ — це набір холуїв від літератури, обозних маркітанток естетики, які на національній трагедії шиють собі розмальовані шаровари блазнів-танцюристів, що на трупі України витанцьовують хвацького гопака. Введена в систему держави, інтелігенція не чує жодного обов’язку перед народом, який так і не забув індивідуального обличчя».

Я впевнений, що Союз патріотичних сил «Наша Україна» підтримають Євген Сверстюк, Іван Дзюба, Оксана Забужко… Підтримає, мабуть, і мій земляк Левко Лук’яненко, який свого часу клюнув на «Юлину макуху», та, відчуваю, — виправився. Це ж про нього Стус писав: «Левкові, звичайно, я дав оцінку як людині, свято відданій ідеалам гуманізму, добра й справедливості».

Підтримають і мислячі українці, які не піддаються маніпуляціям і розуміють, що лідер «Нашої України», як писав Вахтанг Кіпіані, — носій козацької національної ідеї; він ніколи не ділитиме людей на «східняків», «бандерівців», на україномовних і російськомовних; він шанує в сім’ї народні традиції, поважає древні звички свого народу; він ніколи не сквернословить матом, «фєнєй» і не назве свій народ «козлами»; він єдиний із політиків знає, хто такий Василь Стус, чим знаменитий Іван Світличний, що зробила в житті Алла Горська і як загинув Валерій Марченко; він слухає Тараса Петриненка, «ВВ», «Кому вниз», «Океан Ельзи », « Гайдамаків»…; він був найуспішнішим головою Національного банку України і Прем’єр-міністром, його ненавидять ті, хто ненавидить і обманює всіх нас. Упевнений, що Василь Стус голосував би тільки за Союз патріотичних сил «Наша Україна».

Олександр Рачек, газета «Україна молода»

(Переглядів 115 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви