Курортний парк – обличчя Трускавця

15.04.2010 | Filed under: Некатегоризовано

Центром, основою нашого міста, базою, на якому тримається наш славний курорт Трускавець, є мінеральні води. Найбільш знаною і можна сказати, що і найважливішою з них є «Нафтуся», яку мінеральною можна назвати дуже умовно, адже це є жива прісна вода з елементами життєдіяльності бактерій залишків озокериту. Її унікальність та виняткову роль в лікуванні урологічних та інших захворювань довели вчені ще за часів, коли наш край був під владою Австро-Угорщини, за часів Польщі ці дослідження підтвердилися і Трускавець став без перебільшення курортом європейського рівня. Оскільки «Нафтуся» знаходиться на глибині не більше 20 – 22 метрів, то для її охорони власник курорту в 20 – 30-х рр. ХХ ст. Раймунд Ярош вжив навіть таких непопулярних заходів як недопущення до центрального парку місцевого населення, що окремі історики вважають прикладом національного та соціального гноблення.

Радянська влада розпочала розбудову міста-курорту в стилі радянського монументалізму, в нагірній частині курорту появилися не вишукані вілли чи пансіонати, а величні санаторії «Кристал», «Алмаз», «Рубін», «Янтар», «Прикарпаття», «Джерело» та інші. Змінювалися околиці Трускавця, але немов під табу залишалася його основа, центр, парк, закладений ще Ярошем в англійському стилі. Ще 20 – 30 років тому нікому і на думку не спало б, що в І санітарній зоні можна робити забудову, що можна робити саме там бізнес, який може позбавити курорт найціннішого – життєдайної лікувальної води.

Але в часи вседозволеності та вакханалії що лише не може збрести в голову підприємливим ділкам. Особливо тим, що вже достатньо зодягнулися в пір’я, набули певний статус в місті і вважають, що їм можна буквально все. Курортний парк замість місця відпочинку та тиші став пристановищем торгівців різного штибу, конюшнею та гаражом, гамірним базаром. Якщо на торгівлю предметами релігійного культу чи витворів мистецтва ще можна заплющити очі, подібно як на кошики біля музею історії міста, то цього ніяк не скажеш про одяг, який вивозиться інколи аж біля «Юзі» і реалізовується з машини, про всіяні сиром, квашеними огірками, ягодами, квітами, книгами, горішками, промисловими товарами сходи від «Весни» до нижнього бювету, про різні «послуги», які готові надати ділки для відпочиваючих (адже місцеві ніколи нічого в парку не купують).

Серед таких послуг – перевезення кіньми. Нищиться торік покладена бруківка, не завжди продукти їхньої життєдіяльності вчасно прибираються фірманами, а не забуваймо, що якихось 20 метрів під пішохідною зоною парку – славетна «Нафтуся». Але про яку пішохідну зону йде мова, коли автівками і бусами завозиться товар у парк, коли стихійну торгівлю «дахують» різні структури, в тому числі і ті, які мали б з нею боротися. Про яку пішохідну зону можна говорити, коли один депутат розпинається за необхідність чистоти та порядку в парку, а в той же час його колега встановлює в парку (!) … прокат автомобілів. Та луснути можна з відчаю та розпуки – що ж це влада витворяє! Але ні, виявляється зовсім не влада, це один з опозиційних до мера Лева Грицака майбутній кандидат на міського голову, депутат від партії «Пора» Юрій Яворський разом ще з одним поважним чоловіком вирішили таким чином «облагородити» Трускавець в цілому, а курортний трускавецький парк зокрема. Їм, бачте, мало інших видів бізнесу, треба ще запровадити прокат автомобілів та ще й прямо в парку. Навіть про погодження з ДАІ поклопоталися.

«Депутат Трускавецької міської ради Юрій Яворський звернувся з листом від фізичної особи Корончевського Ігоря з проханням дозволити перебування двох автомобілів «Оптіма лізинг» Sixt у Трускавці на бульварі Торосевеча», – про це повідомив начальник ДАІ у місті Трускавець Роман Гайдук.

А представник управління рекреації, туризму, та контролю за благоустроєм міської ради склав протокол про те, що 24 березня на територію першої санітарної зони (Бульвар Торосевича) в’їхав автомобіль «Оптіма лізинг» Sixt та був припаркований з метою здійснення прокатної діяльності, чим порушено постанову Кабінету міністрів України ««Про експлуатацію І санітарної зони мінеральної води «Нафтуся»».

Інакше ніж плювком в душу трускавчан це не назвеш – і не відкупитися за таке діяння ні торбинками з продуктами, ні піаром на людській біді типу гуртожитку на Сагайдачного, ні навіть возінням предметів релігійного культу. Бо можна багато говорити про свої «добрі справи», «справедливість» та «підтримку незахищених» в обласних телероликах на замовлення, але хіба такий один крок – нехтування інтересами курорту заради власного збагачення – не перекреслює того всього доброго, що може й робилося?

Але повернімося до курортного парку. Забруднення вихлопними газами та паливно-мастильними матеріалами, шум, якого, на жаль, і так не бракує в парку (чого вартують лише оголошення-анонси «Лєйсапєсня» в ПК чи «Мурка» в лабухівському виконанні), а ще ж питання безпеки. Якщо торік кінь вкусив відпочиваючу, то хто дасть гарантію, що цього року якийсь «прокатчик» автівкою не подушить дітей, які годують голубів чи бігають за безпритульними собаками, або не зашкодить іншим чином. І доки можна думати, що земля (а під землею і вода) все витримає – і стоки з «Женеви», і нечистоти, які майже 9 місяців стікають в цю ж землю від обгорілої більярдної, а в ЗАТ «Трускавецькурорт» ну ніяк руки не доходять довести цю справу до ладу, і каналізацію з вбиралень приватних садиб на Франка. Та й багато інших прихованих моментів є таких, що заставляють хвилюватися про долю парку, цілющих джерел та і перспектив Трускавця взагалі. Особливо коли з’являються такі «благодійники» та ще й із середовища депутатів, яким море по коліна і які думають «після нас хоч потоп». Але знаємо, що було в Франції після владарювання такого «розумного» короля і не допустимо, щоби місцеві князьки нехтували інтересами громади. Щастя лише, що мер Трускавця на даний момент відстоює інтереси саме громади, а не «князьків».

… Курортний парк є обличчям курорту Трускавець. І так вже є багато нарікань відпочиваючих на стихійну торгівлю, неналежні умови проживання та відпочинку в окремих санаторіях. А тут ще одна загроза – «так сильно потрібний» (цікаво лише кому?) прокат автомобілів в курортному парку. Свідома трускавецька громада на цей раз рішуче висловлюється «Ні!» і не допустить такої ганьби. ПОРА вже закінчувати з «бєспрєдєлом», панове!

Ілля Камікадов, газета «Відродження Трускавця»

(Переглядів 82 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви