У Гошів, до «Цариці карпатського краю»

10.10.2010 | Filed under: ВО "Батьківщина"

Минулого тижня за моєю пропозицією, кандидати в депутати від Трускавецької міської організації  партії   Батьківщина побували на Долинщині, з метою відвідин Богослужіння в  Гошівському монастирі. Не знаю чому, але мене все манить і  манить туди. Мабуть – духовна потреба. В кожної людини є свій куточок на Землі, де вона може віднайти гармонію. Саме таким  місцем  для мене є цей монастир. “Маленька дорога до Бога”, до себе, до своєї душі…

Тільки виїхали з міста, як на горизонті з’явились гори. На куполі найближчої до дороги церкви сонце виграє усіма кольорами веселки. Це видніється Гошівський монастир на Ясній горі. Звідси можна побачити і будинки, в яких проживають монахи, і монастирську дзвіницю.

Коли  проходиш Хресну дорогу по гірській стежині, неначе звільняєшся від буденності, міської суєти, віднаходиш потаємні струни душі, до яких чомусь ніколи не хотілось торкатися, а випивши джерельної свяченої води відчуваєш прилив життєдайної сили. І одразу стає так легко…

На вершині гори панує невимовна аура. Тільки слова молитви, що зриваються з уст прочан  у піднебесся. Люди з’єднались на Ясній горі у спільній молитві за добрі діла та за кращу долю для рідного міста та України. Маленькі дива робляться і з кожним з нас. Мабуть, назвете мене сентиментальною, але це відбувається. На лоні природи, серед сотень людей стають такими дріб’язковими ті проблеми, які ще вчора здавалися важливими, і все навколо стає зрозумілим, простим….

Розписи в церкві вражають яскравими барвами. Але головне не це. Не для цього люди їдуть здалека, батьки приводять своїх малюків, старенькі бабусі з коштуриками ідуть на  гору. Найбільшу увагу привертає Вона — чудотворна ікона Матері Божої. “Цариця карпатського краю”… Обвіяна легендами і переказами, вона вибрала собі Ясну гору як своєрідний престол. Про чудодійні дива Гошівської Богородиці, які тривають і досі, відомо на весь світ.

Напевно, монастир в Гошеві – один з небагатьох, розташування якого мінялось не раз. Часто нападали на монастир турки й татари, обитель зазнавала не раз руйнації і втрат від пожеж. Тому наприкінці 70-80-х років монастир із “Чорного Ділка” з підніжжя гори був перенесений на вершину Ясної Гори.

Родина Гошовських подала найщедрішу жертву монастирю, записуючи 8 жовтня 1759 року всю землю на так званій Ясній Горі у власність обителі. Акт тієї даровизни фундатор починає такими словами: “Бажаємо, щоб у тій церкві Божа слава не уставала, але щоб найдальше розширилась також і слава Пресвятої Діви Матері”.

Але й на Ясній Горі не знайшов храм цілковитого спокою. Напади турків, пожежі. Особливо пожежа 11 квітня 1762 року завдала церкві й монастирю значної шкоди.

Почався збір коштів на відбудову. У 1771 році закінчено будівництво монастиря, а в 1772-му – відновлено церкву. Дерев’яне приміщення в якийсь момент вже не могло вмістити всіх бажаючих під час недільних Богослужінь, а особливо на великі свята. Тому в 1835-1837 роках тривало будівництво приміщення монастиря, а будівництво церкви, яка існує донині, завершилось у 1842 році.

Всі п’ять найбільших дзвонів подарували миряни. Найбільший вагою 1500 кг, найменший – 500 кг. В одній із кімнат монастирського приміщення знаходилася книгозбірня, де зберігалися всі українські книжки, газети, журнали, які виходили в Галичині з 1848 року. На жаль, під час війни в 1944 р. значна частина бібліотеки згоріла. Монастир знову зазнав руйнації, тільки стіна, на якій була ікона, вціліла.

У післявоєнні роки час від часу навідувались в монастир енкаведисти. Після кожного такого відвідування з келій чи трапезної зникали то рушник, то ложечки, то скатертина. Але в усі часи потік прочан на Ясну Гору не припинявся. У 1950 році монастир під тиском радянської влади припинив своє існування. Арештовані були священики, монахи. Багато ікон, золотих і позолочених речей було вилучено. До 1978 року у цьому приміщенні був дитячий будинок, церква використовувалась під склад. А потім монастирські келії були базою відпочинку…

На початку 90-х років відроджується життя у Гошівському монастирі. На пожертви віруючих були відремонтовані приміщення монастиря й церква. Єпископ м. Майнца (Німеччина) прислав групу експертів під керівництвом доктора Шпендлера, які врятували храм. Освячення відродженої церкви відбулося 1996 року.

Після спільної молитви з нами люб’язно зустрівся монах-священник Натанаїл (в світському житті Ігор). Монах Натанаїл  родом з Долинщини, але доля його закинула на греко-католицьку парафію в Литву. Це великий патріот України, рідної  мови,  і йому дуже прикро, що курс держави почав змінюватися, що вкотре почали говорити про двомовність, адже українська мова – найпрекрасніша мова. А головне завдання для нас – це важка  праця  задля міста, задля України.

Кожен з нас поринув в історію монастиря, тих див, які відбуваються в церкві. Перед нами розп’яття. Хвилина смерті. Людина, яка дивиться на Нього, може відчути, що руки Христа обіймають кожну людину і водночас цілий світ. Очі Сина Божого дивляться у гору. Саме тут звершилась єдність між Богом і людиною. Просто хотілось побути там, відчути ще раз, що Ісус Христос пережив все те, що переживає кожна людина. Відчути, що Він поруч…

Батьківщина в Гощові

Отримавши благословення від духовного настоятеля кожен з нас ще довго по дорозі додому роздумував про те, що для кожного дороге, цінне, важливе та  просив Бога в своїх молитвах, щоб дав розуму розпізнати це…

Наталя Пономаренко

заступник голови

Трускавецької міської партії

організації «ВО «Батьківщина»

(Переглядів 856 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Tags: , ,

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви